Polacy poznali już swoich grupowych przeciwników, z którymi zmierzą się w eliminacjach do Euro 2020. Chociaż pierwszy mecz podopiecznych Jerzego Brzęczka czeka dopiero w marcu, już teraz można rozpocząć analizowanie ich przeciwników. Zobaczmy zatem, na kogo reprezentacja Polski będzie musiała szczególnie uważać. Poniżej znajduje się zestawienie 15 największych gwiazd, występujących w drużynach narodowych grupowych przeciwników Polaków:

20. Valerijs Sabala – Łotwa

Reprezentant Łotwy znalazł się w tym zestawieniu tylko i wyłącznie z szacunku do grupowego rywala. Poszczególni Łotysze fatalnie wypadają na tle graczy pozostałych ekip narodowych i w gruncie rzeczy ciężko w ogóle wskazać ich „gwiazdora”. Sabala ma 24 lata i występuje w… Polsce! Dokładnie w Pierwszej Lidze, reprezentując barwy Podbeskidzia Bielsko-Biała. W bieżącym sezonie wystąpił w 19 meczach i strzelił 8 bramek. Co ciekawe, napastnik jest najlepszym strzelcem Łotwy, spośród aktywnych zawodników! W narodowych barwach trafił do siatki 12 razy.
Pomimo stosunkowo młodego wieku, Sabala przebywał w aż dziesięciu klubach! Co więcej, w naszym kraju występował już wcześniej, bowiem w sezonie 15/16 przez pół roku był wypożyczony do Miedzi Legnica.

19. Goran Pandev – Macedonia

Tego zawodnika zna większość fanów piłkarskich w całej Europie. Pandev przez większość swojej kariery grał w topowych klubach takich jak: Inter, Napoli, Galatasaray, czy Lazio. Ostatecznie, w wieku 32 lat podpisał kontrakt z włoskim FC Genoa 1893, w którym to występuje z reprezentantem Polski, Krzysztofem Piątkiem. Macedończyk ma już 35 lat, więc przez ograniczenia fizyczne nie jest pierwszoplanową postacią Rossoblu. W obecnym sezonie wystąpił w 9 meczach, w których zdobył dwie bramki. Jego dorobek reprezentacyjny jest jednak imponujący! Napastnik zagrał w sumie w 91 spotkaniach, zdobywając 31 goli. W drużynie narodowej wciąż jest liderem i ważnym zawodnikiem – od marca 2016 roku ominął tylko jedno spotkanie. Chociaż jego wartość przez transfermarkt.pl szacowana jest na 500 tys. euro, to Pandev zdecydowanie zasługuje na miejsce w tym zestawieniu.

18. Andris Vanins – Łotwa

Drugim Łotyszem, który w pewien sposób powinien być wyróżniony, jest Andris Vanins, czyli bramkarz i kapitan naszych grupowych rywali. W kadrze narodowej rozegrał on już 96 meczów. Chociaż na karku ma już 38 wiosen, to nie zwalnia miejsca młodszym kolegom! W reprezentacji gra od 2000 roku, kiedy to trener Gary Johnson dał mu pierwszą szansę. W 2007 roku natomiast stał się podstawowym goalkeeperem Łotwy i pozostaje nim po dziś dzień.

17. Aleksandar Trajkovski – Macedonia

Wyceniany na 800 tys. euro Trajkovski jest jedną z największych gwiazd Palermo. We włoskim zespole występuje z numerem „10” na plechach. W obecnym sezonie w 12 meczach ligowych strzelił 3 bramki i zaliczył 5 asyst. Macedończyk jest bardzo uniwersalnym zawodnikiem – grał już jako ofensywny pomocnik, skrzydłowy oraz napastnik. W reprezentacji Macedonii trener Igor Angelovski zwykł ustawiać go w roli bocznego atakującego. Razem z opisanym niżej Nestorovskim są w stanie stworzyć niebezpieczny duet.
Trajkovski wystąpił w sumie w 43 meczach w kadrze, strzelając 15 bramek i notując 6 asyst. W samej rozegranej niedawno fazie grupowej rozgrywek Ligi Narodów, w 6 spotkaniach do siatki trafił 4 razy i zaliczył 3 ostatnie podania.

