Dawid Kubacki zwyciężył w pierwszym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2022/2023. Polak okazał się najlepszy w Wiśle. Podium uzupełnił Norweg, Halvor Egner Granerud i Austriak, Stefan Kraft. Wśród pań bezkonkurencyjna okazała się Silje Opseth.

Dominacja od początku

Kubacki był zdecydowanym faworytem. Od pierwszego skoku na hybrydowej (najazd lodowy, lądowanie na igielicie) wersji skoczni im. Adama Małysza był najlepszy i udowodnił to w zawodach. Polak uzyskiwał odległości 130,5 i 132,5 metra zwyciężając z przewagą 5,6 pkt. nad drugim Granerudem (130 m; 133,5 m). Trzecie miejsce wywalczył Kraft uzyskując 125 i 133,5 metra. Austriak stracił już jednak ponad czternaście punktów do triumfatora. Za podium znalazł się kolega z reprezentacji Krafta – Manuel Fettner (123 m; 129 m). Na piątym miejscu zawody ukończył drugi z biało-czerwonych, Piotr Żyła (129 m; 127 m). Pierwszą dziesiątkę uzupełnili: Tschofenig, R. Kobayashi, Aschenwald, Forfang i Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski wyskakał dziś 127,5 i 116 metrów. Może mówić o sporym pechu, ponieważ w pierwszej serii wypięło mu się wiązanie przy lądowaniu, a w finałowej próbie miał najgorsze warunki. Debiut Thomasa Thurnbichlera w roli trenera reprezentacji Polski można ocenić na wielki plus. Poza wspomnianą już trójką punkty zdobywali jeszcze: Paweł Wąsek (15. miejsce), Tomasz Pilch (23. miejsce) i Stefan Hula (27. miejsce). Ta sztuka nie udała się natomiast Aleksandrowi Zniszczołowi (31. miejsce) , Janowi Habdasowi (34. miejsce)  i Kubie Wolnemu (36. miejsce).

665 dni czekania

Dawid Kubacki odniósł tak długo wyczekiwane dla nas zwycięstwo. Ostatnim polskim triumfatorem zawodów Pucharu Świata był Kamil Stoch. Stało się to 9 stycznia 2021 roku w Titisee-Neustadt. Kubacki został również czwartym w historii Polakiem, który założył plastron lidera Pucharu Świata. Klasyfikacja generalna jest bowiem identyczna z wynikami konkursu. Pierwszymi liderami tabeli Pucharu Narodów zostali Polacy (199 pkt.), którzy wyprzedzają zespoły Austrii (182 pkt.) i Norwegii (165 pkt.).

Opseth triumfatorką i liderką

Wcześniej odbył się inauguracyjny konkurs kobiet. Najlepsza okazała się Norweżka, Silje Opseth, która wyprzedziła Austriaczki: Maritę Kramer i Evę Pinkelnig. Polki nie zdobyły punktów. Nicole Konderla zajęła 34. miejsce a Kinga Rajda uplasowała się dwie lokaty niżej.

Niedziela pełna skoków w Wiśle Malince

W niedzielę kibice muszą zarezerwować sporo czasu aby śledzić rywalizację najlepszych zawodniczek i zawodników. Rozpoczną panie, które na 10:45 mają zaplanowane kwalifikacje, a w samo południe powinny rozpocząć konkurs. O 14:30 kwalifikacje panów, ponownie z trzynastką biało-czerwonych. Na 16:00 planowany jest początek konkursu.