W naszej piłkarskiej podróży dookoła świata wyruszamy na kolejny kontynent. W tym miesiącu skupimy się na Ameryce Północnej. Pierwszym państwem, które odwiedzimy, będzie Nikaragua. Kraj położony jest w Ameryce Środkowej, pomiędzy Hondurasem oraz Kostaryką. Pomimo silnych amerykańskich wpływów, piłka nożna w Nikaragui jest bardzo popularnym sportem, a reprezentacja narodowa w ostatnich latach poczyniła dość spory postęp.

Drużyna narodowa

Reprezentacja Nikaragui w piłce nożnej nigdy nie była uważana za ścisłą czołówkę w Ameryce Północnej. Ani razu nie udało im się awansować na mundial. W eliminacjach zazwyczaj przechodzili przez początkowe rundy, ogrywając złożone z amatorów drużyny z Karaibów. Jednak gdy nadchodziły mecze z poważniejszymi rywalami, Los Pinoleros bardzo często schodzili z boiska pokonani. Ich sytuacja w Gold Cup wygląda nieco lepiej. Udało im się bowiem wystąpić w czterech edycjach tego turnieju.

W latach 90. oraz na początku XXI reprezentacja Nikaragui przechodziła przez poważny kryzys. W tym czasie spadli w rankingu FIFA aż na 193 pozycję. Stali się jedną z najsłabszych drużyn narodowych na świecie. Sytuacja jednak stopniowo się polepszała, a ostatnie lata są dla Los Pinoleros najlepszymi w historii. Szczególnie udany był dla nich rok 2015, kiedy to świetnie radzili sobie w eliminacjach do Mistrzostw Świata, pokonując kolejno Anguillę oraz Surinam. W trzeciej rundzie trafili na wyżej notowaną reprezentację Jamajki. Udało im się sensacyjnie wygrać pierwszy mecz 3:2, co odbiło się głośnym echem na całym kontynencie. Spotkanie rewanżowe nie poszło już jednak po ich myśli. Przegrali je 0:2 i ostatecznie pożegnali się z eliminacjami. Mimo wszystko Nikaragua spisała się w nich dobrze, a kibice mieli wreszcie jakieś powody do radości. Dzięki tym występom awansowali w rankingu FIFA na 92 miejsce, co stanowi rekord tego kraju.

Zobacz także: Dookoła świata – Tonga

W 2017 roku Los Pinoleros udało się awansować po ośmiu latach do Gold Cup. Nikt w kraju nie miał wielkich oczekiwań związanych z tym turniejem. Nikaragua zgodnie z przewidywaniami przegrała wszystkie trzy mecze grupowe z Panamą, USA oraz Martyniką i nie awansowała do kolejnego etapu tych rozgrywkach. W następnym roku Los Pinoleros przystąpili do Ligi Narodów CONCACAF. Spisali się bardzo dobrze, przegrywając tylko jeden mecz przeciwko Haiti. Dzięki dobrym występom w tych rozgrywkach, ponownie zakwalifikowali się do Gold Cup, który zostanie rozegrany w czerwcu tego roku.

Drużyna Nikaragui jest bardzo wyrównana i ciężko jest wyznaczyć kogoś, kto szczególnie odskakuje poziomem od reszty. Większość piłkarzy bowiem gra w rodzimej lidze, dzięki czemu zgranie reprezentacji jest na naprawdę wysokim poziomie. Za największą gwiazdę tej kadry można uznać Carlosa Chavarrię, skrzydłowego maltańskiej Birkirkary. Jest motorem napędowym każdej ofensywnej akcji przeprowadzanej przez zespół. Do tej pory strzelił dla Nikaragui siedem goli.

Carlos Chavarria – jeden z najbardziej wyróżniających się piłkarzy Nikaragui.

Rozgrywki klubowe

W Nikaragui są trzy szczeble ligowe. Na najwyższym z nich (La Primera de Nicaragua) gra dziesięć zespołów. Na koniec każdego sezonu rozgrywane są play-offy, które wyłaniają mistrza oraz spadkowicza. Najbardziej utytułowanym klubem w historii kraju jest Diriangen FC. Na swoim koncie mają 26 mistrzostw. Najlepszy okres tego klubu miał miejsce w latach 40., kiedy to udało im się wygrać ligę sześć razy z rzędu. XXI wiek nie jest jednak dla nich udany. Wygrali mistrzostwo zaledwie trzy razy w ciągu 19 lat i aktualnie przechodzą przez jeden z najgorszych momentów w swojej historii. Kluby z Nikaragui nie radzą sobie najlepiej w rozgrywkach Ligi Mistrzów w Ameryce Północnej. Bardzo często odpadają jeszcze w eliminacjach z niekoniecznie silnymi drużynami.

Piłka nożna w Nikaragui w ostatnich latach ma się coraz lepiej. Reprezentacja uzyskuje dobre wyniki na arenie międzynarodowej. Dwukrotnie z rzędu udało im się awansować do turnieju Gold Cup. Bardzo dobrze radzą sobie także w meczach towarzyskich, między innymi pokonując wyżej notowaną Panamę lub remisując na wyjeździe z Boliwią. Ponadto trzon obecnej kadry narodowej stanowią młodzi piłkarze. Ciężko jednak przypuszczać, by Nikaraguę było stać na awans na mundial lub wygraną w Gold Cup. W celu osiągnięcia jakichś większych sukcesów, należałoby wspierać finansowo piłkę w tym kraju, a rząd robi to bardzo niechętnie.

Radość piłkarzy Nikaragui po strzelonym golu reprezentacji Anguilli. AFP PHOTO/ Inti OCON

Ciekawostki

  • Obecnie Nikaragua zajmuje 129 miejsce w rankingu FIFA.
  • Przydomek reprezentacji Los Pinoleros pochodzi od kolokwialnego słowa Pinolero, które w slangu oznacza mieszkańca Nikaragui.
  • Diriangen FC to jeden z najstarszych klubów w całej Ameryce Środkowej. Został założony w 1917 roku. Ich motto brzmi Diriangén no tuvo infancia, porque nació grande (Diriangen nie miał dzieciństwa, ponieważ narodził się wielki).
  • Najpopularniejszym sportem w Nikaragui jest baseball.
  • Najwięcej meczów w kadrze Los Pinoleros rozegrał Josue Quijano. Na swoim koncie ma 53 występy. Jego licznik stale rośnie, ponieważ ma dopiero 28 lat i jest bardzo ważnym zawodnikiem reprezentacji.
Estadio Nacional de futbol – stadion narodowy mieszczący się w stolicy kraju – Managui.

Zobacz także: Dookoła świata – Nowa Zelandia

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Urodzony w Warszawie student i miłośnik wszystkiego co włoskie, a w szczególności piłki nożnej. Poza "calcio" w każdej postaci pasjonat języków obcych, muzyki, horrorów oraz literatury grozy.