Po dniu przerwy hokeistki powracają do rywalizacji na mistrzostwach świata dywizji 1B w Rydze. W trzeciej serii spotkań Polki zmierzą się z Włoszkami.

Squadra Azzurre to rywal, z którym toczyliśmy najczęściej boje na lodzie – na 17 spotkań rozegranych od MŚ dywizji 2A w Auckland w 2013 roku wygraliśmy tylko trzy: na poprzednich dwóch MŚ dyw. 1B na Jantorze oraz w Suwon, a także dwa miesiące temu w Esbjergu podczas Turnieju Czterech Narodów. To ostatnie było wyjątkowo wysokie – 6:1. Wówczas jednak w kadrze zabrakło m.in. pierwszej bramkarki, Martiny Feder, pierwszej linii obrony Stocker-Lobis, a także Anny Caumo, Marty Mazzocchi, Rebecci Roccelli, Caroli Saletty i Matilde Fantin.

Włoszki w obecnym zestawieniu jednak nie imponują na turnieju w Rydze. Na otwarcie odniosły rozczarowującą porażkę 0:1 z Brytyjkami, a następnego dnia uległy gospodyniom 2:3, zmniejszając rozmiary porażki w ostatniej minucie po wycofaniu bramkarki. Biało-Czerwone też nie mają za sobą udanego początku – porażka ze Słowenkami i stracony punkt z Brytyjkami w praktyce zamknęły nam drogę do awansu, zwłaszcza wobec świetnej postawy Słowaczek. Na korzyść Orlic przemawia natomiast fakt, że szalona końcówka poprzedniego spotkania – wyrównujący gol w końcówce trzeciej tercji po niewykorzystanej przez Aimee Headland akcji na pustą bramkę i wygrana dogrywka zbudowały mentalnie drużynę Joeya Butkevicha.

Spośród 33 bramek strzelonych Włoszkom w 11-letniej historii starć najwięcej padło przy udziale Karoliny Późniewskiej – kapitan naszej reprezentacji oprócz ośmiu goli zanotowała sześć asyst. W Rydze zanotowała na razie wyłącznie jedną asystę, przy kontaktowym golu Tetiany Onyszczenko przeciwko Brytyjkom. Mecz z będącymi w dołku odwiecznymi rywalkami wydaje się zatem doskonałą okazją do zwiększenia udziału naszej pierwszej piątki w wyniku drużyny.

Spotkanie Polska-Włochy rozpocznie się o godz. 15:00. Relację przeprowadzimy na kanale 1. Radia GOL.

 

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Z wykształcenia hungarysta, z pasji dziennikarz i komentator sportowy, członek Klubu Dziennikarzy Sportowych i Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS), uczestnik Programu dla Młodych Reporterów AIPS, miłośnik sportów olimpijskich, naiwny idealista