Iga Świątek awansowała do finału wielkoszlemowego US Open! Polka pokonała Arynę Sabalenkę 3:6,6:1,6:4 i w sobotę zagra o trzeci tytuł Wielkiego Szlema w karierze.

Wielkie emocje, wielki tenis, wielka Iga

Początek spotkania był mocno nerwowy. Obie zawodniczki szybko straciły po jednym gemie serwisowym, ale to Sabalenka jak pierwsza weszła na swój optymalny poziom. Rywalka Świątek rozpoczęła swoje bombardowanie i  pewnie wygrała pierwszego seta 6:3, dwukrotnie przełamując Polkę. W drugiej partii Świątek poprawiła swój serwis a Sabalenka się zacięła i popełniała bardzo dużo błędów ciągle ryzykując. Efekt to 6:1 dla liderki rankingu i decydując set na horyzoncie. Trzecia część meczu była najbardziej zaskakująca i emocjonująca. Od straty serwisu rozpoczęła Świątek, Sabalenka wyszła na prowadzenie 2:0, ale szybko straciła przewagę. Jednak po chwili to znów rywalka przełamała Polkę i była bliżej wielkiego finału prowadząc 4:2. Widmo zwycięstwa sparaliżowało Sabalenkę, Świątek zagrała jak na liderkę rankingu przystało. Przełamała rywalkę „na sucho” i wygrywała swoje gemy serwisowe bez problemów. W decydującym momencie przy 5:4 znów przełamała Sabalenkę i trzeci finał Wielkiego Szlema dla Świątek stał się faktem. Warto podkreślić, że od stanu 2:4 w trzecim secie Sabalenka wygrała zaledwie cztery punkty. To pokazuję klasę i dominację Polki, która zagrała jak wtedy, gdy notowała serię meczów bez porażki.

O tytuł z Jabeur

W meczu finałowym Polka zmierzy się z Tunezyjką, Ons Jabeur. Rozstawiona z „piątką” zawodniczka ma za sobą świetny sezon. W półfinale zdemolowała Francuzkę, Caroline Garcię 6:1,6:3. Tunezyjka nie musiała w całym meczu bronić nawet jednego breakpointu. Garcia miała serię trzynastu meczów bez porażki, więc rozmiary zwycięstwa Jabeur zwiastują wysoki poziom sobotniego finału. Jabeur jest drugą zawodniczką rankingu WTA Race, gdzie prowadzi oczywiście Polka.

W deblu zgodnie z rozstawieniem

W piątek na korcie Luisa Armstronga rozegrano półfinały gry deblowej mężczyzn. Po ponad trzech godzinach walki zakończonej super tiebreakiem Ram i Salisbury pokonali Kolumbijczyków: Cabal i Farah, 10-6 w decydującej rozgrywce. Ich rywalami w finale będą Koolhof i Skupski, którzy pokonali w dwóch setach parę Arevalo/Rojer. Znamy także połowę składu finalistek w deblu pań. Są to Czeszki: Krejcikova i Siniakova, które wyeliminowały parę Melichar-Martinez/Perez 6:3,6:7(4),6:3.

Piątek na US Open

Piątek na korcie Arthura Ashe’a rozpoczynamy od finału gry podwójnej mężczyzn. O tytuł zagrają Koolhof i Skupski oraz Ram i Salisbury. Później o 21:00 czasu polskiego pierwszy półfinał mężczyzn Chaczanow – Ruud. O 1:00 Alcaraz zmierzy się z Tiafoe.