German Masters 2012
German Masters 2012 / źródło: commons.wikimedia.org / fot. DerHexer

Hossein Vafaei został pierwszym w historii irańskim snookerzystą, który triumfował w turnieju rankingowym. 27-latek wygrał wczoraj Shoot-Out 2022, pokonując w finale Marka Williamsa 71-0.

Shoot-Out 2022 to ósmy rankingowy turniej snookerowy w sezonie 2021/2022. Gospodarzem zmagań, które odbyły się w dniach 20-23 stycznia 2022, była Morningside Arena w Leicester. Do finału dotarli 46-letni Walijczyk Mark Williams oraz rewelacja turnieju – 19 lat młodszy Irańczyk Hossein Vafaei. W finale górą był ten drugi, wygrywając 71-0.

Należy wspomnieć, że turniej Shoot-Out charakteryzuje się specjalnymi, nieco odmiennymi zasadami w porównaniu do pozostałych snookerowych zmagań. Oto kilka z nich:

• cały mecz składa się z jednego frame’a, który trwa równo 10 minut
  • przez pierwsze 5 minut gracze mają po 15 sekund na uderzenie, natomiast po upływie połowy regulaminowego czasu – 10 sekund
  • jeżeli mecz zakończy się remisem, zarządzana jest dogrywka na bili niebieskiej
  • każdy faul przeciwnika kończy się zagraniem przez rywala białej bili z dowolnie wybranego przez siebie miejsca na stole
  • w wyjątkowych sytuacjach sędzia ma prawo wstrzymać zegar odliczający czas na zagranie oraz czas meczu. Możemy zaliczyć do nich m.in. rozproszenie gracza lub taką, gdy arbiter potrzebuje więcej czasu na zastanowienie się nad podjęciem decyzji

Z grą pod wpływem emocji oraz presją czasu zdecydowanie najlepiej poradzili sobie dwaj wspomniani wcześniej snookerzyści, którzy spotkali się w finale 13. edycji zmagań. Dla obu panów był to pierwszy mecz o tytuł w tych rozgrywkach. Warto zaznaczyć, że Shoot-Out jest turniejem rankingowym dopiero od 2017 roku. Edycje od pierwszej do siódmej (1990, 2011-2016) były imprezami nierankingowymi.

Pierwszym z finalistów tegorocznej rywalizacji został utytułowany, 47-letni Walijczyk Mark Williams. Trzykrotny mistrz świata zmagania w Morningside Arena rozpoczął od zwycięstwa z reprezentantem gospodarzy, Stuartem Carringtonem 59-1. W drugiej rundzie wyższość doświadczonego snookerzysty uznać musiał kolejny z „Synów Albionu” – Mark King (50-26), a w trzeciej Irlandczyk Aaron Hill (89-4).

Tym samym Walijczyk zameldował się w 1/16 finału, w której bez większych problemów wyeliminował następnego z „domowników” – Matthew Selta (57-1). Z kolei ćwierćfinałowe starcie wydawało się być dla 47-latka istnym spacerkiem. Williamsowi uległ jego rodak, 19 lat młodszy Jamie Rhys Clarke, który przegrał 0-97. W półfinale utytułowany Walijczyk rozgromił Anglika Robbiego Williamsa 124-1.

Jego rywal w meczu o tytuł, Hossein Vafaei, grę w turnieju Shoot-Out rozpoczął od wygranej 124-7 z Anglikiem Peterem Devlinem. 27-latek zanotował wówczas podejście o wartości 123 punktów, które okazało się najwyższym breakiem całych zmagań. Za to zagranie z pierwszej rundy Irańczyk otrzymał nagrodę pieniężną wynoszącą 5 tysięcy funtów brytyjskich.

W drugiej i trzeciej Vafaei wyeliminował kolejnych reprezentantów gospodarzy. Najpierw z turniejem pożegnał się Barry Pinches (90-36), a następnie Allan Taylor (63-1). W 1/8 finału wyższość Irańczyka musiał uznać Cypryjczyk Michael Georgiou (50-17), natomiast w ćwierćfinale Vafaei pokonał kolejnego Anglika – Daniela Womersleya (71-3), a w półfinale Chińczyka Wenbo Lianga (92-48).

Finał 13. edycji turnieju Shoot-Out trwał niespełna pięć minut. Łatwo zatem obliczyć, że starcie o tytuł zakończyło się przed upływem połowy regulaminowego czasu gry. Wszystko za sprawą Irańczyka, który już przy pierwszym podejściu do stołu zanotował breaka w wysokości 71 punktów. Jego pierwszy błąd zakończył cale spotkanie, którego wynik i tak był już przesądzony.

Dominacja 27-latka w tym meczu nie podlegała dyskusji. Wbijał pewnie i dobrze pozycjonował, przez co Mark Williams pojawił się przy stole tylko raz – przy rozbiciu. Vafaei prezentował się bardzo solidnie i wygrał zasłużenie 71-0. Za zwycięstwo w całym turnieju otrzymał 50 tysięcy funtów brytyjskich. Triumf w tych specyficznych rozgrywkach zadedykował zmarłej kilka dni temu babci.

Hossein Vafaei został wczoraj pierwszym w historii irańskim snookerzystą, który odniósł zwycięstwo w zmaganiach rankingowych. Za niespodziankę należy uznać także odpadnięcie już w pierwszej rundzie obrońcy tytułu sprzed roku – Anglika Ryana Daya. Prawdziwą sensację sprawił natomiast reprezentant gospodarzy, 15-letni Stan Moody, który w premierowym etapie pokonał Chińczyka Lu Ninga 53-27.