Złoty i srebrny medal w szermierce oraz trzy kolejne krążki lekkoatletów, które przypieczętowały nasze drugie miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Europy – to największe sukcesy Polaków podczas czwartego dnia III Igrzysk Europejskich.

Boks

W popołudniowej sesji polscy kibice emocjonowali się walką tylko jednej zawodniczki – Natalii Rok, która mierzyła się z Bułgarką Zlatislawą Czukanową Georgiewą. Pierwszą rundę wszyscy sędziowie zapunktowali na korzyść Polki, w drugiej tylko jeden arbiter miał inne zdanie. Ten sam sędzia, wraz z jednym kolegą, przyznał też trzecią rundę Bułgarce, co jedynie zmieniło typ werdyktu na niejednomyślne 4:1.

Zacięty przebieg miała też wieczorna walka Elżbiety Wójcik z Norweżką Sunnivą Hofstad w kategorii -75 kg. Sędzia z Indii jako jedyny we wszystkich rundach wskazał triumf Norweżki, pozostali wskazali jednak na Polkę – dwaj 30:27 i dwaj 29:28 – dzięki czemu Wójcik awansowała do 1/8 finału.

Ta sztuka nie udała się Damianowi Durkaczowi w kategorii -71 kg. Patrząc na kartę wyników można odnieść wrażenie, że sędziowie widzieli różne walki – poza jednym, który wszystkie rundy przyznał rywalowi Polaka, Ukraińcowi Jurijowi Zachariejewowi, dwaj uznali wygraną Durkacza 29:28, a dwaj Ukraińca w tym samym stosunku. W efekcie Zachariejew wygrał 3:2.

Jako ostatni z Polaków w niedzielę do ringu wszedł Radosław Kawczak, mierząc się z Litwinem Jonasem Jazevičiusem w wadze +92 kg. O ile wygrana Kawczaka w pierwszej rundzie była bezapelacyjna (jeden z sędziów wskazał nawet wynik 10:8), o tyle drugą przegrał jednomyślnie 9:10, a w trzeciej tylko jeden arbiter przyznał mu zwycięstwo (inny z kolei przyznał 10:8 Litwinowi – Tajwańczyk, który tak samo ocenił pierwszą rundę na korzyść Kawczaka). Ostatecznie zatem to Jazevičius wygrał 4:1.

Kolarstwo górskie

O możliwość rozegrania tej dyscypliny mocno obawiano się po niedawnych deszczach, które nawiedziły Małopolskę, a szczególnie mocno właśnie Krynicę. Trasę przygotowaną na Górze Parkowej udało się jednak doprowadzić do gotowości na start rywalizacji o mistrzostwo Europy – taki status bowiem ma kolarstwo górskie w tej edycji igrzysk europejskich.

Warunki były jednak bardzo trudne, przypominające chwilami rywalizację w kolarstwie przełajowym. Tym bardziej nie może dziwić triumf Puck Pieterse w rywalizacji kobiecej – Holenderka, znana ze świetnych występów w cyclocrossie, wyprzedziła Austriaczkę Monę Mitterwalner oraz Szwajcarkę Sinę Frei, za którą do mety przyjechały inne wielkie gwiazdy kobiecego MTB – jej rodaczka, Jolanda Neff, Francuzka Loane Lecomte i Holenderka Anne Terpstra. Najlepsza z Polek, Aleksandra Podgórska zajęła 21. miejsce, 33. była Paula Gorycka, 35. Zuzanna Krzystała, 36. Klaudia Czabok, a 39. Gabriela Wojtyła. Zdublowane zostały Klaudia Cichacka i Karolina Mikołajewska, zaś rywalizacji nie ukończyła Antonina Białek.

U panów wygrał Rumun Vlad Dascălu, przed Szwajcarem Larsem Josefem Fosterem i Włochem Lucą Braidotem. Na 17. miejscu uplasował się Krzysztof Łukasik, 22. był Bartłomiej Wawak, 42. Paweł Bernas, 48. Karol Ostaszewski, 50. Michał Topór, a 57. Karol Rożek. Dubla zaliczył Maciej Jeziorski, a Filip Hełta zszedł z trasy.

