Biegowe Grand Prix Dzielnic Gdańska, 06.09.2020 | fot. Agnieszka Badziong

Wszystko będzie dobrze (Polska, 2007)

Film porusza tradycyjne i wszystkim znane życiowe aspekty, takiej jak: choroba, bezradność lekarzy, pijaństwo, bieda, silna wiara. Głównym bohaterem jest Pawełek (Adam Werstak). To drobny chłopiec z zacięciem sportowym. Oczywiście pasjonuje się bieganiem. Mama Pawełka jest śmiertelnie chora, a służby zdrowia są bezradne. Główny bohater postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i rusza mamie z pomocą. Z racji, że ma wielką wiarę w Siły Wyższe organizuje wyjątkową pielgrzymkę na Jasną Górę, mając również nadzieję, że jego poświęcenie przywróci mamie zdrowie.

Forrest Gump (USA, 1994)

Według mnie zdecydowanie jeden z najlepszych filmów z tej kategorii. Ilekroć go oglądam zawsze mam w głowie „Biegnij Forrest, biegnij!”. To historia pewnego niezwykłego a zarazem tajemniczego mężczyzny, zmagającego się z małym stopniem autyzmu, który nazywa się Forrest Gump (Tom Hanks). Można idealnie stwierdzić: „Kto nie ma w głowie, ten ma w nogach”. Dokładnie taki jest Forrest, ale może nie aż tak dosłownie. Nie był zbyt błyskotliwy, przez co uważany był przez wszystkich za dziwaka. Jednak liczne sytuacje doprowadziły do tego, że ludzie zmienili stosunek do niego o 180 stopni.

Maratończyk (USA, 1976)

Akcja filmu rozpoczyna się od tragedii, jaka ma miejsce na ulicach Nowego Jorku. Przypadkowym świadkiem wypadku jest student historii, Babe (Dustin Hoffman). Pragnie on oczyścić imię swojego ojca, który przed laty popełnił samobójstwo z powodu fałszywych oskarżeń ze strony władz. Inne zdanie na ten temat ma jego starszy brat, Doc (Roy Scheider), który uważa ojca za alkoholika i niechętnie wraca do przeszłości.

Biegacz (Niemcy, 2002)

„Biegacz” to polski odpowiednik niemieckiego tytułu „Der Räuber”, co dosłownie oznacza złodziej. Skąd taka zależność? Główny bohater jest biegaczem i to w dodatku świetnym. Jednak jest również całkiem nieźle wprawionym rabusiem. Ze względu na doświadczenie w bieganiu nie miał większych problemów z uciekaniem z obrabowanych miejsc. Film opowiada o prawdziwej postaci – Johannie Kastenbergerze.

ZOBACZ TAKŻE: Sport na ekranie #3 – koszykówka cz. 1

UDOSTĘPNIJ
Kamila Helwak
Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UWM w Olsztynie.