Nie tak początek zmagań na Igrzyskach Olimpijskich wyobrażali sobie polscy siatkarze. Główni faworyci do zwycięstwa w turnieju olimpijskim przegrali na inaugurację z reprezentacją Iranu 2:3.

Początek spotkania nie zwiastował problemów polskiej drużyny. Biało-czerwoni wygrali w pierwszym secie 25:18, czym dali kibicom nadzieje, że inauguracyjny mecz z drużyną Iranu –  przebiegnie bez żadnych problemów. Plany Polaków legły w gruzach już w drugim secie, w którym Irańczycy pokazali, że nie mają zamiaru oddawać triumfu bez walki. Trzeci set również należał do rywali Polaków, którzy w obu partiach zwyciężyli 25:22. Czwarty set, który mógł być ostatnim w tym spotkaniu, okazał się momentem przełamania polskich siatkarzy, którzy wygrali 25:22. Emocjonujący tie-break, po dramatycznej walce do samego końca, zakończył się zwycięstwem Iranu, który sensacyjnie pokonał zespół Mistrzów Świata 23:21

Już w poniedziałek przed Polakami szansa na zmazanie plamy po nieudanym początku olimpijskiego turnieju. O godzinie 7:20 rozpocznie się mecz, w którym biało-czerwoni podejmą reprezentację Włoch.

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (23), Bartosz Kurek (20), Aleksander Śliwka (13), Mateusz Bieniek (10) – Polska; Amir Ghafour, Meisam Salehi, Milad Ebadipour (17) – Iran.