Mimo, że kreatyna zaliczana jest do grupy najlepiej przebadanych suplementów diety, wciąż stanowi źródło pytań ze strony wielu trenujących osób. Powodem są różnorodne poglądy co do sposobu jej działania, a także suplementacji. W tym artykule omawiamy najpopularniejsze mity dotyczące stosowania kreatyny i wskazujemy prawdziwe informacje, związane z tym suplementem diety. Zapraszamy.
Jak długo można brać kreatynę?
Istnieją różne opinie na temat zasad suplementowania kreatyny i mają one ścisły związek z cyklem kreatynowym. Jedna z najpopularniejszych głosi, że suplement powinien być przyjmowany w większych dawkach przez kilka dni (faza ładowania), a następnie stosowany w stałych ilościach przez kolejnych kilka tygodni, w celu utrzymania wysokiego poziomu kreatyny. Po tym czasie należy zrobić przerwę w suplementacji.
Druga teoria odnosi się natomiast do stałego przyjmowania preparatu. Zgodnie z nią czas przyjmowania suplementu powinien być dostosowany do predyspozycji organizmu danej osoby, a także jej indywidualnych preferencji. Która z opinii jest jednak prawdziwa? Odpowiedź brzmi – obie. Bowiem nie istnieje jednak skuteczna metoda suplementowania kreatyny, która sprawdzi się w przypadku każdej aktywnej fizycznie osoby. W związku z tym czas przyjmowania preparatu, powinien odpowiadać indywidualnym preferencjom sportowca. W jakich jednak dawkach przyjmować suplement? Informacje na ten temat dostępne są tu: ile kreatyny dziennie. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Czy kreatyna sprawdza się tylko przy budowaniu masy?
Jedną z nieprawdziwych teorii na temat okoliczności suplementowania kreatyny, jest ta dotycząca budowania masy mięśniowej. Wiele osób twierdzi bowiem, że preparat ten sprawdza się wyłącznie w przypadku jej zwiększenia. Jak się jednak okazuje, nie jest to prawda. Kreatyna przyczynia się do wzrostu ATP. Jest to substancja, stanowiąca podstawową jednostkę energetyczną dla organizmu, a sposób jej wykorzystania uzależniony jest od danej osoby. W przypadku budowania masy mięśniowej, będzie ona doskonałym uzupełnieniem treningów i diety, z kolei w przypadku redukcji – pomoże usprawnić metabolizm czy nasilić procesy termogeniczne. Jednak jaka kreatyna na redukcji sprawdzi się najlepiej? Rekomendowanym suplementem diety jest monohydrat kreatyny, dostępny np. tu: https://mlonutrition.pl/kategoria/kreatyna-monohydrat. To doskonały wybór zarówno w przypadku osób uprawiających sport, pozostających na redukcji, a także entuzjastów zdrowego stylu życia. Ze względu na liczne prozdrowotne właściwości kreatyny, zdecydowanie warto włączyć ją do swojej codziennej diety.