Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023
Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023 / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Zalasem1

W niedzielę, 29 stycznia, dobiegły końca Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023. Tego samego dnia poznaliśmy Drużynę Gwiazd turnieju. Najlepszym zawodnikiem wybrano rozgrywającego reprezentacji Danii, 23-letniego Mathiasa Gidsela.

Ostatni dzień mundialu rozpoczął pojedynek o 5. miejsce, w którym Niemcy pokonali Norwegów 28:24 (16:13). Nasi zachodni sąsiedzi poprawili się aż o siedem pozycji w porównaniu do rozegranych w 2021 roku mistrzostw świata w Egipcie. Za najlepszego bramkarza tegorocznego turnieju uznano golkipera Industrii Kielce, 31-letniego Andreasa Wolffa, zaś najlepszym młodym zawodnikiem został Juri Knorr.

O godzinie 15:30 wystartował drugi mecz niedzielnego popołudnia. Na parkiecie sztokholmskiej Tele2 Areny pojawiły się wówczas reprezentacje Egiptu oraz Węgier, które zmierzyły się w starciu o 7. lokatę. Górą, dopiero po rozegraniu dwóch dogrywek, byli szczypiorniści z kraju faraonów, zwyciężając 36:35. Aż 12 trafień zanotował były gracz Barcelony, 32-letni Ali Zein.

O 18:00 w Sztokholmie zrobiło się naprawdę gorąco, kiedy to gospodarze zmierzyli się z Hiszpanami w meczu o brązowy medal mistrzostw. Na najniższym stopniu podium ostatecznie uplasowali się piłkarze ręczni z Półwyspu Iberyjskiego, wygrywając 39:36 (18:22). W Drużynie Gwiazd znalazł się Niclas Ekberg (Szwecja) oraz Ángel Fernández Pérez i kapitan Industrii Kielce, 30-letni Alex Dujshebaev (Hiszpania).

W najważniejszej potyczce turnieju, która rozpoczęła się o godzinie 21:00, Duńczycy ograli Francuzów 34:29 (16:15) i trzeci raz z rzędu wywalczyli mistrzostwo świata, co jest absolutnym rekordem. Graczem turnieju wybrano króla strzelców, Duńczyka Mathiasa Gidsela. W Drużynie Gwiazd znalazł się też jego rodak Simon Pytlick oraz dwaj Francuzi – Ludovic Fabregas i zawodnik mistrza Polski, Nedim Remili.

Drużyna Gwiazd Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023:

• MVP: Mathias Gidsel (Dania)
  • Bramkarz: Andreas Wolff (Niemcy)
  • Lewoskrzydłowy: Ángel Fernández Pérez (Hiszpania)
  • Lewy rozgrywający: Simon Pytlick (Dania)
  • Środkowy rozgrywający: Nedim Remili (Francja)
  • Prawy rozgrywający: Alex Dujshebaev (Hiszpania)
  • Prawoskrzydłowy: Niclas Ekberg (Szwecja)
  • Obrotowy: Ludovic Fabregas (Francja)
  • Młody zawodnik: Juri Knorr (Niemcy)
  • Król strzelców: Mathias Gidsel (Dania)

Nie da się ukryć, że Mathias Gidsel był jednym z głównych twórców sukcesu Duńczyków. W dziewięciu meczach rzucił 60 bramek i zanotował 42 asysty. W klasyfikacji kanadyjskiej lepszy był tylko Juri Knorr (53 bramki i 52 asysty). Przypomnijmy, że Polacy tegoroczny turniej ukończyli na 15. miejscu. Piłkarze ręczni Patryka Rombla pokonali Arabię Saudyjską 27:24, Czarnogórę 27:20 oraz Iran 26:22.