Rosjanin Aleksandr Bolszunow został mistrzem olimpijskim w biegu łączonym mężczyzn. 25-latek wygrał z ponad minutową przewagą nad swoim rodakiem Dienisem Spicowem. Brąz dla Fina Ivo Niskanena. Najlepszy z Polaków Dominik Bury zakończył rywalizację na 26. miejscu

Na bieg łączony składają się dwie części dystansu po 15 km każda. Pierwsza część to styl klasyczny, a później po zmianie nart rywalizacja w stylu dowolny.

Kilka kilometrów po starcie uciekali razem Bolszunow i Nisakanen. Razem dojechali do zmiany nart, gdzie mieli trzydzieści sekund przewagi nad Spicowem. Dalej biegli dwaj Norwegowie: Hans Christer Holund i Pael Golberg.

Po zmianie techniki na dowolną Bolszunow zaczął osiągać ogromną przewagę nad resztą stawki. Drugi Sipicow stracił do zwycięzcy minutę i jedenaście sekund. Brązowy medal zdobył Ivo Niskanen – mistrz olimpijski w tej konkurencji w 2014 i 2018 roku. Za podium dobiegli Holund i Goldberg oraz Szwed Poromaa. Oni stracili już jednak ponad dwie minuty do Bolszunowa.

Bolszunow do czterech medali zdobytych w Pjongczangu dołożył pierwsze złoto. Dominik Bury dobiegł dwudziesty szósty do mety, a Mateusz Haratyk nie ukończył biegu.

Poniedziałek to dzień wolny dla biegaczy. We wtorek czeka nas rywalizacja w sprincie.