Lekkoatletyka

Ostatni dzień zmagań na Stadionie Śląskim nie przyniósł nam złotego medalu – ale za to srebrny medal wywalczył na 200 m Albert Kochański, a także sztafeta mieszana 4×400 m, natomiast brązowy Norbert Kobielski w skoku wzwyż. W klasyfikacji Drużynowych Mistrzostw Europy, zgodnie z oczekiwaniami, triumfowali Włosi z wynikiem 426,50 pkt. Polacy zajęli za to drugie miejsce (402,50 pkt.) z piętnastoma oczkami przewagi nad Niemcami.

Łucznictwo

Na torach Płaszowianki zakończyła się rywalizacja mikstów. W łukach klasycznych triumfowali Hiszpanie, którzy pokonując 5:1 Ukraińców wywalczyli dla swojego kraju przepustkę na igrzyska w Paryżu. Brązowe medale trafiły do Niemców, którzy wygrali 5:4 z Mołdawianami. W finale miksta w łukach bloczkowych, w których nie gra się w formule setowej, padł remis 156:156. W dogrywce jednak 20:19 wygrali Estończycy. Brąz wywalczyli Włosi, pokonując Turków 153:152.

Polaków interesowała jednak indywidualna rywalizacja mężczyzn w łukach bloczkowych, której 1/8 finału została rozegrana w niedzielę. Łukasz Przybylski pokonał 147:144 Węgra László Szíjártó i w ćwierćfinale zmierzy się z Izraelczykiem Shamiem Yamromem.

Muaythai

Kolejnym sportem walki, który rozgrywany jest na Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023, jest boks tajski. W niedzielę, pierwszy dzień zmagań, rozegrano ćwierćfinały. Przeszli je: Oskar Siegert (-67 kg), Jakub Rajewski (-71 kg), Roksana Dargiel (-51 kg), Martyna Kierczyńska (-54 kg) i Dominika Filec (-60 kg). Odpadli natomiast: Mariusz Lach (-60 kg), Rafał Radosz (-81 kg), Łukasz Radosz (-91 kg), Gabriela Kuzawińska (-57 kg) i Sandra Bołkowska (-63,5 kg)

Padel

W niedzielę, na ostatni dzień, rywalizacja w padlu dotarła w końcu na Rynek Główny – tam rozegrano mecze medalowe. Hiszpanie spodziewali się tutaj kompletu złotych medali, jednak szyki pokrzyżowały im Włoszki – Carolina Orsi i Giorgia Marchetti pokonały w finale debla kobiet Martę Barrerę i Martę Caparros. Co więcej – druga włoska para, Pappacena/Sussarello pokonała w meczu o brąz kolejny duet hiszpański, Canovas/Martínez.

Noa Canovas wzięła jednak rewanż na Giulii Sussarello w finale miksta, pokonując ją i Marco Cassettę w finale miksta, grając w parze z Danielem Santigosą. Po brązowe medale miksta też sięgnęli Hiszpanie – Martínez i Gala wygrali z francuską parą Pothier/Leygue.

O złoto Hiszpanie mogli być spokojni w deblu męskim – Santigosa i Gala, pomimo zmęczenia wcześniejszymi meczami miksta, pokonali parę García/Rodríguez. Podium uzupełnili Portugalczycy, Fazendeiro/Oliveira.

Pięciobój nowoczesny

Przez cały dzień wszystko układa się po naszej myśli – wszystkim naszym zawodniczkom bardzo dobrze poszło na szermierce i pływaniu, a po laser-runie w grupie A drugie miejsce zajęła Natalia Dominiak, a szóste Anna Maliszewska. Pech rozpoczął się po trzecim, przedostatnim strzelaniu grupy B – wybiegając ze strzelnicy Oktawii Nowackiej przeszkodził delegat techniczny (więcej tutaj). W wyniku tego zdarzenia ze stolika spadł pistolet Oktawii, co skutkowało naliczeniem 10 punktów kary, co w połączeniu z nagłym „odcięciem” naszej zawodniczki w drugiej połowie dystansu biegu spowodowało, że z prowadzenia spadła na 19. miejsce – pierwsze, które oznacza brak awansu do półfinału. Do Dominiak i Maliszewskiej dołączyła natomiast Marta Kobecka, która finiszowała na czwartym miejscu.

