Dwa dni temu, 12 grudnia 2018 roku, odbyło się zgromadzenie walne Euskadiko Futbol Federakundea, czyli Baskijskiego Związku Piłki Nożnej. Obradowano na temat złożenia wniosku o uznanie ich reprezentacji przez FIFA i UEFA. Jakie korzyści płynęłyby ze wstąpienia do tych organizacji? 

Sprawę poddano pod głosowanie, które zostało rozstrzygnięte prawie jednomyślnie. 43 z 44 członków związku opowiedziało się za takiego złożeniem wniosku. Jedna osoba natomiast się wstrzymała. Jeśli zatem związek oficjalnie zaakceptuje ten wyniki, odpowiednie dokumenty zostaną przesłane do FIFA i UEFA. W przypadku zakończenia całej procedury, Baskowie będą mogli rywalizować z pozostałymi reprezentacjami w oficjalnych meczach.

Długa droga

Praca, którą baskijski związek będzie zmuszony wykonać jest niestety bardzo żmudna. Luis Maria Elustondo, czyli prezes Euskadiko Futbol Federakundea będzie musiał zwrócić się do Królewskiego Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej z informacją o chęci zgłoszenia reprezentacji Basków do międzynarodowych rozgrywek. Następnie jego prezes Luis Rubiales podejmie decyzję o udzieleniu lub nieudzieleniu Baskom poparcia. Jeśli tego nie zrobi, będą oni mogli zaskarżyć jego decyzję do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie. W przypadku gdy jednak wszystko przebiegnie po myśli baskijskiego związku, ich reprezentacja zostanie włączona do struktur FIFA i UEFA.

Zobacz także: 20 największych gwiazd grupowych przeciwników Polski

Baskowie w świecie piłki – historia

Tradycja baskijskiej piłki liczy już ponad 100 lat. Pierwsze spotkanie reprezentacji zostało rozegrane 3 stycznia 1915 roku. Baskowie pokonali wówczas drużynę Katalonii 6:1. Początkowo reprezentacja hiszpańskiej prowincji rozgrywała spotkania tylko w obrębie kraju. Odmianę przyniósł jednak rok 1937, kiedy to Baskowie postanowili rozpocząć zagraniczne podboje. Mierzyli się chociażby z klubami z ligi radzieckiej, lokalnymi zespołami oraz reprezentacjami Meksyku i Kuby. Mieli nawet okazję zagrać z reprezentacją Śląska! Dwa lata przed wybuchem II Wojny Światowej Baskowie ograli Ślązaków w Katowicach 4:3. Co ciekawe, w sezonie 38/39 wystąpili oni także w meksykańskiej Primiera Division, gdzie zajęli drugie miejsce.

Długą przerwę w funkcjonowaniu zespołu Basków przyniosły rządy generała Franco. Dyktator całkowicie zakazał występów regionalnych reprezentacji takich jak Katalonia, Galicja, Asturia, czy właśnie Baskonia.

Ich powrót na boisko nastąpił w 1979 roku. Od tego czasu reprezentanci Baskonii mierzyli się w okresach świątecznych z drużynami narodowymi z Europy, Afryki oraz Ameryki Południowej. W przeciwieństwie do swojego Katalońskiego vis a vis nigdy jednak nie przyciągnęli na mecze największych ekip takich jak Brazylia czy Argentyna.

Do tej pory Baskowie mają na koncie jedno trofeum. Zwyciężyli w 2005 roku w Pucharze Regionów UEFA .

Skład:

Reprezentacja Kraju Basków regularnie rozgrywa swoje spotkania. Skład powołany na ostatnie październikowe zgrupowanie wygląda imponująco:

BRAMKARZE:

Asier Riesgo (Eibar),
Jon Ander Serantes (Leganés).

OBROŃCY:

Yuri Berchiche (Athletic Club),
Iñigo Martínez (Athletic Club),
Martín Aguirregabiria (Alavés),
Anaitz Arbilla (Eibar),
Aritz Elustondo (Real Sociedad).

POMOCNICY:

Asier Illaramendi (Real Sociedad),
Dani García (Athletic Club),
Manu García (Alavés),
Mikel Vega (Leganés),
Javier Eraso (Leganés),
Luca Sangalli (Real Sociedad),
David Zurutuza (Real Sociedad).

NAPASTNICY:

Aritz Aduriz (Athletic Club),
Iñaki Williams (Athletic Club),
Ibai Gómez (Alavés),
Jon Bautista (Real Sociedad).

Jak radzą sobie kluby, które eliminowały nas z europejskich pucharów?

UDOSTĘPNIJ
Krzysztof Bardel
"Redaktor naczelny" strony polskiego fanclubu Schalke - Schalke04.pl Poza tym fan ganiania za okrągłym balonem w wersji angielskiej, niemieckiej i polskiej :)