Podsumowanie rundy jesiennej
W minionej rundzie Pogoń prezentowała niezwykle sinusoidalną formę. Z jednej strony Portowcy osiągnęli swój najlepszy w historii wynik w europejskich pucharach – są drugą najlepiej punktującą ekipą na wyjazdach w lidze i ograli drużynę Lecha Poznań aż 5:0, natomiast z drugiej strony Pogoń bardzo słabo gra na własnym stadionie i zajmuje 6. pozycję w ligowej tabeli tracąc aż 11. punktów do liderującego Śląska Wrocław.
Statystki Portowców prezentują się następująco: Duma Pomorza rozegrała 25 spotkań we wszystkich rozgrywkach, strzelając 47 bramek i tracąc przy tym aż 34 gole. Daje to średnią stratę 1,36 bramki na mecz. W rozgrywkach ligowych bramkarz Pogoni został pokonany 23 razy, z czego 18 goli padło na stadionie im. Floriana Krygiera.
Transfery
Portowcy w tym zimowym oknie transferowym znajdują się w wąskim gronie klubów w Ekstraklasie (Lech Poznań, Warta Poznań, Zagłębie Lublin), które nie dokonały żadnych transferów. Jest to bezpośrednio związane ze stratą w budżecie jaką zanotował ostatnio klub. Dlatego w tę zimę można było się spodziewać kilku odejść z zespołu. Ze szczecińską drużyną pożegnali się na zasadzie transferu definitywnego Paweł Stolarski i Mariusz Fornalczyk, a na wypożyczenie powędrowali Dante Stipica, Yedegar Rostami i Stanisław Wawrzynowicz. Wzmocnieniami dla ekipy Portowców mają być wychowankowie z akademii. Kilku z nich udało się na obóz przygotowawczy do Belek, a nawet na stałe przenieśli się do pierwszego zespołu podpisując kontrakty z Dumą Pomorza, między innymi Patryk Paryzek.
Obóz przygotowawczy i sparingi
Na obóz przygotowawczy Portowcy, jak wiele Polskich zespołów, udali się do Turcji. Pogoń w Belek rywalizowała z węgierskim Paksi FC Sopron, NK Celje ze Słowenii i SK Sturm Graz. Z Węgrami rozegrane zostały dwa mecze, oba wygrane: 3:0 i 3:1, mecz z NK Celje zakończył się remisem 1:1, a spotkanie z austriackimi uczestnikami Ligi Europy było prawdziwą deklasacją. Skończyło się wynikiem 6:1 dla szczecinian. Trzeba jednak zaznaczyć, że Sturm grał składem bardziej rezerwowym niż podstawowym. Pogoń do meczu ze Śląskiem Wrocław, który zainauguruje wiosenną rundę w ekstraklasie nie rozegra już żadnych sparingów.
Gwiazda zespołu
W tym sezonie słabo radząca sobie defensywa Pogoni jest ciągnięta przez fenomenalnie pracujący atak, a dokładniej duet Grosicki – Koulouris, którzy łącznie uzbierali 34 punkty w klasyfikacji kanadyjskiej we wszystkich rozgrywkach. Polak i Grek ciągną w tym sezonie przeciętną Portową drużynę. Poza zawodnikami ofensywnymi należy wyróżnić bocznych obrońców: Koutrisa i Wahlqvist, którzy mają za sobą niezłą rundę i Norwega: Ulvestada. Pomocnik odmienił środek pola w Szczecinie i dodał wiele doświadczenie i jakości, na czym skorzystał cały zespół.
Prognozy na rundę wiosenną
Pogoń Szczecin aktualnie zajmuje 6. pozycję w ligowej tabeli i traci 3. punkty do pierwszego miejsca premiowanego awansem do kwalifikacji Ligi Konferencji Europy. Celem na drugą połowę sezonu z pewnością będzie walka o TOP 3, jak i próba walki o Puchar Polski w którym Portowcy zmierzą się z Lechem Poznań na poziomie ćwierćfinału. Jakakolwiek forma awansu do Europy z pewnością w Szczecinie byłaby uznawana za dobry rezultat, a ewentualny pierwszy puchar w historii wynagrodziłby kibicom pierwszą część sezonu.
Kadra na rundę wiosenną
Pogoń Szczecin na wiosnę będzie dysponowała poniższą kadrą:
Bramkarze: Valentin Cojocaru, Bartosz Klebaniuk, Axel Holewiński.
Obrońcy: Benedikt Zech, Mariusz Malec, Linus Wahlqvist, Leonardo Koutris, Wojciech Lisowski, Leonardo Borges, Danijel Lončar, Bartosz Urbaniak.
Pomocnicy: Wahan Biczachczian, Kamil Grosicki, João Gamboa, Fredrik Ulvestad, Alexander Gorgon, Rafał Kurzawa, Marcel Wędrychowski, Kacper Smoliński, Olaf Korczakowski, Adrian Przyborek, Dawid Kroczek, Mateusz Kaczorek, Kacper Gołębiewski, Kamil Jakubczyk.
Napastnicy: Efthymios Koulouris, Luka Zahović, Patryk Paryzek, Antoni Klukowski.
KACPER OLBRYCH