Czech Jiri Prskavec został mistrzem olimpijskim w kajakarstwie górskim w konkurencji K1. Srebro wywalczył Słowak Jakub Grigar, a brąz Niemiec Hannes Aigner.

28-latek z Mielnika w piątek nie pozostawił rywalom złudzeń, komu należy się tytuł mistrza olimpijskiego – był najszybszy w półfinale, a w finale wygrał wyraźnie. Brązowy medalista w tej konkurencji z Rio de Janeiro Grigara wyprzedził o 3,22 s, a Aignera o 5,48.

Dorobek Czecha z wielkich imprez uzupełniają po dwa złote i srebrne medale mistrzostw świata oraz tytuł mistrza Europy z ubiegłego roku.

24-letni Grigar także odniósł największy sukces w karierze, gdyż w Rio był piąty, a w MŚ i ME nie stanął dotychczas na podium.

Najstarszy w stawce medalistów Aigner był trzeci w igrzyskach w Londynie, a pięć lat temu w Brazylii uplasował się tuż za podium.

Szansy na medal nie wykorzystał urodzony w Krakowie reprezentant USA Michal Smolen, który był trzeci w półfinale, ale w decydującym przejeździe uzyskał piąty czas.

Krzysztof Majerczak odpadł w półfinale, zajmując 15. lokatę i na takiej zostanie ostatecznie sklasyfikowany.