Novak Djokovic został mistrzem Wimbledonu 2022! Serb pokonał w finale Nicka Kyrgiosa 4:6,6:3,6:4,7:6(3). To dwudziesty pierwszy tytuł wielkoszlemowy Djokovicia ogółem, a siódmy na Wimbledonie i czwarty z rzędu w tej imprezie.

Pierwszy set

Na początku spotkania zawodnicy pewnie wygrywali swoje gemy serwisowe, aż do gema piątego. W nim Djokovic serwował słabiej, a podwójnym błędem serwisowym zakończył gem, w którym został przełamany jedyny raz w tym finale. Nick Kyrgios stracił w swoich gemach zaledwie pięć pojedynczych punktów i pewnie zapisał na swoim koncie pierwszą partię wynikiem 6:4.

Drugi set

Druga partia miała podobny przebieg do pierwszej, tylko role się odwróciły. W czwartym gemie gorszy moment przytrafił się Australijczykowi. Djokovic przełamał rywala, później potwierdził przewagę własnym gemem i prowadził 4:1. Przy stanie 5:3 Nole serwował, aby zakończyć set, ale musiał wychodzić z dużych tarapatów. Przegrywał 0-40, ale wygrał gema i set 6:3, broniąc czterech breakpointów.

Trzeci set

Już w pierwszym gemie Kyrgios musiał bronić szans na przełamanie, ale wyszedł z opresji i do stanu 4:4 zawodnicy wygrywali swoje gemy serwisowe. Wtedy przy własnym serwisie Kyrgios prowadził 40-0 i w niewytłumaczalny sposób przegrał pięć punktów z rzędu i został przełamany. Stracił panowanie nad sobą Australijczyk, a Djokovic zakończył seta 6:4 i po dwóch godzinach meczu prowadził 2-1 w setach.

Czwarty set

Czwarta partia była najbardziej wyrównaną. Obaj zawodnicy wygrywali swoje gemy serwisowe i potrzebny był tiebreak. Kyrgios w tej dodatkowej rozgrywce psuł na potęgę i Djokovic wygrał 7-3. Po trzech godzinach meczu Novak Djokovic został zwycięzcą Wimbledonu po raz siódmy w karierze, wygrywając 4:6,6:3,6:4,7:6(3).

Novak Djokovic zdobywając 21. tytuł Wielkiego Szlama jest teraz tylko o jedno trofeum gorszy od Rafaela Nadala, który prowadzi w tej klasyfikacji. Serb wygrał Wimbledon po raz czwarty z rzędu i przedłużył serię meczów bez porażki w tym turnieju do 29. Mimo triumfu Nole spadnie w rankingu ATP ponieważ za tegoroczny Wimbledon nie są przyznawane punkty. Wzbogaci się jednak konto Djokovicia, na które wpłynie dwa miliony funtów.