Pływanie artystyczne

Rywalizację w Oświęcimiu zakończył program dowolny drużyn. Złote medale zgarnęła Hiszpania z wynikiem 261,6374 pkt., srebrne Włochy (253,4709 pkt.), a brązowe Izrael (243,6001 pkt.).

Rugby 7

Po brązie w koszykówce 3×3 mężczyzn apetyty polskich kibiców na medal w sporcie drużynowym rozpalać zaczęły nasze rugbystyki. W pierwszych meczach fazy grupowej pokonały 50:0 Turczynki i 26:0 Portugalki. Entuzjazm polskich kibiców studzą jednak wyniki naszej męskiej drużyny siódemek – 0:66 z Irlandią i 0:47 z Niemcami. Turniej na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana jest też szansą zdobycia kwalifikacji olimpijskiej i jedyną drogą dla europejskich drużyn na zdobycie przepustki do finałowego, światowego turnieju kwalifikacyjnego.

Skoki do wody

Tylko siedem par przystąpiło do rywalizacji w skokach synchronicznych z wieży 10 m mężczyzn. Wygrali Ukraińcy Kirył Boliuch i Oleksij Sereda (398,70 pkt.) przed Włochami Riccardo Giovanninim i Eduardem Timbretti Gugiu (388,83 pkt.) oraz Brytyjczykami Benjaminem Cutmore’em i Matthew Dixonem (372,69 pkt.). Piąte miejsce zajęli Filip Jachim i Robert Łukaszewicz (352,71 pkt.)

Kwalifikacji w rywalizacji indywidualnej w skokach z trampoliny 3 m kobiet nie przeszły Kaja Skrzek i Aleksandra Błażowska – odpowiednio 21. i 23. Po triumf i kwalifikację olimpijską dla Włoch sięgnęła Chiara Pellacani (321,45 pkt.), wygrywając z Szwedką Emilią Nilsson Garip (316,60 pkt.) oraz Szwajcarką Michelle Heimberg (306,70 pkt.).

Strzelectwo

W męskim skeecie w dwóch meczach półfinałowych awans uzyskali Łotysz Dainis Upelnieks i Fin Eetu Aapeli Kallioinen oraz Szwed Erik Svensson i Estończyk Peeter Juerisson. W finale najlepszy okazał się Svensson, o punkt wyprzedzając Upelnieksa. Podium uzupełnił Kallioinen. Kwalifikacji nie przeszedł Kacper Baksalary, zajmując 15. miejsce z wynikiem 121 pkt.

Jeszcze gorzej wypadła Natalia Szamrej – z rezultatem 101 pkt. zajęła ostatnie, 28. miejsce wśród pań. Z półfinału do finału weszły Niemka Nadine Messerchmidt, Włoszka Martina Bartolomei, Greczynka Emmanouela Katzouraki i Finka Marjut Elisabet Heinonen. Ostatecznie po złoto sięgnęła Bartolomei (37 pkt.), po srebro Katzouraki (35 pkt.), a brąz przypadł w udziale Messerschmidt (25 pkt.).

W rywalizacji w strzelaniu z karabinu w trzech postawach na 15. miejscu kwalifikacje zakończył Tomasz Bartnik, a na 18. Maciej Kowalewicz. W finale znaleźli się natomiast Jiří Přívratský i Zalán Pekler – Węgier pokonał Czecha 16:10 i, podobnie jak Svensson i Bartolomei , zdobył kwalifikację olimpijską dla swojego kraju. Podium uzupełnił trzeci w meczu rankingowym czołowej ósemki kwalifikacji Austriak Alexander Schmirl.

