Piłka do siatkówki
Piłka do siatkówki / źródło: pixabay.com / fot. Tania Van den Berghen (TaniaVdB)

Developres SkyRes Rzeszów kończy swój udział w Lidze Mistrzyń na czwartym miejscu w grupie A. Rywalizacja w niemieckim Schwerinie zakończyła się szczęśliwie dla obu włoskich zespołów – Savino Del Bene Volley Scandicci oraz Unet E-Work Busto Arsizio, które wywalczyły awans do ćwierćfinału.

Pocieszne zakończenie nieudanej edycji

Dobiegł końca drugi turniej siatkarskiej Ligi Mistrzyń w grupie A. W dniach 2-4 lutego spotkania odbywały się w niemieckim Schwerinie. Podopieczne trenera Stéphane’a Antigi wygrały tylko jeden pojedynek – na zakończenie zmagań obecnej edycji LM i nie awansowały do ćwierćfinału.

W zupełnie innych nastrojach niemiecką miejscowość opuściły zawodniczki Savino Del Bene Volley Scandicci oraz Unet E-Work Busto Arsizio, które uzyskały promocję do następnej rundy. Pierwszy z wymienionych zespołów wygrał grupę z 12 punktami, a drugi z nich zgromadził o jedno „oczko mniej”. Mimo to Unet E-Work Busto Arsizio znalazła się w trójce najlepszych ekip, które zajęły drugie miejsce.

Savino Del Bene Volley Scandicci – Unet E-Work Busto Arsizio 2:3 (18:25, 25:21, 14:25, 25:18, 10:15)

Niemiecką część zmagań w grupie A Ligi Mistrzyń rozpoczął włosko-włoski pojedynek pomiędzy Savino Del Bene Volley Scandicci a Unet E-Work Busto Arsizio, zakończony wygraną tych drugich. Wynik 3:2 dla podopiecznych Marco Fenoglio z pewnością można uznać za niespodziankę.

Szczególną uwagę przykuł trzeci set, w którym formalne gospodynie uległy aż 14:25. Przegrywały już od pierwszej akcji i nie były w stanie nawet na moment objąć prowadzenia. Zawodniczki Unet E-Work Busto Arsizio od stanu 5:3 odskoczyły na bezpieczną przewagę 10:5, którą stopniowo powiększały aż do końca partii, kończąc ją 11-punktową dominacją.

SSC Palmberg Schwerin – Developres SkyRes Rzeszów 3:2 (25:18, 22:25, 23:25, 26:24, 15:7)

W drugim wtorkowym pojedynku gospodynie – drużyna SSC Palmberg Schwerin – zmierzyły się z rzeszowskim Developresem SkyRes. Zgodnie z przewidywaniami niemiecki zespół wygrał, ale zwycięstwo nie przyszło im łatwo – dopiero po tie-breaku.

Spotkanie lepiej rozpoczęły gospodynie, wygrywając pierwszego seta dość wysoko 25:18. Dwie kolejne partie padły jednak łupem rzeszowianek i po cichu można było liczyć na małą niespodziankę. Niestety, czwarty set – wygrany przez gospodynie 26:24 – doprowadził do tie-breaka, który także zakończył się ich zwycięstwem 15:7. Rzeszowiankom pozostało zadowolić się jednym punktem.

Developres SkyRes Rzeszów – Unet E-Work Busto Arsizio 0:3 (23:25, 22:25, 17:25)

W środę o godzinie 17:00 na niemieckim parkiecie zameldowały się ekipy Developresu SkyRes Rzeszów oraz włoska Unet E-Work Busto Arsizio. Formalne gospodynie zdecydowanie nie były faworytkami tego meczu, co potwierdził końcowy wynik 0:3.

Pierwsze dwa sety zakończyły się minimalnym zwycięstwem Włoszek. Rzeszowianki przez zdecydowaną większość premierowej partii prowadziły, ale końcówka należała do drużyny z Italii, która wygrała 25:23. Drugi set także układał się nie najgorzej dla polskiego zespołu, jednak ponownie końcowe fragmenty były dominacją Włoszek. Ostatni, trzeci set odbył się bez większej historii – niemal od samego początku Unet E-Work Busto Arsizio narzuciła swoje warunki gry i wygrała 25:17.

