Wieloletnia historia skoków na Wielkiej Krokwi

Przed nami kolejny weekend z Pucharem Świata. Najlepsi skoczkowie powalczą tym razem w Zakopanem na legendarnej Wielkiej Krokwi. Przed rywalizacją w Tatrach przypomnijmy sobie historię konkursów Pucharu Świata w polskiej miejscowości.

Skocznię w Zakopanem wybudowano w 1925 roku. Zawody najwyższej rangi odbywają się tutaj od 1980 roku. Wtedy 26 stycznia Stanisław Bobak odniósł zwycięstwo w debiucie obiektu w Pucharze Świata, a na następny dzień Polakom udało się zdobyć dublet – triumfował Piotr Fijas przed Bobakiem.

Po raz kolejny o punkty pucharowe na Wielkiej Krokwi walczono dziesięć lat później. Wygrał wtedy Jens Weißflog, a podium uzupełnili Andreas Felder oraz Ole Gunnar Fidjestøl. W kolejnych latach najlepsi skoczkowie globu regularnie pojawiali się w Zakopanem. W 2002 Adam Małysz zdobył drugie polskie zwycięstwo na Wielkiej Krokwi, zajmując pierwsze miejsce w niedzielnym konkursie. Rok później udało mu się dwukrotnie uplasować się na trzecim miejscu, a w 2004 stał na drugim stopniu podium w obu konkursach indywidualnych w Zakopanem. W następnym sezonie Polak odniósł wspaniały sukces, zwyciężając tak w sobotę, jak i w niedzielę.

Kamil Stoch ma dużą szansę zostać najlepszym skoczkiem w historii konkursów na Wielkiej Krokwi. Obecnie jest nim Gregor Schlierenzauer, który ma na swoim koncie 5 pierwszych miejsc oraz jedno drugie. Tyle samo triumfów ma Stoch, jednak on zajął w 2013 roku najniższe miejsce na „pudle”. Jeśli Kamilowi uda się uplasować w niedzielę w najlepszej trójce stanie się najskuteczniejszym skoczkiem na zakopiańskim obiekcie.

Autor: Adam Wojtowicz