W niedzielę rozpoczęły się też kwalifikacje w strzelaniu z pistoletu z 25 m kobiet. W części precyzyjnej piąte miejsce zajęła Klaudia Breś, a 19. była Joanna Wawrzonowska. W poniedziałek rozegrana zostanie część szybkostrzelna oraz finał.

Szermierka

Najwięcej radości dała nam w niedzielę szermierka. Złoty medal w rywalizacji florecistek wywalczyła Julia Walczyk-Klimaszyk, pokonując w finale Węgierkę Flórę Pásztor, która w ćwierćfinale odprawiła Hannę Łyczbińską. Srebrny medal zdobył natomiast nasz szablista, Krzysztof Kaczkowski. Triumfator tegorocznych zawodów Pucharu Świata o Szablę Wołodyjowskiego w Warszawie pokonał w półfinale Williama Deary’ego, w finale jednak uległ Gruzinowi Sandro Bazadze.

Taekwondo

W niedzielę rozegrano zmagania w czterech kolejnych kategoriach wagowych w taekwondo. Już w pierwszej rundzie odpadli Justyna Kowalkowska (-67 kg) i Łukasz Cudnoch (-74 kg). Do ćwierćfinału przeszli natomiast Julia Szpak (-62 kg) i Szymon Piątkowski (-80 kg). Szpak przegrała jednak na tym etapie z Brytyjką Aaliyah Powell, Piątkowski zaś pokonał Ukraińca Kostiantyna Kostenewycza, lecz później przegrał zarówno półfinał z Norwegiem Richardem Ordemannem, jak i walkę o brąz z Grekiem Apostolosem Telikostoglou.

Ze złotych medali cieszyli się dziś: Belgijka Sarah Chaari (-62 kg), Serbka Aleksandra Perišić (-67 kg), Gruzin Zurab Kincuraszwili (-74 kg) oraz Duńczyk Edi Hrnic (-80 kg)/.

Tenis stołowy

Miłą niespodziankę sprawiła polskim kibicom Natalia Bajor. Ostatnia nasza singlistka w turnieju pokonała 4:1 Austriaczkę Sofię Polcanovą – ubiegłoroczną mistrzynię Europy w singlu i deblu z Monachium. Tym samym Polka awansowała do ćwierćfinału, w którym zagra z Francuzką Jia Nan Yuan.

Wspinaczka sportowa

Zmagania na ściankach w Tarnowie zakończyły finały boulderingu. U mężczyzn na podium stanęli dwaj Francuzi – wygrał Thomas Lemagner, a trzeci był Julien Clémence. Kolegów z reprezentacj rozdzielił Łotysz Edvards Gurzitis. U pań również złoto trafiło do Francji – wygrała Zélia Avezou, przed Włoszką Giulią Medici i Słowenką Luciją Tarkuš.

Klasyfikacja medalowa

1. Hiszpania – 18 złotych, 11 srebrnych, 10 brązowych
2. Włochy – 17-17-21
3. Ukraina – 11-7-4
4. Niemcy – 9-9-8
5. Polska – 9-8-7

Zapowiedź dnia 5.

W poniedziałek rozpoczną się zmagania w badmintonie i breakingu. Po raz ostatni będziemy za to śledzić walki w taekwondo. Ponadto rozdane zostaną medale w tenisie stołowym, szermierce, skokach do wody i strzelectwie. Trzymać kciuki będziemy jednak też za łuczników, pięcioboistów, specjalistów od boksu tajskiego i „klasycznego” oraz za nasze drużyny w rugby 7.

korespondencja z Krakowa

 

fot. materiały prasowe Kraków-Małopolska 2023

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Z wykształcenia hungarysta, z pasji dziennikarz i komentator sportowy, członek Klubu Dziennikarzy Sportowych i Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS), uczestnik Programu dla Młodych Reporterów AIPS, miłośnik sportów olimpijskich, naiwny idealista