Kolejny dzień żeglarskich zmagań na Igrzyskach Olimpijskich zakończony. Prowadzenie w klasie 470 utrzymały Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar. Startowała także Agnieszka Melzacka i Kinga Łoboda oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.

Dzisiejszy dzień dla Skrzypulec i Ogar rozpoczął się fatalnie. W piątym wyścigu całych regat zajęły odległe, trzynaste miejsce. Wynik ten jak na razie jest traktowany jako tzw. “odrzutka”. Na szczęście nasze zawodniczki potrafiły się odkuć i dzięki wygraniu szóstego wyścigu utrzymały pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Nad drugimi w stawce Brytyjkami Hannah Mills oraz Eiidh McIntre mają cztery punkty przewagi, zaś nad trzecimi Francuzkami Camille Lecointre oraz Aloise Retornaz siedem oczek.

Do zakończenia rywalizacji w tej klasie pozostały jeszcze cztery starty. Wszystko zakończy podwójnie punktowany wyścig medalowy, w którym wystąpi dziesięć najlepszych osad.

Z dobrej strony zaprezentowały się także Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda. Olimpijskie debiutantki wygrały dziewiąty wyścig w klasie 49erFX. Wcześniej niestety zajęły dalekie osiemnaste i szesnaste miejsce, co ostatecznie skończyło się spadkiem z dziesiątego na dwunaste miejsce w tzw. “generalce”, w której prowadzą Holenderki Annemiek Beekering i Annette Duetz.

Trzy ostatnie starty w fazie zasadniczej zaplanowano na sobotę, a wyścig medalowy na poniedziałek.

W piątek wyścig wygrał także duet Przybytek-Kołodziński. W pozostałych dwóch startach poszło im jednak nieco słabiej, bowiem zajęli siódmą i czternastą lokatę. Ich występ wystarczył jednak, aby w klasyfikacji generalnej przesunąć się o dwie pozycje i awansować na dziewiąte miejsce, które w tym momencie daje im możliwość startu w zaplanowanym na poniedziałek wyścigu medalowym.

W klasyfikacji generalnej prowadzą Brytyjczycy Dylan Fletcher i Stuart Bithell z dorobkiem 34. oczek. Tyle samo punktów zgromadzili Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke.

UDOSTĘPNIJ