Wysokie wygrane Hiszpanek i Niemek rozpoczęły zmagania w grupie B EURO 2022. Hiszpanki pokonały 4:1 Finki, a Niemki 4:0 Dunki.

Pierwszy mecz grupy B rozpoczął się od niespodzianki – w 49. sekundzie Linda Sällström wykorzystała długie podanie z linii obrony i spóźnioną reakcję hiszpańskich stoperek, strzałem w długi róg pokonując Sandrę Paños. Hiszpanki na prowadzenie wyszły jeszcze przed przerwą – najpierw w 26. minucie Irene Paredes najwyżej wyskoczyła w polu bramkowych do piłki zagrywanej z rzutu rożnego przez Marionę Caldentey, a w 41. minucie Aitana Bonmatí została pozostawiona bez opieki w polu karnym i również strzałem głową po wrzutce od Mapi León pokonała Tinję-Riikkę Korpelę.

W drugiej połowie ponownie asystę zaliczyła stoperka Barcelony – z rzutu wolnego pośredniego na połowie rywalek posłała piłkę w pole karne, a tam głową skierowała ją do bramki Lucía García. Ostatni gol padł już w doliczonym czasie meczu – ostatnią akcję Hiszpanek prawym skrzydłem powstrzymała faulem na Marcie Cardonie Elli Pikkujämsä, a rzut karny na gola zamieniła Mariona Caldentey.

W drugim piątkowym meczu Niemki zmierzyły się z Dunkami. Inicjatywa przez całe 90 minut była po stronie podopiecznych Martiny Voss-Tecklenburg, co skutkowało kilkoma groźnymi strzałami (m.in. dwukrotnie w poprzeczkę trafiała Felicitas Rauch). W końcu wynik spotkania otworzyła w 21. minucie Lina Magull, uderzając w bliski słupek bramki Lene Christensen po błedzie Stine Ballisager Pedersen. W drugiej połowie wynik podwyższały Lea Schüller (główka po rzucie rożnym wykonywanym przez Magull w 57. minucie), Lena Lattwein (zostawiona bez opieki w polu karneym po rzucie wolnym ze środka boiska w 78. minucie) oraz Alexandra Popp (główka po wymianie podań w polu karnym Jule Brand i Sydney Lohmann w 86. minucie).

W sobotę rozegrane zostaną mecze grupy C – Portugalia zagra ze Szwajcarią, a w wieczornym hicie pierwszej kolejki fazy grupowej Szwedki zmierzą się z Holenderkami. Oba spotkania relacjonować będziemy na antenach Radia GOL.

18:00 Portugalia-Szwajcaria – kanał 1. (kom. Chris Passella)
21:00 Szwecja-Holandia – kanał 3. (kom. Wojciech Nowakowski)