Dwukrotny mistrz olimpijski i rekordzista świata w biegu na 800 m David Rudisha powrócił do treningów. Cel jest jeden – złoto w Tokio. Legenda tego dystansu, po ponad dwóch latach przerwy, spróbuje odnaleźć dawną formę.

Rudisha zdobywał mistrzostwo na dwóch poprzednich igrzyskach, w 2012 roku w Londynie ustanowił także rekord świata na 800 m, wynoszący 1.40.91. Jednak ostatni raz na bieżni, Kenijczyk był widziany latem 2017 roku. Od tego czasu zawodnika, który 17 grudnia obchodzić będzie 31. urodziny, częściej można było spotkać w gabinetach lekarskich. Zmagał się z kontuzją pleców, a później również z urazem mięśnia czworogłowego uda. Specjaliści surowo zabronili mu treningów do momentu całkowitego wyleczenia. Ten moment właśnie nadszedł, bo jak podają światowe media, Rudisha właśnie rozpoczął misję Tokio 2020. W wywiadzie dla agencji Reuters powiedział, że nie jest jeszcze do końca pewny swojej dyspozycji:

“Zacząłem treningi i nic nie czuję. Muszę jednak trenować na maksymalnych obrotach i wtedy dopiero będę wiedział, czy problemy zdrowotne całkowicie zniknęły.”

Ostatni okres był ciężki dla mistrza nie tylko przez wzgląd na kontuzje, ale też przez perypetie osobiste. 30-latek rozstał się z żoną, a zaraz po tym, w marcu tego roku, zmarł jego ojciec Daniel Rudisha, również biegacz na dystansie 400 m. Do tego kilkanaście tygodni temu David miał wypadek samochodowy. Samochód, który prowadził zaliczył czołowe zderzenie z autobusem. Na szczęście zawodnik nie odniósł żadnych poważnych obrażeń. Na przekór przeciwnościom losu zdecydował się zawalczyć po raz kolejny o swoje marzenia i liczy na sukces.

Samochód, którym jechał David Rudisha był kompletnie zniszczony. To cud, że wyszedł z tego wypadku bez szwanku FOT: Super Express

Wiem, że zdobycie trzeciego złota nie jest łatwe. Pojawiają się młodzi zawodnicy, mają entuzjazm, chcą wygrywać i stawiają naprawdę trudne warunki, ale ja podejmę rękawicę– powiedział rekordzista świata.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się na przełomie lipca i sierpnia przyszłego roku. Finał biegu na 800 m planowany jest na 5 sierpnia. Czy z Rudishą w obsadzie? O tym się jeszcze przekonamy!

Źródło: PAP, Reuters

Darek Piechota  

ZOBACZ TAKŻE: Maria Lasitskene ma żal do rosyjskich działaczy !

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.