16. Ilija Nestorovski – Macedonia

Zawodnik Palermo jest obecnie drugim najwyżej wycenianym graczem reprezentacji Macedonii (4,3 mln euro) i jej podstawowym napastnikiem. W ostatnim meczu z Gibraltarem, 28-latek strzelił dwie bramki, a w sumie na swoim koncie w drużynie narodowej posiada 4 gole. Od 2016 roku Nestorovski gra w Palermo, które obecnie w Serie B walczy o powrót do włoskiej elity. Macedończyk trafił w bieżącym sezonie 5 razy do siatki, co plasuje go na 5 miejscu klasyfikacji najlepszych strzelców ligi.
Razem z Trajkovskim stanowią o sile zarówno drużyny Macedonii, jak i Palermo.

15. Bibras Natcho – Izrael

Kapitan swojej reprezentacji przez większość kariery związany był z klubami rosyjskimi – Rubinem Kazań oraz CSKA Moskwa. Od sierpnia 2018, 30-latek występuje w greckim Olympiacosie, gdzie zdobył póki co jedną bramkę w 9 ligowych spotkaniach. Nie jest to jednak zły wynik – pomocnik przede wszystkim odpowiada za grę w destrukcji i zapewnienie spokoju w środku pola. Obecnie wartość Izraelczyka szacowana jest na 4,8 mln. euro, a w szczycie swojej formy (2015 rok, po transferze do CSKA Moskwa) jego umiejętności wyceniano na aż 14 mln.
W reprezentacji Natcho rozegrał 55 meczów, zdobywając jedną bramkę i zaliczając 13 asyst.

14. Jasmin Kurtić – Słowenia

Słoweński pomocnik występuje obecnie w SPAL, a na Półwyspie Apenińskim gra od 2011 roku, kiedy to Palermo ściągnęło go z ND Gorica. W tym czasie Kurtić miał okazję reprezentować barwy Varese, Sassuolo, Fiorentiny, Atalanty, czy wymienionych Palermo i SPAL. 29-latek występował w ekipie Biancazzurrich już w poprzednim sezonie w ramach wypożyczenia, a w lipcu bieżącego roku władze włoskiej drużyny za kwotę 4,8 mln euro postanowiły wykupić go z Atalanty. W bieżącej kampanii, Słoweniec jest drugim najlepszym strzelcem swojej drużyny, z trzema golami na koncie.
W reprezentacji nie wyróżnia się statystykami – w 48 meczach strzelił jednego gola i zaliczył 2 asysty.

13. Miha Zajc – Słowenia

Pomocnik na co dzień występuje w Serie A, a dokładnie w Empoli. Jego staż reprezentacyjny jest dość krótki, bo pierwszy mecz w dorosłej kadrze Słowenii rozegrał w 2016 roku. Miał on wówczas 22 lata, więc przed Zajcem jest jeszcze około 10 lat grania na najwyższym poziomie.
Były zawodnik NK Olimpija Ljubljana stoi coraz wyżej w hierarchii zarówno klubowej, jak i reprezentacyjnej. Do tej pory w sezonie 18/19 rozegrał 13 ligowych meczów, w których zaliczył po dwie bramki i asysty. W reprezentacji natomiast występuje z numerem „10” na plecach. Rozegrał w niej do tej pory 11 meczów i zdobył 3 gole, do których dołożył 2 ostatnie podania.

12. Eran Zahavi – Izrael

31-letni super-strzelec może być niemałym postrachem stoperów reprezentacji Polski! Napastnik występuje w chińskim Guangzhou R&F, i chociaż poziom tamtejszej ligi nie jest powalający, to liczba 20 goli i 9 asyst może imponować… Snajper w swojej karierze grał głównie w izraelskich klubach, z przerwą na krótki epizod w Palermo. Poza tym Zahavi posiada spore doświadczenie w reprezentacji. W barwach Izraela rozegrał bowiem 41 meczów, w których strzelił 8 asysty i zaliczył 6 asyst.

