Norwegia jako pierwszy z faworytów odpadł w fazie grupowej EURO 2022. Wygrana Austriaczek 1:0 przypieczętowała awans półfinalistek poprzedniej edycji. Dominację w grupie A potwierdziła Anglia.

Gospodynie na St. Mary’s Stadium w Southampton podejmowały outsiderki – Irlandię Północną. Wygrana 5:0 podopiecznych Sariny Wiegman, która z powodu choroby nie zasiadła na trenerskiej ławce, nie była zaskoczeniem. Lwice zdominowały rywalki, co potwierdziły golami przed przerwą Fran Kirby i Beth Mead. W drugiej połowie pierwsze skrzypce grały wprowadzone w przerwie rezerwowe – Alessia Russo dwukrotnie wykorzystywała podania koleżanek i do końca spotkania polowała na hat-tricka uświetniającego jej dziesiąty występ w narodowych barwach. Na przeszkodzie stanęła jej Kelsie Burrows – obrończyni Irlandii Północnej w 76. minucie przecinała wrzutkę w pole karne na tyle nieskutecznie, że przelobowała wychodzącą z bramki Jacqueline Burns.

Równolegle w Brighton Austriaczki i Norweżki mierzyły się w bezpośrednim starciu o drugie miejsce. Po wysokiej porażce 0:8 bilans Norweżek powodował, że to Austriaczkom do awansu wystarczył remis. Mimo to właśnie podopieczne Irene Fuhrmann miały inicjatywę i potwierdziły to w 37. minucie golem Nicole Billi. Przeprowadzane w drugiej połowie spotkania przez Martina Sjögrena zmiany nie dały oczekiwanego rezultatu – wprawdzie Norweżki pojawiały się częściej pod bramką Manueli Zinsberger i coraz częściej oddawały na nią strzały, wynik meczu nie uległ zmianie i to Austriaczki cieszyć się mogą z gry w ćwierćfinale.

Rywalkami ich będą Niemki, pewne już pierwszego miejsca w grupie B po wygranych z Hiszpanią i Danią. Przed podopiecznymi Martiny Voss-Tecklenburg jeszcze spotkanie z Finkami. Równolegle Hiszpanki i Dunki będą grały o miejsce drugie – na zwyciężczynie tego starcia czekają rozpędzone Angielki. Sobotnie mecze będziemy relacjonować od godz. 21:00 na kanale 3. Radia GOL w formule MultiEuro.

Autor: Wojciech Nowakowski