Za nami kolejny, 12 już weekend rozgrywkowy we Francji. Lens zbliża się do top5, a beniaminek Le Havre dotrzymuje im kroku. PSG pojawia się na fotelu ligi, co powoli może nam zwiastować zwycięzcę ligi. Mówiąc to oczywiście z przymrużeniem oka, zapraszam na podsumowanie minionego weekendu piłki kopanej we Francji.

Cud w Bretanii.

Zacznijmy od chyba najważniejszego wydarzenia ostatnich dni, którym jest pierwsza wygrana Olympique Lyon. W meczu z Rennes przyjezdni od początku mieli „fory”, bo już w piątej minucie z boiska wyleciał Guela Doue. Przewagę „Les Gonnes” wykorzystali w drugiej połowie, gdy to do bramki gospodarzy piłkę wpakował Irlandczyk Jake O’Brien. Co ciekawe, rosły obrońca zaliczył w tym spotkaniu również najwyższą odnotowaną prędkość sprintu, z czym zdecydowanie nie kojarzył się w dotychczasowych spotkaniach. Do końca meczu już nic się nie zmieniło i tym sposobem ekipa Fabio Grosso zanotowała pierwsze zwycięstwo w sezonie, choć nadal pozostaje na ostatnim miejscu w tabeli.

Huragan w Breście

Zanim przejdę do kolejnych spotkań, muszę wspomnieć, że nie wszystkie planowane spotkania 12. kolejki zostały rozegrane. Nad Europą szaleje właśnie huragan Ciaran, powodując ogronme zniszczenia. Wśród wielu spowodowanych nieszczęść znajduję się też uszkodzenie dachu Stade Francis-le-Ble, co uniemożliwiło rozegrania meczu pomiędzy Stade Brestois a Strasbourgiem. Ta rywalizacja będzie miała najprawdopodobniej miejsce 6 grudnia.

To nie Football Manager…

Wydaje się, że piękna historia Willa Stilla dawno dobiegła już końca. Choć trzeba przyznać, że pod batutą Belga w Reims zaliczyli olbrzymi progres, po serii bez przegranej nie ma śladu. Z takim hegemonem jak PSG, nawet mającym swoje problemy, raczej nie ma na ten moment rywalizacji, co pokazuje wynik rozegrane w ten weekend meczu zakończonego wynikiem 3:0 dla Paryżan. Mimo tego, że gospodarze oddali więcej strzałów, lwia część z nich nie zmusiła Gigiego Donnarumy do interwencji. Doświadczenie ekipy Luisa Enrique zdecydowanie zatriumowało i tym sposobem mistrzowie Francji zasiedli na fotelu lidera Ligue 1. Hattrick Kyliana Mbappe cieszy ich tym bardziej, że tuż po przerwie reprezentacyjnej wkroczymy w decydującą fazę rozgrywek grupowych w Lidze Mistrzów, a w najbardziej wyrównanej grupie tego turnieju dobra dyspozycja supersnajpera Paryżan będzie potrzebna jak nigdy. Stade Reims zaś pozostaje na miejscu premiowanym awansem do europejskich pucharów, czekając na Rennes w kolejce numer 13.

W tej kolejce pojawiło się wyjątkowo dużo remisów, a oto komplet wyników 12 serii gier francuskiej Ligue 1:

Montpellier 0-0 Nice

Stade Reims 0-3 PSG

Le Havre 0-0 Monaco

Clermont 1-0 Lorient

Metz 3-1 Nantes

Lille 1-1 Toulouse

Rennes 0-1 Lyon

Lens 1-0 Maryslia