11. Aleksandar Dragović – Austria

Pierwszy i ostatni stoper w całym zestawieniu na co dzień występuje w Bayerze Leverkusen, w barwach którego walczy w Bundeslidze i Lidze Europy. Aptekarze w 2016 roku kupili Dragovicia za 18 milionów euro z Dynama Kijów i już rok później wypożyczyli do Leicester. Tam jednak Austriak nie przebił się do składu na stałe i wrócił do Niemiec. Wydawało się, że włodarze Bayeru będą chcieli pozbyć się obrońcy latem bieżącego roku, ale trener zespołu Heiko Herrlich ostatecznie postawił na Dragovicia. Austriak w sumie rozegrał w obecnym sezonie już 12 meczów.
Niezależnie od sytuacji klubowej, Aleksandar stanowi o sile linii defensywy swojej reprezentacji nieprzerwanie od 2009 roku. 18-letni wówczas stoper rozegrał swoje pierwsze spotkanie w dorosłej kadrze i od tego czasu ominął jedynie 20 meczów. Na boisku pojawił się natomiast 70 razy, co już teraz plasuje go na 11 miejscu w klasyfikacji zawodników z największą liczbą występów w barwach Austrii.

10. Enis Bardhi – Macedonia

23-latek uznawany jest w środowisku piłkarskim za olbrzymi talent. W 2017 roku kupiło go hiszpańskie Levante, w który Macedończyk występuje do dziś. W swoim debiutanckim sezonie na poziomie La Liga zdobył 9 bramek i zaliczył 3 asysty. Po kampanii 17/18 jego wartość podskoczyła z 1,5 mln euro do 10! Zawodnik może występować na lewym skrzydle lub w środku pola. Zdecydowanie jest jednym z najbardziej obiecujących zawodników całego zestawienia Top 20.
W dorosłej reprezentacji swojego kraju rozegrał póki co 11 spotkań, ale pierwsze z nich w wieku ledwie 19 lat. Czyni go to 21. najmłodszym debiutantem w historii Macedonii. Abstrahując zupełnie od rywalizacji grupowej, warto zapamiętać jego nazwisko, bowiem skrzydłowy „ma papiery na duże granie”!

9. Munas Dabbur – Izrael

Chociaż Izrael nie dysponuje bardzo mocną drużyną, to reprezentacja Polski zdecydowanie może bać się ich napadu. Do spółki z opisywanym już Zahavim, o sile ataku Izraelczyków stanowi zawodnik RB SalzburgMunas Dabbur. Wychowanek Maccabi Tel Aviv w bieżącym sezonie w 26 meczach zdobył aż 18 bramek i zaliczył 6 asyst. Transfermarkt.pl wycenia zawodnika na 12,5 mln euro, ale po tak świetnych rozgrywkach, jego cena może jeszcze wzrosnąć. Dorobek reprezentacyjny 26-latka nie jest jednak póki co zbyt okazały. W 13 meczach strzelił on jedynie 3 bramki i zaliczył jedną asystę. Miejmy nadzieję, że forma z klubu nie przełoży się na mecze kadry!

8. Josip Ilicic – Słowenia

Doświadczony, 30-letni już Słoweniec większość swojej kariery spędził we Włoszech. W 2010 roku trafił do Palermo z Mariboru i na Półwyspie Apenińskim został do dziś. Obecnie jest zawodnikiem Atalanty Bergamo, w której od początku sezonu wystąpił 9 razy. W tym czasie zdobył 3 bramki i zanotował 3 asysty. Rosły gracz (190 cm wzrostu) występować może na wielu pozycjach w ataku – zarówno na „dziesiątce”, na bokach oraz w roli napastnika. Najlepiej jednak czuje się jako ofensywny pomocnik – tak właśnie ustawiali go trenerzy w aż 130 spotkaniach. Doświadczony Słoweniec dla swojej reprezentacji w 8 lat rozegrał 55 meczów, w których strzelił 6 goli i zaliczył 11 asyst. Były gracz między innymi Fiorentiny wyceniany jest obecnie na 13 milionów euro.

