Dwukrotna mistrzyni olimpijska w biegu na 100 m Shelly-Ann Fraser-Pryce, najszybsza obecnie kobieta na świecie, wystąpi w czwartych igrzyskach z rzędu. Mistrzostwa Jamajki wygrała z bardzo dobrym czasem 10,71 (wiatr +1,0 m/s).

Na początku czerwca, również w Kingston, 34-letnia Fraser-Pryce uzyskała drugi wynik w historii sprintu – 10,63. Rekord świata od 1988 roku należy do Amerykanki Florence Griffith-Joyner – 10,49.

Fraser-Pryce, złota medalistka igrzysk w Pekinie i Londynie oraz czterokrotna mistrzyni świata na 100 m, wyprzedziła Sherickę Jackson – 10,82 (w półfinale 10,77) i Elaine Thompson-Herah – 10,84.

Thompson-Herah zwyciężyła w igrzyskach w Rio de Janeiro na 100 i 200 m, zaś Jackson zdobyła brązowy medal na 400 m.

„Celem jest złoto w Tokio” – powiedziała Fraser-Pryce, która pięć lat temu walczyła z kontuzją palca i zajęła trzecie miejsce w sprincie w Rio. Jej trenerem jest Reynaldo Walcott.

„Rok 2016 był słodko-gorzki, a teraz chcę sprawdzić, na co mnie stać w sytuacji, kiedy jestem zdrowa i gotowa do walki” – dodała.

Rywalizację na 100 m (+0,6 m/s) mężczyzn podczas jamajskich mistrzostw wygrał Tyquendo Tracey – 10,00, wyprzedzając Yohana Blake’a – 10,01. Na trzeciej pozycji uplasował się Oblique Seville – 10,04.