We wtorek Polacy będą mieć kilka szans medalowych na igrzyskach w Tokio, m.in. Anita Włodarczyk w rzucie młotem, Piotr Lisek w skoku o tyczce, zapaśnik Tadeusz Michalik oraz kajakarki. Siatkarze rozegrają mecz z Francją, którego stawką będzie półfinał.

W niedzielę Włodarczyk w imponującym stylu awansowała do finału. Już w pierwszej próbie posłała młot o prawie trzy i pół metra dalej niż wynosiło minimum kwalifikacyjne. Rezultat 76,99 m jest jej drugim w tym sezonie.

„Jak zakręciłam, to myślałam, że młot poleci w granicach 72 metrów, bo to było na – powiedzmy – 40 procent. Jak zobaczyłam wynik, to było duże zaskoczenie” – powiedziała mistrzyni olimpijska z Londynu i Rio de Janeiro.

Do finału zakwalifikowały się ponadto Malwina Kopron i Joanna Fiodorow. Walka o medale rozpocznie się o godz. 13.35 czasu polskiego.

O tej porze powinien być już zaawansowany finał skoku o tyczce z udziałem Piotra Liska. W kwalifikacjach nie osiągnął minimum wyznaczonego na 5,80 m, ale wynik o pięć centymetrów gorszy dał mu pewny awans.

„Bijemy się o drugie-trzecie miejsce” – skomentował trzykrotny medalista mistrzostw świata, który rezerwuje laur zwycięstwa dla Szweda Armanda Duplantisa. Odpadli w eliminacjach Paweł Wojciechowski i Robert Sobera.

Ponadto na Stadionie Olimpijskim wystąpią w eliminacjach: Marcin Lewandowski i Michał Rozmys (1500 m), Natalia Kaczmarek (400 m), Maria Andrejczyk (rzut oszczepem), Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą) oraz Damian Czykier (110 m ppł).

We wtorek jako pierwsze przed szansą zdobycia medalu staną kajakarki Marta Walczykiewicz w K1 200 m oraz Karolina Naja i Anna Puławska w K2 500 m. Walczykiewicz, srebrna medalistka olimpijska z Rio de Janeiro, wystartuje w półfinale o godz. 2.30, a finał jest zaplanowany na 4.37.

Z kolei Naja i Puławska popłyną w półfinale o 3.30 (finał o 5.46). W tej konkurencji Polki stawały na podium w pięciu ostatnich igrzyskach, a Naja dwukrotnie z Beatą Mikołajczyk, sięgając po brąz w Londynie i w Rio de Janeiro. Puławska z kolei debiutuje w tej imprezie.

Na torze kajakowym wystartują także Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak w C2 1000 m.

O godz. 8.50 na torze kolarskim wystąpią w eliminacjach sprintu drużynowego Mateusz Rudyk, Patryk Rajkowski i Krzysztof Maksel. Przed torowcami trudny sprawdzian, ponieważ w ciągu niespełna dwóch godzin muszą startować trzykrotnie. Na co stać biało-czerwonych? Trener Igor Krymski nie ukrywa, że są w życiowej formie, ale niewiadomą jest dyspozycja rywali. W tej dyscyplinie sportu czołówka nie spotykała się od mistrzostw świata w Berlinie na przełomie lutego i marca 2020 roku.

Około godz. 13 o brązowy medal olimpijski w kat. 97 kg w zapasach w stylu klasycznym będzie walczyć Tadeusz Michalik. W poniedziałek młodszy brat brązowej medalistki z Rio de Janeiro Moniki Michalik pokonał dwóch rywali, ale w półfinale przegrał z utytułowanym Rosjaninem Musą Jewłojewem. Rywal Polaka w walce o brąz nie jest jeszcze znany. Wyłoni go we wtorek rano repesaż, w którym zmierzą się Gruzin Giorgi Melia i Węgier Alex Gergo Szoke.

Na pomoście ciężarowym wystąpi ostatni z reprezentantów Polski – Arkadiusz Michalski. Początek rywalizacji w kat. 109 kg o godz. 12.50.

Dwa wyścigi, przeniesione z poniedziałku z powodu złej pogody, odbędą się w żeglarskiej klasie 470, w której drugą pozycję zajmują Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.

W wyścigu medalowym w klasie 49er popłyną Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, ale bez szans na miejsce na podium.

Na zakończenie dnia pełnego emocji kibice będą ściskać kciuki za siatkarzy. Od początku igrzysk podopieczni Vitala Heynena nie ukrywali, że najważniejszym meczem będzie ćwierćfinał, ostatnia przeszkoda przed strefą medalową. Właśnie na tym etapie biało-czerwoni zatrzymywali się w Atenach, Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro. Polacy chcą za wszelką cenę przełamać klątwę ćwierćfinału, a do tego potrzebna jest wygrana z Francją.

Początek meczu o godz. 14.30.

Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków – 3 sierpnia, wtorek (godziny wg czasu polskiego):

KAJAKARSTWO

2.30: K-1 200 m kobiet, półfinał – Marta Walczykiewicz

2.44: C-2 1000 m mężczyzn, półfinał – Wiktor Głazunow-Tomasz Barniak

3.30: K-2 500 m kobiet, półfinał – Karolina Naja-Anna Puławska

4.30: K-1 200 m kobiet, finał B

4.37: K-1 200 m kobiet, finał

4.45: C-2 1000 m mężczyzn, finał B

4.53: C-2 1000 m mężczyzn, finał

5.39: K-2 500 m kobiet, finał B

5.46: K-2 500 m kobiet, finał

KOLARSTWO TOROWE

8.58: sprint drużynowy mężczyzn, kwalifikacje – Polska: Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel, Patryk Rajkowski

9.50: sprint drużynowy mężczyzn, 1. runda

10.41: sprint drużynowy mężczyzn, o brązowy medal

10.44: sprint drużynowy mężczyzn, finał

LEKKOATLETYKA

2.05: 1500 m mężczyzn, eliminacje – Marcin Lewandowski, Michał Rozmys

2.20: rzut oszczepem kobiet, kwalifikacje – Maria Andrejczyk

3.17: 400 m kobiet, eliminacje – Natalia Kaczmarek

12.15: pchnięcie kulą mężczyzn, kwalifikacje – Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki

12.20: skok o tyczce mężczyzn, finał – Piotr Lisek

12.26: 110 m ppł mężczyzn, eliminacje – Damian Czykier

13.35: rzut młotem kobiet, finał – Joanna Fiodorow, Anita Włodarczyk, Malwina Kopron

PODNOSZENIE CIĘŻARÓW

12.50: 109 kg mężczyzn – Arkadiusz Michalski

SIATKÓWKA

mężczyźni

14.30: ćwierćfinał Polska – Francja

ZAPASY

13.05: 97 kg w st. klasycznym mężczyzn, o brązowy medal – Tadeusz Michalik ze zwycięzcą repasażu

ŻEGLARSTWO

5.05: 470er kobiet, 9. wyścig – Agnieszka Skrzypulec-Jolanta Ogar

470er kobiet, 10. wyścig

6.33: 49er mężczyzn, wyścig medalowy – Łukasz Przybytek-Paweł Kołodziński

Źrodlo: PAP

UDOSTĘPNIJ
Kamil Michalec
Interesuje się lekkoatletyką od ósmego roku życia. Biegam od 10 roku życia. Na koncie wiele sukcesów na arenie krajowej. Kocham rywalizację wśród zawodników i fair play na zawodach. Pasjonat Lekkoatletyki do końca życia. Dziennikarz sportowy w tematyce lekkoatletycznej. Pracujący też w radio informacyjnym.