Lewy po raz trzeci

Robert Lewandowski wygrał 87. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski. To trzecia statuetka naszego piłkarza.

Drugie miejsce zajęła Anita Włodarczyk, która podczas igrzysk w Tokio zdobyła trzecie z rzędu złoto w rzucie młotem. Na podium znalazł się też Bartosz Zmarzlik – tym razem „tylko” jako wicemistrz świata. Kolejne dwa miejsca zajęli mistrzowie olimpijscy – Dawid Tomala oraz Wojciech Nowicki.

Drugą połowę nagrodzonej statuetkami Czempionów dziesiątki otworzyła Maria Andrejczyk – wicemistrzyni olimpijska oraz autorka drugiego najlepszego wyniku w historii kobiecego oszczepu. Wyprzedziła ona ostatnich mistrzów olimpijskich z Tokio – sztafetę mieszaną 4×400 m. Ósme miejsce zajęła nasza wioślarska czwórka podwójna kobiet, srebrna w Tokio, a dziewiąte kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska – dwukrotne medalistki ze stolicy Japonii (srebrne w dwójce oraz brązowe w czwórce z Justyną Iskrzycką i Heleną Kołodziejczyk, za otrzymały drugą nominację). Wybraną przez kibiców dziesiątkę zamknął brązowy medalista olimpijski w zapasach, Tadeusz Michalik.

W tzw. kategoriach dodatkowych, w których rozstrzygnięcia należały wyłącznie do Kapituły, statuetki trafiały głównie do przedstawicieli lekkoatletyki – jedynie Drużyną Roku zostali triumfatorzy siatkarskiej Ligi Mistrzów, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle. Najlepszym sportowcem paraolimpijskim została Róża Kozakowska, mistrzyni z Tokio w rzucie maczugą i wicemistrzyni w pchnięciu kulą w kategorii F32, Trenerem Roku opiekun naszej sztafety 4×400 m Aleksander Matusiński, a Imprezą Roku ogłoszono rozgrywane na Stadionie Śląskim Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce, które zakończyły się triumfem Biało-Czerwonych.

Statuetka Superczempiona, przyznawana za całokształt kariery sportowej, trafiła w tym roku do Piotra Małachowskiego – nasz dyskobol zakończył karierę w minionym roku karierę sportową, ukoronowaną dwoma srebrami olimpijskimi w rzucie dyskiem, ale w pamięci kibiców zapisał się także częstym udziałem w akcjach charytatywnych, na które przeznaczał wywalczone na światowych arenach trofea.

Nie zabrakło też nagród trochę luźniej związanych z rywalizacją sportową. Z kolei nagrodę dla sponsora, w tym roku nazwaną „Ze Sportem Od Zawsze” zdobył ubiegłoroczny „Mecenas Polskiego Sportu”, Totalizator Sportowy, a nagrodę „Sport i Biznes” ubiegłoroczny „Mecenas Polskiego Sportu w Trudny Czasach” – PKN Orlen, tym razem wespół ze swoim „podopiecznym”, Robertem Kubicą.

Wyniki 87. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski:
1. Robert Lewandowski
2. Anita Włodarczyk
3. Bartosz Zmarzlik
4. Dawid Tomala
5. Wojciech Nowicki
6. Maria Andrejczyk
7. Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Dariusz Kowaluk, Justyna Święty-Ersetic, Karol Zalewski
8. Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann
9. Karolina Naja, Anna Puławska
10. Tadeusz Michalik

Kategorie dodatkowe:
Superczempion: Piotr Małachowski
Sport Bez Barier: Róża Kozakowska
Trener Roku: Aleksander Matusiński
Drużyna Roku: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Impreza Roku: Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce – Silesia 2021
Od Zawsze Ze Sportem: Totalizator Sportowy
Sport i Biznes: Robert Kubica i PKN Orlen

 

Autor: Wojciech Nowakowski

czytaj dalej...

udostępnij na:

REKLAMA

najnowsze