Według doniesień Dziennika Zachodniego, w piątek w Tychach pojawiła się delegacja City Football Group – giganta, który kieruje klubami piłkarskimi na niemal każdym kontynencie. Najbardziej popularnym produktem holdingu jest oczywiście Manchester City. Wkrótce do portfolio dołączyć może GKS Tychy, ponieważ zakupem tej drużyny są zainteresowani szejkowie z City FG.

GKS Tychy a Tyski Sport

Do tej pory właścicielem GKS-u Tychy było miasto, które stworzyło klub wielosekcyjny, grający na wysokich szczeblach nie tylko w rozgrywkach piłkarskich, ale również koszykarskich i hokejowych. Długo wszystkie sekcje gromadziła spółka Tyski Sport, lecz niedawno została z niej wyłączona sekcja piłkarska, a więc GKS Tychy występujący w Fortunie 1. Lidze.

Przedwyborcze zapowiedzi

Podczas minionych wyborów samorządowych Andrzej Dziuba, który rządzi miastem Tychy od 2000 roku, zapowiadał, że będzie szukał inwestora dla piłkarskiej sekcji. W ten sposób chce odciążyć budżet miejski, z którego w ubiegłym roku wydał trzy miliony złotych na działalność pierwszoligowego klubu.

Piątkowa wizyta

Zapowiedzi z kampanii wyborczej i odpowiednie ruchy prawne wskazują jednoznacznie, że w Tychach szykują się na oddanie klubu piłkarskiego w ręce inwestora. Kto nim będzie? Tego jeszcze nie wiadomo, ale według informacji Dziennika Zachodniego City Football Group samowolnie zgłosiło się na Górny Śląsk. W tyskim magistracie jakiś czas potrwa jeszcze wycena klubu, a następnie najpoważniejszych kandydatów do zakupu zaprosi się do rokowań.

Imponujące portfolio

Obecność City Football Group w Tychach to duża sensacja. Holding należący do Abu Dhabi United Group to światowy potentat. W jego portfolio znajduje się m. in. naszpikowany gwiazdami Manchester City. Szejkowie w ciągu 10 lat prowadzenia klubu wydali grubo ponad miliard funtów na transfery. W ich rękach znajdują się także inne zespoły:

  • New York City FC (USA)
  • Melbourne City FC (Australia)
  • Yokohama F. Marinos (Japonia)
  • Club Atletico Torque (Urugwaj)
  • Girona FC (Hiszpania)

Źródło: Dziennik Zachodni

UDOSTĘPNIJ