El. ME piłkarek ręcznych: Polska 36:22 Litwa
El. ME piłkarek ręcznych: Polska 36:22 Litwa, 06.10.2021 / fot. Dariusz Grabiński

Mecz Polek z Rosjankami nie był jedynym wydarzeniem niedzieli na Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2021. Poniżej przedstawiamy wyniki wszystkich ośmiu spotkań, które zostały rozegrane wczoraj.

Grupa A

W grupie A niespodzianek nie było. O godzinie 18:00 na parkiet hali w Granollers wyszły Francuzki oraz Słowenki. „Trójkolorowe” nie miały żadnych problemów, by pokonać niżej notowane rywalki. Pierwsza odsłona zakończyła się ich prowadzeniem 13:8, natomiast na koniec meczu na tablicy wyników widniał rezultat 29:18. Najwięcej bramek w zwycięskiej reprezentacji rzuciła Estelle Nze Minko – sześć.

W drugim niedzielnym pojedynku grupy A Czarnogórki mierzyły się z Angolkami. Europejki wyszły na prowadzenie jako pierwsze i nie oddały go już do końca spotkania. Po 30 minutach gry prowadziły 11:9. W drugiej połowie potwierdziły swoją dominację nad Afrykankami, wygrywając ją 19:11, a cały mecz 30:20. Aż 12 bramek dla Czarnogóry zdobyła Jovanka Radičević.

Grupa B

Niedzielne zmagania w „polskiej” grupie rozpoczęliśmy pojedynkiem podopiecznych Arne Senstada z drużyną Rosyjskiej Federacji Piłki Ręcznej (RHF). Pierwszą bramkę spotkania rzuciły „Biało-Czerwone” i… niestety było to ich jedyne prowadzenie w tym meczu. Do końca premierowej odsłony na parkiecie w Llírii rządziły i dzieliły tylko Rosjanki, które pierwsze 30 minut zakończyły wygraną 16:10.

Druga połowa rozpoczęła się wymianą „cios za cios”. Polki w pewnym momencie skróciły dystans do pięciu trafień, a następnie przegrywały już tylko jednym – 21:22. Nasze nadzieje na przynajmniej remis w tym meczu zaczęły rosnąć. Końcówka należała jednak do Rosjanek. „Sborna” wygrała ją 4:2, a całe spotkanie 26:23. Po osiem bramek rzuciły Aleksandra Rosiak i Ekaterina Ilina.

W drugim starciu grupy B Serbki podejmowały Kamerunki. Emocje tego pojedynku rozpoczęły się o godzinie 20:30 i skończyły się po zaledwie kilkunastu minutach. Szczypiornistki z Bałkanów już do przerwy prowadziły dziesięcioma bramkami – 19:9. W drugiej połowie weszły na jeszcze wyższe obroty (24:9), zwyciężając w całym meczu 43:18. Siedem trafień dla Serbek zanotowała Marija Agbaba.

Polska – Rosyjska Federacja Piłki Ręcznej (RHF) 23:26 (10:16)
Serbia – Kamerun 43:18 (19:9)

1. Serbia 2 (2-0-0) 68:39 4 – awans
2. RHF 2 (2-0-0) 66:41 4 – awans
3. Polska 2 (0-0-2) 44:51 0 – awans
4. Kamerun 2 (0-0-2) 36:83 0

Grupa C

W grupie C także niespodzianek nie było. O godzinie 18:00 na parkiecie hali w Castellon de la Plana pojawiły się Rumunki i Kazaszki. Szczypiornistki znad Morza Czarnego swoją dominację potwierdziły w obu połowach. Pierwszą wygrały 14:9, natomiast w drugiej rozbiły rywalki 24:8, co dało łączny rezultat 38:17. Sześć bramek dla Rumunek rzuciła Laura Moisă, a osiem dla Kazaszek Irina Alexandrova.

Jeśli w pierwszym meczu grupy C byliśmy świadkami pogromu, to co dopiero powiedzieć o drugim z nich, w którym Norweżki rozbiły Iranki, nie dając swoim rywalkom przebić granicy dziesięciu trafień. Pojedynek zakończył się wynikiem 41:9 (22:3), a najskuteczniejszą zawodniczką spotkania została Marit Røsberg Jacobsen – autorka siedmiu bramek.

Grupa D

Starcia w grupie D nie miały większej historii, ale za to obfitowały w ogromną ilość trafień – szczególnie dwóch drużyn. O godzinie 15:30 ruszyła potyczka Szwedek z Portorykankami, którą Europejki wygrały bardzo wysoko 48:10 (26:5). Były blisko powtórzenia wyniku z pierwszej kolejki, kiedy to pokonały Uzbeczki 46:15 (22:11). W niedzielę aż 19 bramek (!) dla Szwedek rzuciła Nathalie Hagman.

Dwie i pół godziny później rozpoczął się drugi strzelecki popis Holenderek w tym turnieju. Po wygranej 55:15 z Portorykankami przyszedł czas na zwycięstwo z Uzbeczkami. Wspomniane Azjatki tym razem rzuciły rywalkom 17 bramek, ale straciły ich aż 58, przez co Holandia ma na koncie 113 trafień po zaledwie dwóch meczach grupowych! W niedzielę po siedem zanotowały Debbie Bont i Larissa Nusser.

Dziś szósty dzień mistrzostw!

Już dziś kolejne osiem spotkań Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2021. O godzinie 18:00 czekają nas następujące starcia: Argentyna – Chiny, Brazylia – Paragwaj, Czechy – Słowacja oraz Tunezja kontra Kongo. Dwie i pół godziny później będziemy świadkami potyczek Chorwatek z Japonkami, Dunek z Koreankami, Hiszpanek z Austriaczkami, a także Niemek z Węgierkami.