Portugalia i Niemcy – tak wygląda skład meczu finałowego Mistrzostw Europy do lat 21. Reprezentacje te pokonały kolejno Hiszpanię i Holandię.

Hiszpania 0-1 Portugalia

Bramka: Jorge Cuenca (sam.) 80’ (0-1)

W tym starciu możemy mówić o pewnej niespodziance. Z turniejem pożegnali się bowiem obrońcy tytułu, zdobytego dwa lata temu.

W meczu od początku przeważali Hiszpanie. To oni stwarzali sobie znacznie więcej okazji przez całe spotkanie. Można pokusić się o stwierdzenie, że kontrolowali przebieg wydarzeń. Brakowało im najważniejszego – skuteczności.

Być może zabrakło także szczęścia. W 62. minucie w polu karnym Portugalczyków przewrócony został Brahim Diaz. Sędzia nakazał piłkarzom kontynuację gry, ale powtórki jednoznacznie pokazały, że aktualnym mistrzom Europy należał się rzut karny.

W 80. minucie z prowadzenia mogli cieszyć się Portugalczycy. Piłkę do bramki w kuriozalnych okolicznościach skierował… Hiszpan, Jose Cuenca. Obrońca La Furia Roja najpierw złamał linię spalonego, a następnie próbując zablokować strzał Fabio Vieiry przelobował swojego bramkarza.

Holandia 1-2 Niemcy

Bramki: Florian Wirtz 1’ (0-1), Florian Wirtz 8’ (0-2), Perr Schuurs 67’ (1-2)

Trzeci raz z rzędu młodzieżowa reprezentacja Niemiec zagra w finale Euro U21. Podopieczni Stefana Kunza, łączonego w ostatnich tygodniach z seniorską kadrą Niemiec, pokonali Holandię 2-1.

Prawdziwy koncert na Stadionie w węgierskim Székesfehérvárze rozegrał dzisiaj Florian Wirtz, perełka Bayeru Leverkusen. 18-latek po raz pierwszy piłkę do siatki skierował już w pierwszej minucie, a dokładnie w 29. sekundzie. Nastolatek zdobył tym samym najszybszą bramkę w historii Młodzieżowych Mistrzostw Europy. I to po jakiej akcji!

Po ośmiu minutach nasi zachodni sąsiedzi podwyższyli prowadzenie na 2-0 . Ponownie dokonali tego za sprawą Wirtza, który po podaniu Ridle Baku oddał precyzyjny strzał z linii pola karnego.

Nadzieję Holendrom przywróciło trafienie Perra Schuursa z 67. minuty. Stoper Ajaxu piłkę do siatki skierował po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Oranje nie byli jednak w stanie odrobić straty.

Finał Euro U21 pomiędzy Portugalią a Niemcami w niedzielę o 21:00.

Autor: Patryk Stysiński