Therese Johaug
Therese Johaug / fot. sport.onet.pl

Tegoroczny cykl Ruka Triple padł łupem norweskich biegaczy. W klasyfikacji kobiet zwycięstwo odniosła Therese Johaug, natomiast w zmaganiach mężczyzn zwyciężył Johannes Klaebo.

Bieg kobiet: Therese Johaug nie dała się dogonić rywalkom i jako pierwsza dobiegła na metę biegu pościgowego na 10 kilometrów stylem dowolnym. Norweżka tym samym wygrała cykl Ruka Triple. Tuż za nią uplasowała się rewelacyjny Rosjanka Tatiana Sorina. Trzecie miejsce zajęła Szwedka Ebba Andersson.

Therese Johaug odniosła dziś 75 zwycięstwo w karierze. Norweżka uzyskała najlepszy czas biegu na 10 km stylem dowolnym w Ruce. Jako pierwsza dobiegła do mety i wygrała także po raz trzeci cykl Ruka Triple. Objęła też przewodnictwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Biorąc pod uwagę czasy netto, to na drugim miejscu – za Johaug – znalazła się rewelacyjna Helene Marie Fossesholm. Młoda Norweżka przegrała ze swoją koleżanką z kadry o ledwie 0,8 sek. Trzeci wynik uzyskała niesamowita Amerykanka Rosie Brennan, która straciła 10,5 sek. W Ruka Triple Norweżkę sklasyfikowano na szóstym miejscu, a Brennan na piątym.

Na starcie stanęły dwie reprezentantki Polski. Weronika Kaleta w cyklu była 53, a biorąc pod uwagę czasy netto, to sklasyfikowano ją o trzy pozycje wyżej. Na 63 lokacie zmagania zakończyła Magdalena Kobielusz, zarówno w Ruka Triple, jak i dzisiejszej rywalizacji. Na pochwałę zasługuje Patricija Eiduka. Łotyszka, która trenuje z reprezentacją Polski, uzyskała 24 czas biegu i drugi raz w karierze sięgnęła po punkty Pucharu Świata.

Bieg mężczyzn: Johannes Klaebo zajął pierwsze miejsce w rywalizacji biegu pościgowego na 15 kilometrów stylem dowolnym i dzięki temu po raz trzeci z rzędu triumfował w Ruka Triple. Norweg umocnił się także na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugie miejsce w dzisiejszych zawodach zajął Aleksander Bolszunow, a trzecie Emil Iversen.

Bieg pościgowy mężczyzn na 15 kilometrów stylem dowolnym zakończył trzydniową rywalizację mężczyzn w minicyklu Ruka Triple. Zawody wygrał Johannes Hoesflot Klaebo, który wyruszył na trasę jako pierwszy i jako pierwszy przeciął też linię mety. Drugie miejsce zajął Rosjanin, który przegrał sprinterski pojedynek z Klaebo i minął linię mety niespełna sekundę po Norwegu. Na najniższym stopniu podium stanął Emil Iversen – wolniejszy od triumfatora o trzy sekundy.

Na starcie biegu pościgowego stanęło dwóch reprezentantów Polski. Dominik Bury finiszował na 51 miejscu, a biorąc pod uwagę czasy netto miał czterdziesty wynik. Mateusz Haratyk ukończył cykl Ruka Triple na 67 lokacie.

Autor: Mikołaj Szczygieł