7. Guido Burgstaller – Austria

Napastnik bardzo długo tułał się po słabszych klubach, zanim odnalazł i ustabilizował formę w Niemczech. Dobrze zbudowany Austriak w swojej karierze grał nawet w Championship i 2.Bundeslidze, zanim sięgnęło po niego Schalke. Stamtąd droga do reprezentacji była już prosta. Guido Burgstaller zadebiutował w zespole narodowym co prawda w 2012 roku, ale do momentu bundesligowego transferu rozegrał w nim zaledwie 9 meczów i nie zdołał zdobyć ani bramki, ani zaliczyć asysty. Odmianę przyniósł marzec 2017 roku. Wtedy to Marcel Koller zaczął regularnie powoływać napastnika, a nowy szkoleniowiec – Franco Foda – z niego nie zrezygnował.
Burgstaller nie może jednak pochwalić się imponującymi statystykami – w 23 meczach dla Austrii zaliczył po jednej bramce i asyście.
Zdecydowanie lepiej idzie mu jednak w Schalke! Grając blisko 2 lata w drużynie wicemistrza Niemiec, snajper zdobył 28 goli, do których dorzucił 11 asyst. Transfermarkt.pl wycenia go na taką samą kwotę, jak opisywanego wyżej Ilicicia.

6. Valentino Lazaro – Austria

22-letni skrzydłowy Herthy Berlin uznawany jest za jednego z najlepszych i najbardziej obiecujących zawodników młodego pokolenia w Austrii. Lazaro występować może zarówno w na boku pomocy, jak i na prawej obronie.
Latem bieżącego roku za kwotę 6,5 milionów euro ściągnęli go do siebie włodarze stołecznej drużyny. Dobrą grą, momentalnie zapracował na wzrost swojej wartości. Obecnie Transfermarkt.pl wycenia Austriaka na 15 milionów euro, co jest trzykrotnością jego jego wyceny stricte po transferze.
Herthcie błyskawicznie wyrósł na kluczowego zawodnika. W Bundeslidze rozegrał maksymalną liczbę minut, nie pomijając żadnego spotkania.Strzelił w tym czasie 3 gole i zaliczył dwie asysty.
Zawodnik, pomimo młodego wieku jest już bardzo utytułowany. Grając w RB Salzburg zdobył aż 5 mistrzostw kraju oraz 4 razy wygrał puchar.
Jego reprezentacyjna kariera rozpoczęła się już w 2014 roku, lecz tempa nabrała dopiero w 2016. Do tej pory w barwach Austrii rozegrał 19 meczów i zdobył jedną bramkę.

5. Michael Gregoritsch – Austria

Zawodnik Augsburga z założenia jest cofniętym napastnikiem, ale z powodzeniem może grać zarówno na pozycji numer 9, jak i w roli ofensywnego pomocnika. 24-latek świetnie radził sobie w sezonie 17/18. Zdobył wówczas w Bundeslidze 13 bramek i zaliczył 4 asysty. Gregoritsch, pomimo dużego zainteresowania większych klubów, został w drużynie Augsburga. Obecna kampania nie jest dla niego jednak tak dobra jak poprzednia. W 12 rozegranych dotychczas meczach strzelił zaledwie 2 gole.
W kadrze narodowej natomiast rozegrał póki co 11 meczów, w których raz trafił do siatki. Może na eksplozję jego reprezentacyjnej formy przyjdzie Austriakom jeszcze poczekać? Zawodnik Augsburga bezdyskusyjnie posiada wielki potencjał – w ekipie U-21 zdobył 20 bramek w 29 meczach.

