W niezwykle wyrównanym meczu Japonki przegrały dziś Chinkami w turnieju olimpijskich w hokeju na lodzie, natomiast Amerykanki bez problemów pokonały Szwajcarki.

Starcie Chin z Japonią było jednym z najlepszych meczów na Igrzyskach do tej pory. Pierwszą bardzo wyrównaną i pełną walki tercję udanie zakończyły zawodniczki z kraju kwitnącej wiśni, gdyż wyszły na prowadzenie po trafieniu Akane Hosoyamady. Rywalki nie dały Japonkom jednak miejsca na oddech przez kolejne części meczu, co zaowocowało dopiero w 42 minucie, kiedy Baozhen Hu doprowadziła do remisu. W dogrywce żadna z ekip nie była zbyt blisko przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę, więc doszło do rzutów karnych. W nich Chinki wyszły na prowadzenie w czwartej serii, a w kolejnej zapewniły sobie triumf i dwa punkty.

Mecz Amerykanek ze Szwajcarkami był zdecydowanie mniej ekscytujący. Jakiekolwiek znaki zapytania dotyczące wyniku starcia zawodniczki z USA rozwiały w pierwszej tercji. Prowadzenie objęły w szóstej minucie za sprawą Hilary Knight, a otwierającą część meczu zakończyły z wynikiem 5-0. W kolejnych partiach starcia zwolniły nieco i ostatecznie wygrały 8-0, zapisując sobie kolejny komfortowy triumf na tych Igrzyskach.

Amerykanki po triumfie nad Szwajcarią objęły prowadzenie w grupie A, jako że mają jeden rozegrany mecz, jak również jeden triumf więcej od Kanadyjek. Dla ich rywalek sytuacja jest wprost odwrotna – to już ich trzecia porażka. Punkt zdobyty przez Japonię pozwolił jej przesunąć się natomiast w pierwszej miejsce w grupie B, podczas gdy dwa kolejne „oczka” Chinek powiększają ich dorobek do pięciu i sprawiają, że są one od krok od awansu do play-off.

Kolejne mecze hokeja na lodzie już jutro. O 5:10 czasu polskiego emocje rozpoczną się od starcia Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego z Kanadą. O 7:10 Dunki zagrają z Czeszkami w meczu, po którym Skandynawki mogą stracić szansę na awans do ćwierćfinału. O 14:10 natomiast zobaczymy dwa spotkania – Chinki zakończą swoją grę w grupie ważnym pojedynkiem ze Szwecją, a Szwajcarki zagrają z Finlandią.