Andreas Wolff
Andreas Wolff / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Sven Mandel

Dzisiejsze starcie Francuzów z Macedończykami zainauguruje szesnaste mistrzostwa Europy szczypiornistów. Wybrane pojedynki, w tym mecze Polaków, zrelacjonujemy w Radiu GOL.

Niespełna trzy tygodnie emocji

Styczeń to czas, kiedy fani szczypiorniaka naprzemiennie mogą śledzić poczynania swoich ulubionych reprezentacji na mistrzostwach Europy lub świata. Tym razem czeka nas rywalizacja o tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu, która potrwa do 28 stycznia. Jej inauguracja już dziś o godzinie 18:00. W pierwszym meczu turnieju Francja podejmie Macedonię Północną.

Także w środę do gry wkroczą gospodarze turnieju. Reprezentacja Niemiec o godzinie 20:45 zmierzy się ze Szwajcarią. Bohaterów dwóch pierwszych pojedynków gościć będzie mieszcząca się w Düsseldorfie Merkur Spiel-Arena. To otwarty w 2004 roku stadion piłkarski, na którym swoje domowe mecze na co dzień rozgrywa miejscowa Fortuna – były klub m.in. Dawida Kownackiego.

Nasi zachodni sąsiedzi, którzy dopiero po raz pierwszy w historii zorganizują mistrzostwa Europy, mają duże nadzieje na przyciągnięcie pierwszego dnia około 50 tysięcy osób na trybuny. Warto odnotować, że to pierwsza tego typu impreza od 2018 roku, która będzie miała tylko jednego gospodarza. Z kolei dwa lata później było ich aż trzech – Szwecja, Austria oraz Norwegia.

Tytułu wywalczonego przed dwoma laty bronić będzie bronić pierwsza z wymienionych nacji. W finale EHF EURO 2022, które zorganizowano na Węgrzech i Słowacji, Skandynawowie po świetnym widowisku pokonali Hiszpanów 27:26. Brązowy medal wywalczyli Duńczycy, którzy po dogrywce ograli Francuzów 35:32. Polacy udział w turnieju zakończyli na fazie zasadniczej i ostatecznie zajęli 12. miejsce.

Grupy oraz terminarz Polaków

W styczniowej rywalizacji udział wezmą 24 zespoły, które podzielono na sześć grup po cztery ekipy. Już faza wstępna przyniesie nam kilka niezwykle elektryzujących pojedynków. Na pierwszy plan wysuwa się m.in. piątkowy mecz w Mannheim, gdzie o 20:30 Hiszpania zagra z Chorwacją, a także poniedziałkowa potyczka gospodarzy z Francuzami, która odbędzie się w Berlinie. Jej start również o godzinie 20:30.

Nasze oczy będą jednak skierowane na grupę D, do której trafili „Biało-Czerwoni”. Podopieczni Marcina Lijewskiego zmierzą się w niej kolejno z Norwegią, Słowenią oraz Wyspami Owczymi. Zdecydowanym faworytem do zajęcia pierwszego miejsca są szczypiorniści z kraju wikingów, którzy po raz ostatni na podium europejskiego czempionatu znaleźli się w 2020 roku, zdobywając brązowe medale.

Bój o drugie miejsce w „naszej” grupie powinny stoczyć reprezentacje Polski i Słowenii, które naprzeciw siebie staną w sobotę, 13 stycznia. W ostatnich pięciu latach nacje te mierzyły się ze sobą cztery razy i niestety trzykrotnie górą byli nasi rywale, w tym dwa razy na wielkich imprezach. W fazie wstępnej EHF EURO 2020 przegraliśmy 23:26, zaś na zeszłorocznym mundialu, także na tym samym etapie, aż 23:32.

