Trzy tygodnie temu na Polach Elizejskich w Paryżu zgasł znicz Igrzysk Olimpijskich, a już dzisiaj zapłonie znicz Igrzysk Paraolimpijskich. Zmagania paraolimpijczyków potrwają do 8 września.
Pierwsze Letnie Igrzyska Paraolimpiady odbyły się w 1960 roku w Rzymie. Uczestniczyło w nich 400 sportowców z 23 krajów, a w 1976 roku miały miejsce pierwsze igrzyska zimowe. Od 1988 dzięki umowie z MKOL Paraolimpiada odbywa się na tych samych obiektach co Igrzyska Olimpijskie.
Podczas rywalizacji na paryskich arenach będziemy mogli podziwiać ponad 4000 sportowców z całego świata. Pod Biało – Czerwoną flagą zobaczymy 84 szczęśliwców, którzy powalczą o medale. Na poprzednich pandemicznych Igrzyskach w Tokio Polacy wywalczyli 24 krążki (7-6-11), co przełożyło się na 17 pozycję w tabeli.
W polskiej reprezentacji na paryskich Igrzyskach wystąpi 41 kobiet i 43 mężczyzn, którzy wystąpią w 15 dyscyplinach. Wielce prawdopodobne, że w Paryżu paraolimpijczycy przekroczą 800 medali – na obecny moment z letnich i zimowych Igrzysk Polacy przywieźli 798 medali.
W narodowych barwach nie zabraknie gwiazd, bowiem kwalifikacje uzyskali m.in. Natalia Partyka (paratenis stołowy), Damian Iskrzycki (boccia) czy Milena Olszewska (parałucznictwo).
Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, optymistycznie spogląda na rywalizację.
– Jesteśmy krajem, który bardzo szeroko prezentuje się na igrzyskach. Nie wszystkie państwa mają taki komfort, żeby w aż tylu sportach móc w ogóle walczyć o kwalifikacje paralimpijskie – powiedział.
Na terenie Polski oprócz transmisji na sportowych antenach Polsatu z Igrzysk Paraolimpijskich, będą prawdopodobnie dostępne na kanale Youtube Paralympic Games.