Często obcokrajowcy, którzy trafiają do Ekstraklasy to tzw. “szrot”. Czasami zdarza się jednak, że tacy zawodnicy z miejsca stają się gwiazdami ligi. Oto 5 zagranicznych zawodników, którzy strzelili najwięcej bramek w Ekstraklasie.

5. Edi Andradina, 45 bramek (Pogoń Szczecin/ Korona Kielce.)

Młodsi kibice mogą już nie pamiętać sympatycznego Brazylijczyka z boisk, ponieważ ostatni mecz rozegrał w 2013. W Ekstraklasie wystąpił on w 186 spotkaniach, w których strzelił 45 bramek (26- dla Pogoni, 19 dla Korony). Ediemu tak spodobało się w Polsce, że został tutaj na stałe oraz uzyskał polskie obywatelstwo. Obecnie jest trenerem 3-ligowego Piasta Żmigród.

4 Kasper Hamalainen, 50 bramek (Legia Warszawa/ Lech Poznań)

Podczas gry w Lechu, był jedną z największych gwiazd zespołu. Później zasłynął jednak z kontrowersyjnego transferu do Legii. Stracił wtedy szacunek poznańskich kibiców, a  w Warszawie nigdy już nie doszedł do tak wysokiej formy. Do tej pory rozegrał w polskiej lidze 180 spotkań, strzelił 33 bramki dla Lecha oraz 19 dla Legii.

3. Flavio Paixao, 61 bramek (Lechia Gdańsk/ Śląsk Wrocław)

Portugalczyk po transferze do Śląska przez pół roku nie zachwycał i był w cieniu brata. Jednak od sezonu 14/15 strzela minimum 10 bramek. W Ekstraklasie zagrał już 171 razy, strzelił 24 bramki dla Śląska i 37 goli dla Lechii . Jest jedynym zawodnikiem z tej listy, który nadal regularnie strzela bramki, więc może się okazać, że już niedługo wyląduje na 1 miejscu.

2. Marco Paixao 61 bramek (Lechia Gdańsk/ Śląsk Wrocław)

Był najlepszym strzelcem  Lechii w poprzednim sezonie. Jednak po kłótni z Piotrem Stokowcem był zmuszony odejść z klubu. W Ekstraklasie strzelił tyle samo bramek co jego brat bliźniak. Potrzebował do tego zaledwie 121 spotkań. 27 bramek zdobył dla Śląska, natomiast dla Lechii nieco więcej bo 34.

1.Miroslav Radović 66 bramek (Legia Warszawa)

Jedyny zawodnik na liście, który grał tylko w jednym polskim klubie. Śmiało można powiedzieć, że Miro jest legendą klubu z Łazienkowskiej, a cieniem na jego przygodzie kładzie się tylko, wymuszenie transferu do Chin. Radović rozegrał w Ekstraklasie już 271 spotkań i co ciekawe, ma on również najwięcej występów, ze wszystkich obcokrajowców w lidze.

Warto, aby w Ekstraklasie grało jak najwięcej Polaków. Jeśli jednak mają do niej przychodzić zawodnicy z zagranicy niech prezentują taki poziom jak wyżej wymienieni piłkarze, a wtedy na pewno wszyscy będą zadowoleni.

fot. Legia.net

UDOSTĘPNIJ