SSC Palmberg Schwerim – Savino Del Bene Volley Scandicci 0:3 (22:25, 13:25, 15:25)

Środową część zmagań zamknęło spotkanie pomiędzy gospodyniami a zdecydowanie najlepszym w grupie Savino Del Bene Volley Scandicci. Pojedynek zakończył się przekonującym zwycięstwem Włoszek 3:0, które kontrolowały mecz niemal od początku do końca.

Najlepszym podsumowaniem tego spotkania będzie fakt, że Niemki zdobyły w środowy wieczór zaledwie 50 punktów. Faworytki z Włoch swoją wyższość udowadniały niemal w każdym secie. Jedynie pierwszy – zakończony ich zwycięstwem 25:22 – niósł ze sobą jakieś większe emocje. Dwa kolejne to pełna dominacja zespołu z Italii i zasłużona wygrana 3:0.

Developres SkyRes Rzeszów – Savino Del Bene Volley Scandicci 3:1 (33:35, 25:22, 25:22, 28:26)

Ostatni dzień zmagań w tegorocznej edycji Ligi Mistrzyń zakończył się happy endem dla Developresu SkyRes Rzeszów. Siatkarki z Podkarpacia sprawiły sporą niespodziankę, pokonując w ostatniej kolejce zmagań grupowych Savino Del Bene Volley Scandicci 3:1. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że włoski zespół był już pewny awansu do ćwierćfinału z pierwszego miejsca.

Spotkanie dla rzeszowianek rozpoczęło się dość pechowo – przegrały pierwszą partię na przewagi 33:35. Formalne gospodynie prowadziły od pierwszej piłki aż do wyniku 22:21. Wtedy Włoszki doprowadziły do remisu i objęły prowadzenie, ale tylko na jedną akcję. Po raz drugi taka sytuacja miała miejsce dopiero przy rezultacie 31:30. Końcówka należała do Scandicci i to pewne awansu zawodniczki z Italii wygrały pierwszą partię 35:33.

W drugim secie podopieczne Stéphane’a Antigi udowodniły, że potrafią bronić wypracowanej przewagi i wygrały 25:22. Natomiast dwie kolejne partie miały niemalże idealnie taki sam przebieg. Włoszki obejmowały prowadzenie, które traciły w połowie seta. Do głosu dochodziły wówczas rzeszowianki i to one stawiały warunki gry, wygrywając 25:22 i 28:26.

Unet E-Work Busto Arsizio – SSC Palmberg Schwerin (25:20, 25:13, 25:12)

W meczu, którego stawką mógł być awans do ćwierćfinału, zmierzyły się ze sobą gospodynie turnieju – SSC Palmberg Schwerin oraz Unet E-Work Busto Arsizio. Teoretycznymi domowniczkami były zawodniczki z Włoch, które wygrały 3:0 i przypieczętowały swój awans do kolejnej rundy.

Spotkanie bez emocji – tak w najprostszych słowach można ocenić to, co wydarzyło się czwartkowego wieczora w niemieckiej hali. Warto dodać, że gospodynie turnieju prowadziły w tym meczu tylko raz! Miało to miejsce przy pierwszej piłce w trzecim secie, która zakończyła się zdobytym punktem przez Niemki. Był to jedyny pozytyw dla zawodniczek SSC Palmberg Schwerin, które przez całe spotkanie zdobyły łącznie zaledwie 45 punktów.

Developres ostatni, ale z jednym zwycięstwem

Zmagania w grupie A padły łupem obu włoskich zespołów: Savino Del Bene Volley Scandicci oraz Unet E-Work Busto Arsizio. Z Ligą Mistrzyń żegna się niemiecki SSC Palmberg Schwerin, a także rzeszowski DevelopRes SkyRes, który kończy rywalizację z jednym zwycięstwem na koncie.