Pierwszego dnia mistrzostw świata w hokeju na lodzie elity, kiedy najlepsi hokeiści globu rozpoczęli batalię o triumf w słowackim turnieju, w Radiu GOL odbyła się pierwsza audycja, w całości poświęcona hokejowi na lodzie. Gośćmi Dominika Kani byli Olga Rybicka z TVP Sport, Radosław Kozłowski z Hokej.Net oraz Tadeusz Musioł z Radia Katowice.

Eksperci poruszyli tematy polskiego hokeja na szczeblu klubowym i reprezentacyjnym, nie zabrakło gorzkich słów, szczerych opinii i ciekawych pomysłów. Całej rozmowy posłuchać można na poniższym wideo.

W pierwszej części dyskusji poruszony został temat minionego sezonu Polskiej Hokej Ligi, a wszyscy jednogłośnie zgodzili się z tezą, że zakończone w tym roku rozgrywki należały do jednych z najciekawszych na przestrzeni ubiegłych lat. Dla każdego z rozmówców największym rozczarowaniem był jednak inny zespół. Olgę Rybicką zaskoczyły słabe play offy JKH GKS-u Jastrzębie, Radosław Kozłowski wybrał przegraną w finale Comarch Cracovię, a Tadeusz Musioł przypomniał, że o mistrzostwie głośno mówiło się w Katowicach.

Sporo czasu poświęcono też nieudanemu występowi polskiej reprezentacji na mistrzostwach świata dywizji IB, gdzie Polska znalazła się za plecami Rumunii i nie wywalczyła awansu na wyższy szczebel.

polska po prostu hokej ma w kryzysie i to bardzo głębokim , ale nie zasługuje na to, by grać w hokejowej trzeciej lidze. Dla mnie jest to wstydem, że my nie potrafimy wygrać z rumunią – stwierdził bez ogródek tadeusz musioł.

Przyczyn porażki Radosław Kozłowski upatrywał w zestawieniach specjalnych, czyli okresach, kiedy polska reprezentacja grała w przewadze, bądź osłabieniu. Wnioski poparł wymownymi danymi:

  • 13,3% skuteczności gry w przewadze Polaków na MŚ
  • 71% obronionych osłabień na tymże turnieju.

Dla porównania: Rumuni obronili wszystkie swoje gry w osłabieniu, a 7 z 15 przewag zwieńczyli trafieniami.

ja się zastanawiałam, czy nasza reprezentacja na jakimkolwiek zgrupowaniu w tym roku spotkała się w chociaż odrobinę podobnym składzie – zauważyła olga rybicka.

Dziennikarka podjęła niezwykle istotną kwestię organizacji pracy naszej reprezentacji. Z pewnym zażenowaniem odniosła się do sytuacji, w której Cracovia nie chciała wypożyczyć swoim kadrowiczom sprzętu, a za własne pieniądze chciał go odkupić Tomek Valtonen. Wszyscy goście zgodzili się co do tego, że nie osoba selekcjonera odpowiedzialna jest za brak wyniku, a raczej kwestie organizacyjne, za które odpowiedzialny jest Polski Związek Hokeja na Lodzie.

Słabe fundamenty, na których starano się zbudować sukces polskiej kadry, miały swoje przełożenie na atmosferę w drużynie – w tym temacie trochę kuchni odkrył Tadeusz Musioł – i walnie przyczyniły się do tego, że polski hokej znalazł się na dnie. Powiedział to nawet reprezentant naszego kraju Marcin Kolusz, a podczas audycji zacytował te słowa Radosław Kozłowski.

Goście Dominika Kani zabawili się też we wróżenie z fusów. Starali się odpowiedzieć na pytanie, w którym kierunku poprowadzi polski hokej reforma Polskiej Hokej Ligi. Na temat formuły open padło wiele zdań, a niektóre znacznie różniły się od opinii wielkich postaci hokejowego środowiska: Mariusza Czerkawskiego, Leszka Laszkiewicza, czy Henryka Grutha.

Wiele wątków zostało podczas hokejowej audycji poruszonych. Coś dla siebie znajdą w niej ci, którym hokej leży na sercu, ale także kibice, którzy tą dyscypliną interesują się jedynie od święta. I jak napisał później na Twitterze jeden z ekspertów: „Życzmy sobie, by takie programy coś dawały.

Byśmy mogli mówić także o sukcesach polskiego hokeja, a nie jedynie o jego problemach, absurdach i porażkach.

UDOSTĘPNIJ