Na polsko-szwedzkiej imprezie udało nam się jednak awansować dalej z trzeciego miejsca. W tym roku taka lokata w premierowym etapie nie da już awansu, bowiem promocję do fazy zasadniczej uzyskają dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Zamelduje się w niej łącznie 12 ekip, które zostaną podzielone na grupę I (A1, B1, C1, A2, B2, C2) oraz II (D1, E1, F1, D2, E2, F2).

Grupa A (Düsseldorf/Berlin): Francja, Niemcy, Macedonia Północna, Szwajcaria
Grupa B (Mannheim): Hiszpania, Austria, Chorwacja, Rumunia
Grupa C (Monachium): Islandia, Węgry, Serbia, Czarnogóra
Grupa D (Berlin): Norwegia, Słowenia, Polska, Wyspy Owcze
Grupa E (Mannheim): Szwecja, Holandia, Bośnia i Hercegowina, Gruzja
Grupa F (Monachium): Dania, Portugalia, Czechy, Grecja

11.01: Norwegia – Polska (20:30)
13.01: Polska – Słowenia (18:00)
15.01: Polska – Wyspy Owcze (18:00)

Kto posędziuje?

Do prowadzenia meczów w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2024 wyznaczonych zostało 18 duetów sędziowskich z 16 krajów. Wśród nich znaleźli się m.in. Macedończycy Slave Nikolov i Gjorgji Nachevski, którzy nieco ponad dwa lata temu (12 grudnia 2021 roku) poprowadzili spotkanie 13. kolejki PGNiG Superligi pomiędzy Łomżą Vive Kielce a ORLEN Wisłą Płock (27:26).

Dobrze nam znana, ale równie źle kojarząca się, jest natomiast para Václav Horáček i Jiří Novotný. Czesi sędziowali trzy mecze „Biało-Czerwonych” na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) i wszystkie zakończyły się naszymi porażkami. Kolejne przegrane to z kolei potyczka z Hiszpanią na handballowym mundialu w Egipcie (2021), a także starcie ze Słowenią na ubiegłorocznych mistrzostwach świata.

Wspomniane duety prowadziły również mecze w ramach EHF EURO 2022. Oprócz nich tego zaszczytu dostąpiły m.in. para czarnogórska – Ivan Pavićević i Miloš Ražnatović, duńska – Mads Hansen i Jesper Madsen, francuska – Charlotte Bonaventura i Julie Bonaventura, hiszpańska – Andreu Marín i Ignacio García, niemiecka – Robert Schulze i Tobias Tönnies, jak i słoweńska – Bojan Lah i David Sok.

  • Bośnia i Hercegowina: Amar Konjičanin i Dino Konjičanin
  • Czechy: Václav Horáček i Jiří Novotný
  • Czarnogóra: Ivan Pavićević i Miloš Ražnatović
  • Dania: Mads Hansen i Jesper Madsen
  • Francja: Charlotte Bonaventura i Julie Bonaventura / Karim Gasmi i Raouf Gasmi
  • Hiszpania: Andreu Marín i Ignacio García
  • Islandia: Jónas Elíasson i Anton Pálsson
  • Litwa: Vaidas Mažeika i Mindaugas Gatelis
  • Macedonia Północna: Slave Nikolov i Gjorgji Nachevski
  • Niemcy: Maike Merz i Tanja Kuttler / Robert Schulze i Tobias Tönnies
  • Mołdawia: Igor Covalciuc i Alexei Covalciuc
  • Norwegia: Lars Jørum i Håvard Kleven
  • Portugalia: Daniel Martins i Roberto Martins
  • Słowenia: Bojan Lah i David Sok
  • Szwajcaria: Arthur Brunner i Morad Salah
  • Szwecja: Mirza Kurtagic i Mattias Wetterwik

Polacy bez kilku ważnych zawodników

Pod koniec grudnia ubiegłego roku trener Marcin Lijewski podał nazwiska szczypiornistów, którym w dniach 4-6 stycznia przyszło rywalizować w międzynarodowym, towarzyskim turnieju w Granollers. Po tym turnieju szkoleniowiec miał podać ostateczną kadrę, która pojedzie na mistrzostwa Europy. Polacy najpierw ulegli Hiszpanii 25:31, by następnie pewnie ograć Serbów 38:33 i rozbić Słowację 38:20.

