Polski Związek Piłki Nożnej w specjalnym komunikacie przestrzegł polskie kluby przed ustawianymi meczami sparingowymi. Reakcja PZPN jest pokłosiem doniesień „Football Leaks”, według których polskie zespoły w latach 2016-2018 brały udział w match-fixingu, czyli  w ustawianiu wyników i przebiegów spotkań towarzyskich podczas zgrupowań na Cyprze.

Football Leaks o polskich klubach

O procederze poinformował już jakiś czas temu portal The Black Sea. Według niego 15 zespołów brało udział w ustawianych spotkaniach towarzyskich. PZPN zareagował, ponieważ wśród tej 15-tki znalazły się trzy kluby z Polski:

  • Ruch Chorzów
  • Śląsk Wrocław
  • Wisła Płock

Podsumowanie 1/8 Pucharu Polski

Dziwne karne i krnąbrny Robak

Jako przykład rosyjscy i rumuńscy dziennikarze podali mecz Śląska Wrocław ze słowacką Nitrą. Został on rozegrany właśnie na Cyprze i zakończył wynikiem 3:2 dla wrocławian, ale podczas niego dochodziło do dziwacznych sytuacji. Śląskowi został podyktowany rzut karny „z kapelusza”,  a tę jedenastkę zmarnował specjalnie Marcin Robak. Napastnik uznał, że karny nie należał się jego zespołowi.

Oświadczenie PZPN

Klubem, który ma najwięcej ustawionych sparingów na koncie, jest według doniesień rosyjski Kuban Krasnodar. PZPN postanowił jednak nie ignorować doniesień i wydał specjalny komunikat, którego autorem jest Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski. W oficjalnym piśmie możemy przeczytać m.in.:

„Rzecznik Dyscyplinarny PZPN zwraca uwagę klubom piłkarskim, organizującym zimowe zgrupowania przygotowawcze poza granicami Polski, na bardzo niepokojący proceder match-fixingu, który w latach 2016-2018 dotyczył sparingów rozgrywanych podczas takich zgrupowań m.in. na Cyprze.

Mecze te były obiektem zainteresowania grup przestępczych z Azji, które wykorzystywały wyniki oraz przebieg tych meczów w zakładach bukmacherskich. Działania te często związane są z korupcją sędziów piłkarskich oraz ofertami szczególnych rabatów oraz zniżek za udział w takich zgrupowaniach dla klubów piłkarskich”.

Krzysztof Piątek ma nowego trenera. Znowu…

Procedura działania

PZPN przestrzega przed ustawianymi meczami, ponieważ często nie mają na nie wpływu grające zespoły, a wszystkim zarządza grupa przestępcza i sędziowie danych spotkań. Dlatego związek przedstawił procedury działania w podejrzanych przypadkach:

  • należy sporządzać protokoły meczowe
  • należy sprawdzać uprawnienia sędziów
  • o podejrzeniach match-fixingu należy informować Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN

Obowiązek powiadomienia odpowiedniego organu międzynarodowego ma krajowy związek piłkarski. Brak informacji od klubu, który podejrzewa match-fixing, grozi sankcjami określonymi w regulaminach FIFA i Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Źródło: Transfery.info

UDOSTĘPNIJ