Po kilku miesiącach przerwy na stadion Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli wróciła Liga Młodzieżowa UEFA! Ze względu na wojnę mecze w europejskich pucharach rozgrywa młodzieżówka Ruchu Lwów. W pierwszym swoim meczu w ścieżce mistrzów krajowych Lwowianie zremisowali z FK Sarajewo 1:1.

Na samym początku warto wspomnieć że Młodzieżowa Liga UEFA dzieli się na dwie ścieżki:

1. Ścieżka Ligi Mistrzów – w niej występują młodzieżówki zespołów, które grają w seniorskiej Lidze Mistrzów
  2. Ścieżka Mistrzów krajowych – w niej z kolei występują drużyny młodzieżowe z 32 najlepszych stowarzyszeń według ich współczynnika krajowego UEFA z 2023 roku.

Pierwsze dziesięć minut pojedynku upłynęło pod znakiem bardzo wyrównanej gry obu zespołów. Ekipa z Bośni, jak i z Ukrainy wielokrotnie miały sytuacje bramkowe, jednak obrona lwowskiej drużyny była na tyle skuteczna że akcje bramkowe drużyny z Sarajewa w stosunku do tych przeprowadzanych przez lwowski Ruch to dość spora przewaga na korzyść Ukraińców.

Po skutecznej akcji w defensywie w 23 minucie bramkę na 1:0 dla gości zdobył Nurković (asysta Ploco), niestety błędy w obronie lwowskiego zespołu pozwoliły na zdobycie gola Bośniakom.

W 27 minucie Panchenko zdobył gola dla gospodarzy, lecz nie został on uznany przez estońskiego arbitra z powodu spalonego. Mimo statystyk przemawiających na korzyść Ruchu, zawodnicy nie byli w stanie zdobyć bramki. Kibicie stosunkowo licznie zebrani mimo wczesnej pory (mecz był rozgrywany o 14:00) liczyli na wyrównanie wyniku, i coraz bardziej zaciętą grę, lecz w 41 minucie Kvas nie wykorzystał tej okazji.

Druga połowa spotkania również rozpoczęła się od bardzo wyrównanej gry obu zespołów. Za faul Celika (FK Sarajewo) w polu karnym w 64 minucie Ruchowi został podyktowany rzut karny, który skutecznie wykorzystał Kitela. W 75 minucie kapitalną okazję sam na sam zmarnował Panchenko,  chwilę później za ostry faul na Ljukovacu żółtą kartkę otrzymał pomocnik gospodarzy Boyko, i również on w doliczonym czasie gry dostał kolejną żółtą kartkę, w wyniku czego ostatnie 3-4 minuty Lwowianie musieli grać w dziesiątkę.

Czy w listopadzie ponownie uświadczymy europejskich pucharów w wydaniu młodzieżowym w PCPN w Stalowej Woli, o tym przekonamy się po rewanżowym spotkaniu 25 października w Sarajewie.

Autor: Paweł Ziobro (korespondencja ze Stalowej Woli)