Sezon kolarski nie znosi próżni. Już kilkanaście godzin po zakończeniu słynnego Ronde van Vlaanderen, kolarze wyruszą na trasę 62. edycji Itzulia Basque Country, znanego w Polsce pod klasyczną nazwą – Wyścig Dookoła Kraju Basków.
Historia
Euskal Herriko Itzulia, jak nazywają swój lokalny wyścig Baskowie, po raz pierwszy zorganizowany został w roku 1924. Co ciekawe, historyczne podium pierwszej edycji składało się w całości z reprezentantów Francji – triumf przypadł wówczas Francisowi Pelissier, który zmagania ukończył tuż przed swoim bratem, Henrim (zwycięzcą Tour de France z 1923). Cyklicznej organizacji wyścigu zaprzestano w praktyce po roku 1930 (rywalizację chwilowo wznowiono w 1935; 8. edycja Itzulia Basque Country padła łupem legendarnego Gino Bartaliego). Zmagania na szosach Kraju Basków na stałe powróciły do kolarskiego kalendarza dopiero w roku 1969, z kolei w 2011 niniejszej “etapówce” przyznano kategorię World Tour. Jak informuje Wikipedia, miano rekordzistów pod względem zwycięstw w klasyfikacji generalnej przynależy obecnie hiszpańskiemu duetowi Jose Antonio Gonzalez – Alberto Contador (obaj triumfowali czterokrotnie).
Trasa
Tegoroczny Wyścig Dookoła Kraju Basków stawia na… kolarzy. Niekonwencjonalna trasa, niczym piaskownica może stanowić podstawę ciekawej konstrukcji lub w tym przypadku – imponujących ataków. Kolarze rozpoczną zmagania w Vitorii-Gasteiz, a po przejechaniu 165 kilometrów (w większości pofałdowanego terenu) wpadną na metę, położoną na niewielkim podjeździe w miejscowości Labastida. Etap drugi zakończy się z kolei tuż za zjazdem z pokonywanego dwukrotnie szczytu Arkiskil (11,1km/3,1%). Fascynująco prezentuje się “wysokościówka” pagórkowatego odcinka trzeciego, z metą ulokowaną na krótkiej ściance (1,1km/9,4%) ulokowanej w miasteczku Villabona – już wówczas klasyfikacja generalna powinna ukształtować się na mniej więcej miarodajnym poziomie. Wymagający podjazd urozmaici z kolei końcówkę etapu wokół Santurtzi – zlokalizowana na 15 kilometrów do mety La Asturiana (7,4km/6,3%) znacząco przerzedzi stawkę (na kreskę wpaść może finalnie ledwie kilku lub kilkunastoosobowa grupa kolarzy). Spore przewyższenie peleton pokona również dzień później, a na finiszu w miejscowości Amorebieta-Etxano pojawią się zapewne jedynie nieliczni, najsilniejsi zawodnicy. 62. edycja Wyścigu Dookoła Kraju Basków zostanie zwieńczona wymagającą pętlą wokół Eibar – na trasie szóstego etapu ulokowano trzy podjazdy pierwszej kategorii, w tym m.in. Krabelin (5km/9,5%). Co ciekawe – kolarze nie staną do walki w ramach jazdy indywidualnej na czas, co jest ewenementem we współczesnej historii wyścigu.
Obsada
Jak co roku, na trasie Wyścigu Dookoła Kraju Basków nie zabraknie największych gwiazd światowego peletonu. W pierwszej kolejności oczy widzów zwrócone są ku znanemu już z tegorocznego Paryż-Nicea duetowi David Gaudu (Groupama – FDJ) – Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) – obaj kolarze zajęli w “Wyścigu ku Słońcu” odpowiednio drugą i trzecią lokatę, jednak w przeciwieństwie do Francuza, Duńczyk niniejszym obrotem wydarzeń usatysfakcjonowany zdecydowanie nie był. Ciekawy skład desygnowała ekipa Bahrain – Victorious (m.in. Pello Bilbao, Mikel Landa), klasyfikacją generalną zainteresowany jest również Enric Mas (Movistar Team). UAE Team Emirates pojawi się na starcie z Marcem Solerem w składzie, swoją obecność zamierzają zaznaczyć także Daniel Felipe Martinez (INEOS Grenadiers), Simon Yates (Team Jayco AlUla) czy Richard Carapaz (EF Education–EasyPost). Powyższą wyliczankę uzupełnią Luke Plapp (INEOS Grenadiers), Sergio Higuita (BORA – hansgrohe), Rui Costa (Intermarche – Circus – Wanty) i Ruben Guerreiro (Movistar Team). Na osobne zdanie w niniejszym akapicie zasługują również zainteresowani potencjalną walką o triumfy na poszczególnych etapach: Andrea Vendrame (AG2R Citroen Team), Ide Schelling (BORA – hansgrohe), Ion Izagirre (Cofidis), Romain Gregorie (Groupama – FDJ), Alex Aranburu (Movistar Team), Mauro Schmid (Soudal – Quick Step), Jon Aberasturi, Amanuel Ghebreigzabhier, Mattias Skjelmose, Natnael Tesfatsion (wszyscy Trek – Segafredo); walkę podjąć mogą również etatowi dotąd pomocnicy faworytów klasyfikacji generalnej.
Autor: Mateusz Kurpiewski