Dzisiaj w Kazaniu rozpoczęły się finałowe zawody Pucharu Świata w pływaniu na krótkim basenie. Sprawdźmy, kto wywalczył medale.

Chociaż nie ma przygotowujących się do Mistrzostw Europy polskich pływaków, to stawka jest naprawdę doborowa. Do Rosji przyjechali czołowi pływacy Świata. Oto wyniki dwunastu konkurencji, które odbyły się pierwszego dnia rywalizacji:

50 metrów stylem dowolnym kobiet zdominowały Australijki. Zwyciężyła Emma Mckeon z czasem 23.53, co dało jej 925 punktów. Druga była Madison Wilson, osiągając czas 23.94 i inkasując 878 punktów. Na najniższym stopniu podium stanęły ex aequo Szwajcarka Michelle Coleman oraz Australijka Holly Barratt. Obie popłynęły dystans w 23 sekundy i 95 setnych, zbierając 877 oczek. Również dwie długości basenu pokonali panowie. Pierwszy był również Australijczyk Kyle Chalmers z czasem 20.68, drugi gospodarz Vladimir Morozov 20.81, a trzeci Holender Jesse Puts 21.08. Zdobyli oni kolejno 926, 909 i 874 punkty.

Stylem dowolnym pokonywane było także 400 metrów. U Pań zwyciężyła Austrlijka Leah Neale, która przemierzyła dystans w 4 minuty 1 sekundę i 73 setne, zgarniając 906 oczek. Ponownie drugie miejsce przypadło Madison Wilson, która dotarła do mety tylko 32 setne później, i dostała o 4 punkty mniej. Trzecia była Rosjanka Aleksandra Bykova, płynąc w czasie 4:05.12 i zgarniając 869 punktów. Rywalizację mężczyzn wygrał Południowoafrykańczyk Matthew Sates, przed Litwinem Danasem Rapsysem. Ostatnie miejsce podium zajął Rosjanin Daniil Shatalov. Wszyscy popłynęli bardzo szybko i równo zdobywając ponad 900 punktów.

Miały miejsce również dwie konkurencje grzbietowe. Panie płynęły 50 metrów, a panowie 200 m. Najszybsza była Kira Toussaint z Holandii, której pokonanie dwóch długości basenu krótkiego zajęło 25 sekund i 87 setnych. Druga była Holly Barratt (26.25), a trzecia Daria Vaskina z Rosji (27.09). Zebrały one kolejno 969, 927, 843 punkty. Natomiast najszybszy na 200 m okazał się Aleksei Tkachev startujący pod egidą FINA*, który popłynął 1:51.34 i zdobył 854 punkty. Tylko 21 setnych sekundy później dopłynął Izraleczyk Yakov Toumarkin, inkasując o pięć punktów mniej. Ostatni na podium znalazł się Rosjanin Grigory Tarasevich (1.51.93, 840 punkty).

Żabką kobiety pokonywały 200, a mężczyźni 100 metrów. Wygrała Vitalina Simonova pod flagą FINA, osiągając czas 2:19.22 (903 pkt.). Drugie miejsce zajęła Yuliya Efimova z Rosji, płynąc 2:20.49 (878 pkt.), a trzecie jej rodaczka Mariia Temnikova z czasem 2:21.12 (867 pkt.). W wyścigu panów pierwszy był Arno Kamminga z Holandii z czasem 55.82 (974 pkt.), drugi Niemiec Fabian Schwingenschlogl 56.16 (956 pkt.), a trzeci Rosjanin Anton Chupkov 57.30 (900 pkt.).

200 metrów stylem motylkowym wygrała Węgierka Zsuzsanna Jakabs w czasie 2:05.88, zdobywając 857 punktów, druga była przedstawicielka FINA Anastasiia Markova, której do zwycięstwa zabrakło tylko 9 setnych sekundy, w rezultacie dostała jeden punkt mniej. Trzecia była Maria Ugolkova w czasie 2:07.46, inkasując 826 oczek. Rywalizację na 100 metrów motylkiem panów zwyciężył Amerykanin Tom Shields 49.20 (915 pkt.) przed Szebasztianem Szabo z Wgeier 50.07 (868 pkt.) i Pavelem Samusenko z Rosji 50.33 (855 pkt.).

Na 100 metrów stylem zmiennym najlepsza była Maria Ugolkova reprezentująca Szwajcarię 58.47 (902 pkt.). Druga była Michelle Coleman, której dopłyniecie do mety zajęło tylko 7 setnych sekundy więcej (899 pkt.), a ostatnie miejsce podium przypadło Anastasiii Sorokinie z Rosji, która nie złamała bariery jedenej minuty (832 pkt.). Panowie ścigali się w dokładnie tej samej konkurencji. Pierwszy był Japończyk Daiya Seto 51.29, drugi tuż za nim przedstawiciel gospodarzy Kliment Kolesnikov 51.31, a trzeci Matthew Sates 51.96. Zebrali oni kolejno 886, 885 i 853 oczek.

Jutro o 17.00 startuje druga sesja finałowa tego dlugiego weekendu z Pływaniem w Kazaniu, a już we wtorek na tej samej pływalni będą miały miejsce Mistrzostwa Starego Kontynentu.