Duszniki Arena
Duszniki Arena / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Marcus Cyron

Niedzielne biegi sprinterskie w ramach Pucharu Świata w biathlonie 2020/2021 padły łupem Johannesa Thingnesa Boe i Hanny Oeberg. Norweg triumfował na dystansie 10 kilometrów, a Szwedka na dystansie o 2,5 kilometra krótszym.

Pierwszym przystankiem nowego sezonu biathlonowego Pucharu Świata zostało Kontiolahti. Po rozegraniu sobotnich biegów indywidualnych (kobiety – 15 km, mężczyźni – 20 km), przyszedł czas na rywalizację w sprintach. W nich najlepiej poradzili sobie Norweg Johannes Thingnes Boe oraz Szwedka Hanna Oeberg.

27-letni trzykrotny medalista olimpijski biegał dzisiaj w swojej lidze. Do świetnego tempa dołożył bezbłędne strzelanie i ostatecznie wyprzedził o ponad 40 sekund drugiego Sebastiana Samuelssona, który na strzelnicy zaliczył jedno pudło. Podium uzupełnił kolejny Szwed – Martin Ponsiluoma, także z jednym strzałem niecelnym oraz niespełna 48-sekundową stratą do zwycięzcy.

Sobotni triumfator biegu indywidualnego – Sturla Holm Lægreid – zajął 18. miejsce (+1:27.6). 23-letni Norweg na strzelnicy pomylił się tylko raz.

Najlepszy z Polaków – Andrzej Nędza-Kubiniec zajął 56. miejsce, notując dwa bezbłędne strzelania. Do niedzielnego triumfatora stracił prawie trzy minuty.

Wyniki sprintu mężczyzn:

Poz. Nazwisko Reprezentacja Czas Strata Pudła
1. Johannes Thingnes Boe Norwegia 23:53.0 (0)
2. Sebastian Samuelsson Szwecja 24:37.1 +44.1 (1)
3. Martin Ponsiluoma Szwecja 24:40.9 +47.9 (1)
4. Vetle Sjåstad Christiansen Norwegia 24:44.9 +51.9 (1)
5. Jakov Fak Słowenia 24:46.1 +53.1 (0)
56. Andrzej Nędza-Kubiniec Polska 26:46.1 +2:53.1 (0)
68. Grzegorz Guzik Polska 27:17.3 +3:24.3 (3)
89. Marcin Szwajnos Polska 28:26.5 +4:33.5 (2)
95. Łukasz Szczurek Polska 29:05.3 +5:12.3 (3)

Po „swojemu” rywalizację kobiet rozegrała także Szwedka Hanna Oeberg. 25-latka była bezbłędna na strzelnicy i drugą Marte Olsbu Røiseland wyprzedziła o niespełna 24 sekundy. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Karoline Offigstad Knotten (+37.8). Obie Norweżki również popisały się stuprocentową skutecznością na strzelnicy.

Zwyciężczyni sobotniego biegu indywidualnego – Dorothea Wierer – uplasowała się na 22. miejscu (+1:26.7), oddając tylko jeden niecelny strzał.

Najlepsza z Polek – Monika Hojnisz-Staręga – zajęła 31. lokatę, będąc na strzelnicy bezbłędna. Do triumfatorki ze Szwecji straciła ponad półtorej minuty.

Wyniki sprintu kobiet:

1. Hanna Oeberg Szwecja 21:01.4 (0)
2. Marte Olsbu Røiseland Norwegia 21:25.3 +23.9 (0)
3. Karoline Offigstad Knotten Norwegia 21:39.2 +37.8 (0)
4. Johanna Skottheim Szwecja 21:46.3 +44.9 (0)
5. Mona Brorsson Szwecja 21:51.5 +50.1 (1)
31. Monika Hojnisz-Staręga Polska 22:44.9 +1:43.5 (0)
36. Kamila Żuk Polska 22:51.2 +1.49.8 (1)
40. Kinga Zbylut Polska 22:53.3 +1:51.9 (0)
89. Karolina Pitoń Polska 24:34.8 +3:33.4 (3)

Nie da się ukryć, że niedziela była popisem szwedzkich oraz norweskich biathlonistów. Reprezentanci Skandynawii zdominowali rywalizację i można powiedzieć, że podzielili podium między siebie. W rywalizacji mężczyzn wygrał Norweg Boe, a drugie i trzecie miejsce zajęli Szwedzi – Samuelsson i Ponsiluoma, natomiast w zmaganiach kobiet triumfowała Szwedka Oeberg, a kolejne lokaty zajęły Norweżki – Olsbu Røiseland oraz Knotten.