Reprezentantom Polski udało się wczoraj przerwać medalową niemoc. Wszystko za sprawą fantastycznego występu Faustyny Kotłowskiej, która w kategorii pchnięcia kulą wywalczyła tytuł Wicemistrzyni Świata. Osiemnastolatka pobiła jednocześnie rekord Europy i zdobyła dla swojego kraju dziesiąty medal na Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Dubaju.

Srebrna Kotłowska

Faustyna Kotłowska, która od dłuższego czasu notuje imponujące wyniki bardzo dobrze rozpoczęła rywalizację w konkurencji pchnięcia kulą. Już w drugiej próbie udało jej się posłać ją na odległość 9 metrów i 71 centymetrów. Właśnie tym rezultatem ustanowiła nowy rekord Starego Kontynentu. W kolejnych podejściach również prezentowała się z bardzo dobrej strony, a jej kula lądowała poza linią dziewiątego metra. Polka zapewniła kibicom emocje do samego końca, a w  piątej próbie uzyskała wynik zaledwie o trzy centymetry gorszy niż w drugiej. Ostatecznie uplasowała się na drugim stopniu podium, pomiędzy Chinką Juan Yao (10,90 m) a Czeszką Martiną Siminovą – (9,13 m).

Jeromin najlepszą Europejką

W biegu na 200 metrów dobrze poradziła sobie z kolei najlepsza Europejka Alicja Jeromin, która ukończyła bieg z czasem 25,56 sekundy. Dzięki temu zajęła ostatecznie piąte miejsce, o jedno wyżej od tego, które uzyskała wcześniej w biegu na dystansie 100 metrów. Jako pierwsza linię mety przekroczyła Amerykanka Deja Young, która jako jedyna zeszła poniżej granicy 25 sekund (24,47). Srebro powędrowało w tej konkurencji do nowej rekordzistki Afryki – Anrune Weyers, z RPA, a trzecia była Lisbeli Marina Vera Andrade z Wenezueli.

Polscy miotacze w akcji

Z występu w dubajskich Mistrzostwach Świata może być zadowolony także oszczepnik Marek Wietecki, który odległością 55,83 m zapewnił sobie piąte miejsce. Najlepszy okazał się Irańczyk Behzad Azizi (65,04 m), a drugie miejsce z wynikiem 64,89 m zajął Hiszpan Hector Cabrera Llacer. Z brązowego krążka cieszył się natomiast Chińczyk – Pengkai Zhu (59,31 m).

Reprezentanta Polski oglądaliśmy także w finale pchnięcia kulą w kategorii F32. Maciej Sochal, który wywalczył brązowy medal w swojej klasie w rzucie maczugą,  zajął w nim ostatecznie siódmą pozycję. Nowy rekord świata w tej kategorii zmagań ustanowił z kolei Chińczyk  Li Liu (12,05 m). Ósmy w kategorii F 36 był inny Polak – Paweł Piotrowski. Kulomiot zdołał osiągnąć najlepszy w sezonie wynik (12,50 metrów), ale nie pozwoliło mu to na nawiązanie walki o medale. Pierwszy z rezultatem 16,32 metrów był rosyjski Władymir Swiridow.

W połowie stawki uplasował się niewidomy polski dyskobol – Mirosław Madzia. Rzut na odległość 34,27 m zapewnił mu ostatecznie siódme miejsce, a nowym rekordzistą świata i złotym medalistą Mistrzostw Świata został Brazylijczyk Alessandro Rodrigo Da Silva. Jego dysk wylądował na linii 46,10 metrów.

Skok w dal, sprinty i kwalifikacja olimpijska

Jedenaste miejsce zajął ostatecznie z wynikiem 6,22 m Mariusz Pietrucha – reprezentant kraju w skoku w dal w kategorii niepełnosprawności intelektualnej.  Rekordzistą mistrzostw został w tej konkurencji Holender Ranki Ober (7,37 m).

Dobrze w Dubaj spisał się Jakub Nicpoń w biegu na dystansie 100 metrów. Polak przegrał walkę o piątą pozycję zaledwie o 0,01 sekundy. Na metę dotarł z czasem 11,17 sekundy. Złoty krążek powędrował do rąk Iralndczyka – Jasona Smytha, który bieg ukończył z czasem 10,54, ustanawiając nowy rekord świata w tej dyscyplinie.

W klasie niepełnosprawności T 37 – występował inny polski sprinter – Michał Kotkowski. Zawodnik ten bieg na 100 metrów zakończył w czasie 23,54 sekundy, ale Dubaj z cała pewnością będzie wspominał pozytywnie. Za sprawą udziału w odbywających się w tym mieście zawodach udało mu się wywalczyć prawo występu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio oraz poprawić życiówki na dystansie 200 i 400 metrów. Mistrzostwo Świata w biegu na 100 metrów tej kategorii niepełnosprawności przypadło ostatecznie w udziale Rosjaninowi Adriejevovi Wdowinowi (22,60).

Reprezentanci Polski zajmują aktualnie w klasyfikacji medalowej Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata 24. miejsce. Na czele zestawienia figurują Chińczycy, którzy mają już w dorobku 51 medali. Pozostałe miejsca na podium przypadły w udziale Brazylii i Ukrainie, a najlepszą piątkę zamykają Brytyjczycy i Rosjanie.

Redaktor Radia Gol zajmująca się głównie tematami związanymi z tenisem i siatkówką. Niereformowalna fanka Rogera Federera ze słabością do gorzkiej czekolady. Na co dzień studiuje prawo w Poznaniu. Od zakupów woli mecze siatkarskiej reprezentacji, a w wolnych chwilach myśli o smaku wimbledonowskich truskawek.