Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o całkowitym zamknięciu ośrodka Skra przy ul. Wawelskiej 5 w Warszawie. Głównym powodem był zły stan techniczny obiektu sportowego i życie osób przebywających na stadionie Skry.
Proces odzyskiwania nieruchomości przez miasto Warszawa trwa 10 lat i do tej pory nie udało się osiągnąć porozumienia z właścicielem, którym jest Robotniczy Klub Sportowy ,, Skra”. 20 listopada 2015 roku Sąd Najwyższy oddalił skargi kasacyjne wniesione przez Robotniczy Klub Sportowy,, Skra” i w konkluzji wskazał, że ‘’ruina obiektów sportowych i rekreacyjnych: stadion, boisko, baseny spowodowana dotychczasowym sposobem wykonywania prawa użytkowania wieczystego, w szczególności brakiem koniecznych napraw, remontów i konserwacji. Obiekt od co najmniej 20 lat nie przeszedł generalnego remontu, nie były prowadzone przeglądy roczne i pięcioletnie. Nie była prowadzona księga obiektu”-powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Pani wiceprezydent przypomniała o deklaracji RKS, że nieruchomość zostanie wydana. Rozmowy nie przyniosły żadnego porozumienia. Dlatego w ubiegłym roku podjęliśmy decyzje o skierowaniu do sądu wniosku o wydanie nieruchomości. Na 11 grudnia tego roku został wyznaczony termin pierwszego posiedzenia rozprawy z wniosku miasta stołecznego Warszawy. Toczyły się także inne prace wynikające z prawa budowlanego, aby na teren ,,Skry” wrócił sport. Dzisiaj na terenie Skry, w warunkach bardzo trudnych funkcjonuje OKS ,,Skra”, a cała reszta to hurtownie, magazyny, wulkanizator, parking, restauracja, nocny klub. To wszystko jest poza ,,Skrą”. Dlatego 29 października została wydana decyzja Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o zamknięciu ośrodka „Skra” przy ul. Wawelskiej – dodała Renata Kaznowska.
W październiku 2018 roku rozstrzygnął się konkurs architektoniczno-urbanistyczny na modernizację terenu przy ul. Wawelskiej 5. Istotne jest to, że sąd konkursowy, który przygotował wytyczne konkursowe, a później dokonał wyboru złożonych prac, nie był złożony tylko z przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy, ale też z członków niezależnego Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz władz PZLA – Tomasza Majewskiego, wiceprezesa PZLA oraz Zbigniewa Polakowskiego, wiceprezesa PZLA ds. inwestycji i obiektów lekkoatletycznych.
Przebieg odbudowy ,,Skry” miasto będzie przeprowadzać w dwóch etapach. W pierwszym etapie wykonane zostaną zespół treningowy, które obejmuje stadion lekkoatletyczny( rozgrzewkowy dla stadionu głównego), rzutnie oraz budynek zaplecza oraz strefa sportowo-rekreacyjna. Następnym etapem ma być modernizacja stadionu głównego.
Wiceprezes PZLA powiedział optymistycznie, że prawdziwa lekkoatletyka za niedługo powróci na Skrę.
Kamil Michalec