Mimo, że kreatyna zaliczana jest do grupy najlepiej przebadanych suplementów diety, wciąż stanowi źródło pytań ze strony wielu trenujących osób. Powodem są różnorodne poglądy co do sposobu jej działania, a także suplementacji. W tym artykule omawiamy najpopularniejsze mity dotyczące stosowania kreatyny i wskazujemy prawdziwe informacje, związane z tym suplementem diety. Zapraszamy.

Jak długo można brać kreatynę?

Istnieją różne opinie na temat zasad suplementowania kreatyny i mają one ścisły związek z cyklem kreatynowym. Jedna z najpopularniejszych głosi, że suplement powinien być przyjmowany w większych dawkach przez kilka dni (faza ładowania), a następnie stosowany w stałych ilościach przez kolejnych kilka tygodni, w celu utrzymania wysokiego poziomu kreatyny. Po tym czasie należy zrobić przerwę w suplementacji.

Druga teoria odnosi się natomiast do stałego przyjmowania preparatu. Zgodnie z nią czas przyjmowania suplementu powinien być dostosowany do predyspozycji organizmu danej osoby, a także jej indywidualnych preferencji. Która z opinii jest jednak prawdziwa? Odpowiedź brzmi – obie. Bowiem nie istnieje jednak skuteczna metoda suplementowania kreatyny, która sprawdzi się w przypadku każdej aktywnej fizycznie osoby. W związku z tym czas przyjmowania preparatu, powinien odpowiadać indywidualnym preferencjom sportowca. W jakich jednak dawkach przyjmować suplement? Informacje na ten temat dostępne są tu: ile kreatyny dziennie. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Czy kreatyna sprawdza się tylko przy budowaniu masy?

Jedną z nieprawdziwych teorii na temat okoliczności suplementowania kreatyny, jest ta dotycząca budowania masy mięśniowej. Wiele osób twierdzi bowiem, że preparat ten sprawdza się wyłącznie w przypadku jej zwiększenia. Jak się jednak okazuje, nie jest to prawda. Kreatyna przyczynia się do wzrostu ATP. Jest to substancja, stanowiąca podstawową jednostkę energetyczną dla organizmu, a sposób jej wykorzystania uzależniony jest od danej osoby. W przypadku budowania masy mięśniowej, będzie ona doskonałym uzupełnieniem treningów i diety, z kolei w przypadku redukcji – pomoże usprawnić metabolizm czy nasilić procesy termogeniczne. Jednak jaka kreatyna na redukcji sprawdzi się najlepiej? Rekomendowanym suplementem diety jest monohydrat kreatyny, dostępny np. tu: https://mlonutrition.pl/kategoria/kreatyna-monohydrat. To doskonały wybór zarówno w przypadku osób uprawiających sport, pozostających na redukcji, a także entuzjastów zdrowego stylu życia. Ze względu na liczne prozdrowotne właściwości kreatyny, zdecydowanie warto włączyć ją do swojej codziennej diety. 

FOT.Materiały Zewnętrzne
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.