Lorenzo Musetti
Lorenzo Musetti / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Code8898

Włoch Lorenzo Musetti zwyciężył w tenisowym turnieju ATP w Hamburgu. Klasyfikowany na 62. miejscu w rankingu tenisista pokonał znacznie wyżej notowanego Hiszpana Carlosa Alcaraza 2:1 (6-4, 6-7[6], 6-4].

Dla 20-letniego Włocha był to pierwszy w karierze finał tej rangi. W trakcie trwania niemieckiej imprezy wyższość Musettiego uznać musieli Serb Dušan Lajović, Fin Emil Ruusuvuori, Hiszpan Alejandro Davidovich Fokina i Argentyńczyk Francisco Cerúndolo. W meczu o tytuł reprezentanta Italii czekało najtrudniejsze zadanie, jakim było wyjście do pojedynku z turniejową jedynką – Carlosem Alcarazem.

Zaledwie 19-letni Hiszpan jest szóstym zawodnikiem rankingu ATP i objawieniem kilkunastu ostatnich miesięcy w męskim tenisie. Gorycz porażki z młodym zawodnikiem musieli przełknąć w Hamburgu przedstawiciel gospodarzy Nicola Kuhn, Serb Filip Krajinović, Rosjanin Karen Khachanov i Słowak Alex Molčan. Tylko pierwszy z nich był w stanie ugrać seta przeciwko Alcarazowi.

Już pierwsze dwa gemy finału zakończyły się przełamaniami. Najpierw do 15 przegrał Hiszpan, a po chwili Włoch – reprezentant Italii uległ do 30. Następnie prowadzenie 2-1 objął Alcaraz, który jednak musiał uznać wyższość rywala przy swoim serwisie i stanie 3-3. Musetti dowiózł przewagę do końca seta i zwyciężył w nim 6-4, co już było swego rodzaju niespodzianką.

Drugą partię Alcaraz znów zaczął od przegranego serwisu, tym razem na przewagi. Cztery kolejne gemy kończyły się do zera i tym samym 3-2 prowadził Włoch. Za moment było już 4-2. Przy stanie 5-4 dla Musettiego Hiszpan wyrównał, przełamując swojego rywala, choć ten miał już dwie piłki mistrzowskie. Po 12 gemach było 6-6, więc o wyniku seta zadecydował tie-break, wygrany przez Alcaraza 8-6.

Trzecią partię od zwycięstwa przy swoim serwisie rozpoczął Musetti. Aż do stanu 5-4 dla 20-latka obaj zawodnicy mieli łącznie tylko jedną szansę na przełamanie rywala, której 62. tenisista rankingu ATP nie wykorzystał. Podobnej nie zmarnował w 10 gemie, w którym wygrał do 30 i całe spotkanie, które trwało niespełna trzy godziny, 2:1. To pozwoliło mu awansować na najwyższe w karierze 31. miejsce.

Lorenzo Musetti – Carlos Alcaraz 2:1 (6-4, 6-7[6], 6-4)

W niedzielę rozegrano także finał gry deblowej, do którego dotarli 42-letni Hindus Rohan Bopanna i niespełna 39-letni Holender Matwé Middelkoop. W meczu o tytuł doświadczeni tenisiści zmierzyli się z brytyjsko-fińską parą Lloyd Glasspool/Harri Heliövaara. Górą w tym pojedynku był jednak drugi z wymienionych duetów, który zwyciężył pewnie 2:0 (6-2, 6-4) i wygrał całe zmagania.