Już w poniedziałek 9 sierpnia rozpocznie się kolejna odsłona naszego narodowego wyścigi kolarskiego. Jaką trasą pojadą kolarze? Kto będzie w gronie faworytów? Czego możemy spodziewać się po Polakach? Sprawdźmy!
ETAP I
Całą imprezę zainaugurujemy na placu Zamkowym w Lublinie, gdzie w poniedziałek uroczyście rozpocznie się pierwszy etap. Kolarze pojadą 216 km urokliwymi trasami Lubelszczyzny zaliczając po drodze trzy Lotne Premie LOTTO: w Batorzu, Godziszowie oraz Krasnymstawie i trzy Premie Górskie PZU III kategorii – w Błażku, Antolinie oraz Hoszni Abramowskiej, a 100 km przed metą poznamy zwycięzcę Premii Specjalnej z okazji 100-lecia Przeglądu Sportowego, aż dojdą do Chełma.
ETAP II
Drugi dzień zmagań zaczniemy już na Podkarpaciu, w Zamościu. Tym razem już nie będzie miejsca na podziwianie widoków, bowiem kolarzy czeka wyczerpujący etap i pasjonujący finisz. Na 201-kilometrowej trasie będą dwie Premie Lotne LOTTO w Krasnobrodzie i w Józefowie, dwie Premie Górskie PZU III kategorii w Wólce Husińskiej i Gruszowej i Premia Górska PZU II kategorii w Kalwarii Pacławskiej. Meta została umiejscowiona w Przemyślu.
ETAP III
W środę wystartujemy na rynku w Sanoku i poprzez Ustrzyki Dolne, Hotel Arłamów, Łańcut pojedziemy 226 km aż do Rzeszowa. Na tym etapie będziemy mieli dużo premii: trzy Premie Lotne LOTTO w Ustrzykach Dolnych, Kańczudze i Łańcucie, dwie Premie Górskie PZU II kategorii – Hotel Arłamów i Kalwaria Pacławska oraz Premia Górska PZU III kategorii w Gruszowej.
ETAP IV
Czwarty etap Tour de Pologne będzie pierwszym liczącym poniżej 200 km, bo tylko 160 km. Kolarze wjadą do Tatr i zmierzą się z trudną trasą przebiegającą nieopodal Tatrzańskiego Parku Narodowego. Start będzie miał miejsce w Tarnowie, a finisz w Bukowinie Tatrzańskiej. Po drodze zawodowi rowerzyści napotkają Premię Górską III kategorii w Lubince, dwie Premie Górskie PZU II kategorii w Chomranicach i Łapszance oraz dwie Premie Lotne LOTTO w Zakliczynie i Krościenku nad Dunajcem.
ETAP V
Piątek to będzie ostatni pełnowymiarowy etap. Kolarze wyruszą z Chochołowskich Term i pojadą 173 km przez żywy skansen ludowej architektury – Chochołów, malownicze góry, Beskid Andrychowski. Zwodnicy będą musieli pokonać górzysty teren i wiele podjazdów, żeby finiszować na trzech pętlach w Bielsku-Białej. Zanim to nastąpi, będą premie: trzy Premie Górskie PZU I kategorii – Przełęcz Krowiarki, Kocierz i Przełęcz Przegibek oraz Premia Lotna LOTTO w Gminie Andrychów.
ETAP VI
W sobotę czeka nas indywidualna jazda na czas w stolicy województwa śląskiego. To będzie stosunkowo płaska 19-kilometrowa trasa przejeżdżająca przez zabytkowy Nikiszowiec, a kończąca się przy pomniku Powstańców Śląskich.
ETAP VII
Ostatni etap zostanie rozegrany w niedzielę. Zacznie się on w Zabrzu, a po 145 km skończy w Małopolsce sprinterskim finiszem na krakowskich Błoniach. W Łaziskach kolarze powalczą o Premię Górską PZU III kategorii. Na czterdziestym kilometrze po starcie do zdobycia Premia Lotna LOTTO upamiętniająca rocznicę strajku w Kopalni Piast, a na 65 kilometrze do mety Premia specjalna z okazji Jubileuszu 65-lecia Totalizatora Sportowego.
POLACY NA TRASIE
Na starcie zobaczymy Polaków: Michały Kwiatkowski i Gołaś pojadą w barwach INEOS Grenadiers, Maciej Bodnar w koszulce Bora-Hansgrohe, Tomasz Marczyński w Lotto Soudal, Łukasz Wiśniowski jako zawodnik Team Qhubeka Nexthash i siódemka reprezentantów Polski, mistrz Polski Stanisław Aniołkowski, Piotr Brożyna, Michał Paluta, Filip Maciejuk, Łukasz Owsian, Maciej Paterski, Patryk Stosz. Niewątpliwe największe szanse na miejsce w czołówce ma Michał Kwiatkowski, który wygrał Tour de Pologne przed trzema laty. Na pewno warto zwrócić uwagę także na Macieja Paterskiego, który potrafi zaszaleć w ucieczce i zebrać trochę punktów na premiach. O Staszku Aniołkowskim chyba nie trzeba przypominać. To jest młody, pokorny, ambitny chłopak, który wygrywając przed rokiem mistrzostwa Polski zaskarbił sobie sympatię i uznanie kibiców.
GŁÓWNI FAWORYCI
Jeśli chodzi o głównych faworytów do wygrania klasyfikacji generalnej, to trzeba powiedzieć o Joao Almeidzie, który w tym roku zajął szóstą pozycję w Giro d’Italia, Tobiasie Fossie, który na Giro był dziewiąty, wicemistrzu Tour de Pologne 2019 Jai’u Hindley’u oraz zwycięzcy z 2016 roku Timie Wellensie. Na płaskich etapach duże szanse ma Fernando Gaviria (UAE Team), Sonny Colbrelli (Bahrain-Victorious) i Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe). Emocji nie zabraknie, a my z niecierpliwością czekamy na start Tour de Pologne. Relacje z ostatnich kilometrów każdego etapu codziennie w kanale 1 Radio Gol.
Marceli Korytek