W niedzielę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpocznie się wyścig kolarski UAE Tour, otwierający cykl World Tour. W ekipie gospodarzy UAE Team Emirates zadebiutuje Rafał Majka z zadaniem wspierania zwycięzcy Tour de France Słoweńca Tadeja Pogacara.

Obsada siedmioetapowej imprezy jest bardzo silna. Oprócz Pogacara na liście startowej są m.in. czterokrotny triumfator Tour de France Brytyjczyk Chris Froome, który po raz pierwszy pojedzie w barwach Israel Start-Up Nation, Holender Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), Włoch Vincenzo Nibali (Trek-Segafredo) i Hiszpan Alejandro Valverde (Movistar). Zwycięzca ubiegłorocznej edycji UAE Tour Brytyjczyk Adam Yates zadebiutuje w drużynie Ineos Grenadiers.

Wyścig ma urozmaiconą trasę, z odcinkami płaskimi, górskimi i jazdą indywidualną na czas, która w poniedziałek będzie polem do popisu dla mistrza świata Włocha Filippo Ganny (Ineos Grenadiers).

Cykl World Tour rozpoczyna się prawie miesiąc później niż w poprzednich latach. Z powodu pandemii nie odbyły się tradycyjnie otwierające go australijskie zawody Tour Down Under oraz Cadel Evans Great Ocean Road Race. Jak poinformowała w piątek Międzynarodowa Unia Kolarska, dotychczas odwołano lub przełożono łącznie 38 imprez UCI mężczyzn i kobiet.

W dniu zakończenia rywalizacji w Emiratach Arabskich (27 lutego) ruszy sezon w Belgii, a jego pierwszym akordem będzie zaliczany do cyklu WT klasyk Omloop Het Nieuwsblad. Nie obejrzą go kibice wskutek przepisów sanitarnych, które zakazują gromadzenia się przy trasie i mają obowiązywać także podczas innych wiosennych wyścigów w tym kraju, na czele z Dookoła Flandrii.

Do kalendarza World Tour wpisano 33 wyścigi etapowe i klasyczne, a więc o trzy mniej niż w planach na ubiegły rok (oprócz dwóch australijskich z cyklu wypadł Prudential RideLondon). Sezon 2020 zakłóciła jednak pandemia, przerywając rywalizację na cztery miesiące – od połowy marca do połowy lipca. Z 36 wyścigów WT udało się przeprowadzić 21, w tym trzy wielkie toury, ale w innych terminach.

Liczba grup elity nie zmieniła się i wynosi 19. Jedyną istotną zmianą w porównaniu z poprzednim sezonem jest przejęcie licencji polskiej ekipy CCC przez belgijską Intermarche-Wanty-Gobert. Zawodnicy CCC znaleźli zatrudnienie w innych zespołach albo zakończyli karierę.

W cyklu World Tour będzie się ścigać ośmiu polskich kolarzy, czyli o trzech mniej niż w ubiegłym roku. W swoich grupach zostali: Michał Kwiatkowski, Michał Gołaś (obaj Ineos Grenadiers), Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) i Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), a zmienili barwy: Rafał Majka (UAE Team Emirates), Kamil Małecki (Lotto Soudal), Szymon Sajnok (Cofidis) i Łukasz Wiśniowski (Qhubeka Assos).

Trzej ostatni to byli kolarze CCC. Po rozwiązaniu tej ekipy Kamil Gradek przeszedł do drużyny z zaplecza elity – Vini Zabu, natomiast Michał Paluta nie znalazł pracodawcy. Z kolei Paweł Poljański nie otrzymał od niemieckiej grupy Bora-Hansgrohe oferty przedłużenia kontraktu i zakończył karierę.

Źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ
Kamil Michalec
Interesuje się lekkoatletyką od ósmego roku życia. Biegam od 10 roku życia. Na koncie wiele sukcesów na arenie krajowej. Kocham rywalizację wśród zawodników i fair play na zawodach. Pasjonat Lekkoatletyki do końca życia. Dziennikarz sportowy w tematyce lekkoatletycznej. Pracujący też w radio informacyjnym.