Kontuzji barku nabawił się wówczas 27-letni rozgrywający Arkadiusz Ossowski. Uraz wykluczył go z gry na EURO i został zastąpiony przez młodszego od siebie Piotra Jędraszczyka. Na turniej do Niemiec nie pojechali także dwaj inni kontuzjowani zawodnicy. To skrzydłowy Arkadiusz Moryto i obrotowy Patryk Walczak. Szczególnie strata pierwszego z nich może być dla nas brzemienna w skutkach.

Bramkarze: Mateusz Kornecki (ThSV Eisenach), Adam Morawski (MT Melsungen), Jakub Skrzyniarz (CD Bidasoa Irún)

Rozgrywający: Piotr Jędraszczyk (Corotop Gwardia Opole), Michał Olejniczak (Industria Kielce), Paweł Paterek (KGHM Chrobry Głogów), Ariel Pietrasik (Kadetten Schaffhausen), Jakub Powarzyński (Energa Wybrzeże Gdańsk), Damian Przytuła (Górnik Zabrze), Szymon Sićko (Industria Kielce)

Obrotowi: Bartłomiej Bis (HSC 2000 Coburg), Dawid Dawydzik (ORLEN Wisła Płock), Maciej Gębala (SC DHfK Leipzig), Kamil Syprzak (Paris Saint-Germain Handball)

Skrzydłowi: Mikołaj Czapliński (Bathco BM Torrelavega), Michał Daszek (ORLEN Wisła Płock), Mateusz Kosmala (MMTS Kwidzyn), Jakub Szyszko (Górnik Zabrze), Przemysław Urbaniak (Arged Rebud KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski)

Krótko o szansach reprezentacji Polski oraz faworytach turnieju

Na jaki rezultat stać „Biało-Czerwonych” w 16. edycji mistrzostw Starego Kontynentu? Głównym celem podopiecznych 46-letniego Marcina Lijewskiego wydaje się być awans do fazy zasadniczej. W kategorii niespodzianki należałoby rozpatrywać zdobycie przez Polskę punktów w drugim etapie, co mogłoby dać nam przynajmniej trzecią pozycję w grupie II, która premiowana jest grą o miejsca 5-6.

Zdecydowanie wyżej celują natomiast Hiszpanie, Francuzi, Duńczycy oraz broniący tytułu Szwedzi, czyli nacje, które zaliczymy do grona faworytów. Do walki o najlepszą czwórkę turnieju mogą włączyć się także Węgrzy, Norwegowie, Chorwaci czy Islandczycy. Wysoko stoją również notowania reprezentacji Niemiec, która będzie niesiona dopingiem swoich kibiców, a to zawsze jest ogromny atut.

Relacji ze spotkań słuchaj w Radiu GOL!

Wybrane pojedynki 16. edycji mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn, w tym oczywiście mecze Polaków, zrelacjonujemy dla Państwa w Radiu GOL. O odpowiednią oprawę komentatorską zadbają Piotr Dzierliński, Marcel Kowalczuk, Jakub Kwiatkowski, Mateusz Orłowski, Bartosz Pająk oraz Piotr Szczepanik. Sprawdzajcie na bieżąco naszą ramówkę, która jest dostępna TUTAJ. Do usłyszenia!

UDOSTĘPNIJ
Bartosz Pająk
Komentator i redaktor Radia GOL, ponadto piłkarz i spiker IV-ligowego Orlicza Suchedniów oraz jego człowiek od social mediów. Prywatnie sympatyk Manchesteru United, polskiej Ekstraklasy i pierwszej ligi. W wolnych chwilach miłośnik transportu kolejowego.