Gwiazda amerykańskiej lekkoatletyki, 35-letnia Allyson Felix, zajmując drugie miejsce w biegu na 400 m w mistrzostwach USA, zapewniła sobie kwalifikację olimpijską. Występ w Tokio będzie jej piątym startem w igrzyskach.

Mająca w swoim dorobku dziewięć medali olimpijskich Felix ambitnie walczyła o miejsce w reprezentacji, dopingowana z trybun przez dwuipółletnią córeczkę Camryn. Jeszcze 50 metrów przed metą była na dalszej pozycji, ale nie poddała się i minęła linię mety na drugim miejscu w czasie 50,02. Zwyciężyła Quanera Hayes – 49,78 a trzecia była Wadeline Jonathas – 50,03. Wszystkie trzy znajdą miejsce w olimpijskiej ekipie USA.

Utytułowana Amerykanka w dotychczasowych występach na igrzyskach zdobyła sześć złotych medali. W mistrzostwach świata na najwyższym stopniu podium stawała aż trzynastokrotnie.

Uczestnicy lekkoatletycznych mistrzostw kraju w Eugene, będących jednocześnie zawodami kwalifikacyjnymi do tokijskich igrzysk, prezentują bardzo wysoką formę. Sprinter Trayvon Bromell wygrał „setkę” – 9,80, Michael Cherry był najszybszy na 400 w czasie 44,07, a Rudy Winkler ustanowił rekord USA w rzucie młotem – 82,71.