4. Marcel Sabitzer – Austria

Trapiony w ostatnim czasie kontuzjami Austriak powoli wraca do optymalnej dyspozycji i prawdopodobnie niebawem ponownie wzmocni swoją kadrę narodową. Na co dzień występuje on w RB Lipsk na pozycji prawego napastnika. W bieżącym sezonie ominął zaledwie 1 mecz ligowy, zdobył 2 bramki i zaliczył 3 asysty. Sabitzer ma dopiero 24 lata, a mimo to posiada już niemałe doświadczenie w reprezentacji. Rozegrał on bowiem 33 spotkania w kadrze, w których 5 razy trafił do siatki. W 2018 roku jednak z powodu licznych kontuzji rozegrał jedynie 4 mecze w reprezentacji narodowej.

3. Marko Arnautović – Austria

Napastnik West Hamu w obecnym sezonie imponuje formą. Angielskie media donoszą nawet, iż interesują się nim kluby takie jak Chelsea, czy Manchester Untied. Austriak zdobył dla Młotów od początku sezonu 5 ligowych bramek, a jego wkład w grę zespołu jes ogromny. Manuel Pelligrini nie wyobraża sobie swojej drużyny bez byłego gracza Stoke City. Chociaż 29-latek kosztował latem ponad 22 miliony euro, to biorąc pod uwagę jakość, którą zapewnia West Hamowi, inwestycja była bardzo trafiona. Marco Arnautović obecnie wyceniany jest na 25 milionów euro, ale w przypadku realnego zainteresowania innych drużyn kupnem napastnika, kwota odstępnego byłaby prawdopodobnie dużo wyższa.
Snajper jest także kluczowym zawodnikiem swojej reprezentacji. Z liczbą 20 bramek w 77 meczach znajduje się na drugim miejscu najlepszych strzelców spośród aktywnych zawodników reprezentacji Austrii (pierwszy jest 35-letni Janko).
Strzelec West Hamu będzie najlepszym napastnikiem, z którym przyjdzie zmierzyć się stoperom Polski.

2.David Alaba – Austria

Defensor Bayernu składa się na elitarną dwójkę tego zestawienia, która swoją wartością zdecydowanie się wyróżnia. Alaba wyceniany jest na 50 milionów euro, co czyni go trzecim najbardziej wartościowym zawodnikiem w całej grupie G eliminacji. Co więcej, wedle tych szacunków, kwota potrzebna na sprowadzenie Austriaka, umożliwiłaby kupo mniej więcej 9 reprezentacji Łotwy
Uniwersalny 26-latek występować może na lewej obronie, jako stoper, w środku pola, a nawet na lewej pomocy! Tam właśnie coraz częściej widzi go selekcjoner Austrii.
Alaba jest bezsprzecznie najważniejszym piłkarzem kadry narodowej Austriaków. Obrońca wystąpił w reprezentacji 67 razy, strzelił 13 bramek i zanotował 15 asyst. Niech jego wagę dla drużyny pokaże fakt, iż już 6 razy wygrał nagrodę dla najlepszego austriackiego zawodnika.

1. Jan Oblak – Słowenia

W całej grupie jest to prawdopodobnie jedyny zawodnik, który swoją piłkarską klasą może równać się z Robertem LewandowskimOblak wymieniany jest w ścisłym gronie najlepszych bramkarzy na świecie, a jego szacunkowa wartość to 80 milionów euro.
Kariera reprezentacyjna Słoweńca była co prawda zawieszona, ale wiele wskazuje na to, iż goalkeeper przyjmie powołanie na czas eliminacji. Oblak popadł w konflikt z selekcjonerem i poprosił o „wolne” od kadry narodowej. W przeciwieństwie do byłego kolegi z ekipy narodowej, Kevina Kampla, nigdy oficjalnie nie zawiesił reprezentacyjnych butów na kołku. Za słoweńskimi sterami zasiadł niedawno Matjaz Kek, więc można przypuszczać, iż 25-latek z Atletico Madryt ponownie zagra w drużynie narodowej. Póki co, jego licznik zatrzymał na 18 występach.

UDOSTĘPNIJ
Avatar
"Redaktor naczelny" strony polskiego fanclubu Schalke - Schalke04.pl Poza tym fan ganiania za okrągłym balonem w wersji angielskiej, niemieckiej i polskiej :)