Eliminacje do Euro 2024 chylą się ku końcowi, a już poznaliśmy większość reprezentacji, które latem zagrają na turnieju w Niemczech. Co więc wydarzyło się wczoraj na europejskich boiskach?

Francuzi piszą historię

Nagłośniej zdecydowanie było wczoraj o spotkaniu pomiędzy finalistami zeszłorocznego Mundialu z absolutnym słabeuszem europejskiej piłki, czyli Gibraltarem. Zwycięzca tego starcia mógł być tylko jeden, ale liczba bramek, którą zdobyli Francuzi może sprawić ból głowy. Mowa tutaj bowiem o czternastu (!) trafieniach ekipy gospodarzy, co daje średnią gola co około sześć minut. Ekipie Didiera Deschampsa na pewno pomógł fakt, że rywale od 18. minuty grali w dziesiątkę. Hattrickiem popisał się Kylian Mbappe, który dołożył do swojego dorobku trzy asysty. Wynik meczu Francji z Gibraltarem to absolutny rekord w historii eliminacji do Mistrzostw Europy.

Walijczycy tracą punkty z underdogiem

Przejdźmy do sensacji wczorajszego dnia, a jadną z takich bez złudzeń był mecz Armenii z Walią. Ormianie, pozbawieni już szans na awans już w 5. minucie zdobyli bramkę, a drużyna Walii znalazła się pod ścianą. Doprowadzili wprawdzie do wyrównania jeszcze przed przerwą, ale w drugiej części spotkania nie rzucili się na Ormian, a wręcz to gospodarze stwarzali sobie nowe sytuacje. Wynik 1:1 po 90. minutach mocno komplikuje sprawę awansu Walijczykom. Zajmują bowiem teraz trzecie miejsce w tabeli, zapewniające udział w barażach. Sprawa walijska jest w tym przypadku również obarczona naszym zainteresowaniem, ponieważ jest duża szansa, że to właśnie z ojczyzną Garetha Bale’a zmierzymy się w marcowych barażach.

Holendrzy z awansem

Jedną z reprezentacji, które zapewniły sobie awans w sobotę była kadra Holandii. Pokonali oni wczoraj u siebie reprezentantów Irlandii, a mecz z pewnością ustawiła bramka dla gospodarzy zdobyta przez Weghorsta już w 12. minucie spotkania. Irlandczycy nie zdołali podbić holenderskiej bramki strzeżonej przez Verbuggena. Goście swoją grą nie spowodowali jednak bardziej wytężonej pracy golkipera Brighton, który musiał interweniować tylko raz.