Piłka meczowa PGNiG Superligi
PGNIG Superliga: NMC Górnik Zabrze 27:34 PGE VIVE Kielce / fot. Patryk Kowalski

Szansa (Polska, 1979)

To film obyczajowy z elementami psychologicznymi w reżyserii Feliksa Falka. Obsada jest dość popularna. Jedną z głównych ról gra Jerzy Stuhr. Wciela się w nauczyciela historii. Akcja filmu toczy się w środowisku szkolnym. W pewnym liceum pojawia się nowy nauczyciel wychowania fizycznego, Krzysztof Janota. Jest on niespełnionym zawodnikiem piłki ręcznej. W związku z tym podejmuje się przygotowania chętnego zespołu uczniów do międzyszkolnych zawodów. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie tyrańskie i totalitarne podejście trenera. Za wszelką cenę chciał wygrać i osiągnąć swój cel. Robił mordercze treningi, przez które uczniowie zaniedbywali swoje inne obowiązki szkolne. Dyrektor liceum jest jak najbardziej za tym zachowaniem. Jednak nie każdy to akceptuje. W trosce o uczniów z nauczycielem wf-u konfrontuje się Zbyszek Ejmont – nauczyciel historii.

Karol Bielecki – Historia Prawdziwa (Polska, 2018)

W 2018 roku powstał krótkometrażowy dokument (50 minut) o świętokrzyskiej legendzie piłki ręcznej – Karolu Bieleckim. Autorami są: Piotr Domagała oraz Sebastian Kozubek. Film został zrealizowany na zlecenie województwa świętokrzyskiego. Biorą w nim udział między innymi: pierwszy trener – Ryszard Kiljański, przyjaciel – Marek Adamczak, Andrzej Jung – były dyrektor Iskry Kielce, itd. Każdy miłośnik piłki ręcznej z pewnością zna osobę Bieleckiego, ale nie wszystkie szczegóły. W tym filmie głównym celem jest przybliżenie najciekawszych, najmniej publicznych epizodów z życia Karola. Mimo, że wydaje się, że to tylko 50 minut, uzyskamy odpowiedzi na wiele pytań, a nawet niektóre informacje zaskoczą widzów. Autorzy materiały bardzo mocno zaangażowali się w tę produkcję. Mieli wsparcie we wszystkich.

Projekt Gold – Eine Deutsche Handball-WM (Niemcy, 2007)

To niemiecka ekranizacja ukazująca losy zawodników piłki ręcznej. Zauważyć można chwytliwe fragmenty gier, ciekawe spojrzenie na trening i zajęcia rekreacyjne zespołu. Pokazane są relacje pomiędzy zawodnikami i trenerem, w jaki sposób się porozumiewają. Ekranizacja oparta jest na faktach, więc częściowo fabuła może być znana fanom, np. ostateczny wynik meczu, lecz mimo to film wciąga. Nie wszystkie mecze zostały uwzględnione, ale prawdopodobnie przez to, że wymóg czasowy filmu na to nie pozwolił. Oryginalny komentarz i muzyka Rainera Michela, a także rozgrzewające piosenki z mistrzostw świata, które można ciągle słyszeć w scenach halowych, tworzą prawdziwą atmosferę, jakby było się tam na żywo!

Forever the Moment (Korea Południowa, 2008)

Kim Hye-kyeong jest emerytowaną szczypiornistką, która z powodzeniem trenowała w Japan Handball League. Kiedy trenerka reprezentacji Korei Południowej kobiet nagle odchodzi, Kim zostaje poproszona o wypełnienie formularza. Hye-kyeong stara się doskonalić drużynę, rekrutując m. in. dwukrotnego złotego medalistę olimpijskiego Han Mi-sook. Agresywność Hye-kyeong powoduje jednak tarcia wśród zawodników, a w jej miejsce pojawia się dawna gwiazda męskiej piłki ręcznej Ahn Seung-pil. Wprowadza on nowoczesne europejskie metody treningowe, które doprowadzają go do konfliktu ze starszymi zawodnikami.

ZOBACZ TAKŻE: Sport na ekranie #4 – lekkoatletyka cz. 1

UDOSTĘPNIJ
Kamila Helwak
Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UWM w Olsztynie.