Znamy komplet uczestników fazy półfinałowej Roland Garros 2022. W tym gronie jest Iga Świątek! Zapraszam na podsumowanie najważniejszych środowych gier.

Iga Świątek wygrywa po raz trzydziesty trzeci

Iga Świątek mierzyła się w swoim ćwierćfinale z Amerykanką, Jessicą Pegulą. Na początku spotkanie obie zawodniczki straciły serwis. Od stanu 2:3 z perspektywy Polki, Świątek weszła na swój poziom nieosiągalny dla reszty zawodniczek i wygrała seta 6:3. Szczególnie zacięte były dwa ostatnie gemy rozgrywane na przewagi, ale to liderka rankingu WTA okazała się lepsza w kluczowych momentach. W drugiej partii Świątek szybko przełamała rywalkę, prowadziła 4:1, a w ostatnim gemie dołożyła drugie przełamanie i zamknęła spotkanie w półtorej godziny wygrywając 6:3,6:2.

Iga Świątek wychodząc na kort już wiedziała, że jej rywalką w ewentualnym półfinale będzie Daria Kasatkina. Po drugiej stronie siatki stała jej rodaczka Weronika Kudermietowa i to ona lepiej rozpoczęła to spotkanie. Kudermietowa prowadziła 3:1, ale szybko tą małą przewagę straciła. Przy wyniku 4:4 Kasatkina zdobyła gem przy serwisie rywalki a w następnym zakończyła seta 6:4. Drugi set to festiwal przegranych gemów serwisowych. Zawodniczki po trzy razy traciły serwis, a o wyniku tej partii zadecydował tiebreak. W dodatkowej rozgrywce Kasatkina szybko objęła prowadzenie 5:0 i mimo nerwówki w końcówce zwyciężyła 7-5 i w całym meczu 6:4,7:6(5).

Druga młodość Marina Cilicia i debiutant w półfinale

Piękny, dramatyczny mecz stoczyli w ćwierćfinale Andriej Rublow i Marin Cilić. W pierwszym secie Rublow i Cilić wygrywali swoje gemy serwisowe, ale większe problemy przy własnym podaniu miał Chorwat i w końcu przegrał swój gem serwisowy przy stanie 5:6 z jego perspektywy. To oznaczało wygraną partię na konto Rublowa. Sam zawodnik powiedział na konferencji prasowej, że ten wygrany set za bardzo go rozluźnił. Efektem tego były dwa kolejne sety, w których lepszy okazał się Cilić odpowiednio 6:3,6:4. Rublowowi udało się wrócić do skutecznej gry w czwartym secie, od stanu 3:3 wygrał trzy gemy z rzędu i czwartego seta 6:3. O losach każdej partii decydowało jedno przełamanie, a w piątym secie takowego nie mieliśmy. Co prawda miał piłkę meczową przy stanie 5:4 Rublow, ale Cilić obronił się i o awansie do półfinału musiał zadecydować supertiebreak rozgrywany do dziesięciu punktów. W tym momencie wyszło doświadczenie 33-latka z Chorwacji, który wygrał pewnie 10-2. Marin Cilić po ponad czterech godzinach rywalizacji wygrał 5:7,6:3,6:4,3:6,7:6(2). Chorwat awansował do pierwszego w swojej karierze półfinału Rolanda Garrosa, a ostatni raz w jakimkolwiek półfinale wielkoszlemowym był w 2018 roku.

Rywalem Cilicia w półfinale będzie Norweg Casper Ruud, który  uporał się z Duńczykiem Holgerem Rune. W pierwszym secie 19-latek był kompletnie zagubiony i Ruud wygrał otwierającą partię 6:1. W drugim młodzian z Dani pokazał swój charakter. Przegrywał ze stratą przełamania, ale odrobił straty i wygrał seta 6:4. W trzeciej partii potrzebny był tiebreak, w którym Rune podejmował złe decyzje, a Ruud wykorzystał swoje doświadczenie i pewnie wygrał 7-2. Czwarty set był wyrównany do stanu 3:3, od którego Norweg wygrał trzy gemy z rzędu i zakończył mecz swoim zwycięstwem 6:1,4:6,7:6(2),6:3. Tym samym Casper Ruud awansował do swojego pierwszego wielkoszlemowego półfinału.

Czwartek na Roland Garros

Już w czwartek swoje półfinałowe spotkanie rozegra Iga Świątek! Po drugiej stronie siatki stanie dobrze znana rywalka, Daria Kasatkina. Początek pojedynku na korcie Philippe-Chatrier zaplanowano na 15.00. Panie już trzykrotnie rywalizowały ze sobą w tym sezonie i za każdym razem lepsza okazywała się liderka rankingu WTA. Zaraz po tym pojedynku zostanie rozegrany drugi półfinał, w którym zmierzą się Coco Gauff i Martina Trevisan. A wcześniej, bo o 12:00 na głównej arenie w finale gry mieszanej zagrają duety Eikeri/Vliegen i Shibahara/Koolhof.