Wygraną 5:1 z Włoszkami rozpoczęły Francuzki występ na EURO 2022. Wcześniej Belgijki i Islandki zremisowały na otwarcie zmagań grupy D 1:1.

Pierwsza bramka meczu Belgia-Islandia mogła paść już w 33. minucie – Davina Philtjens zablokowała dośrodkowanie Sveindís Jane Jónsdóttir ręką i Tess Olofsson podyktowała rzut karny, którego jednak nie wykorzystała Berglind Björg Þorvaldsdóttir. W drugiej połowie zrehabilitowała się za tę jedenastkę, wykorzystując dośrodkowanie Karoliny Lei Vilhjálmsdóttir i głową przy długim słupku pokonała Nicky Evrard. Wyrównanie przyszło w 67. minucie – Gunnhildur Yrsa Jónsdóttir sfaulowała w polu karnym Elenę Dhont, a rzut karny wykorzystała Justine van Haevermaet. Do końca meczu wynik nie uległ zmianie, chociaż obie drużyny mogły strzelić jeszcze po parę bramek.

Spotkanie Francuzek z Włoszkami miało zgoła odmienny przebieg – w pierwszej połowie Trójkolorowym wychodziło wszystko w ataku, a Azzurre nie wychodziło nic w obronie. Efektem tego było prowadzenie 5:0 na półmetku spotkania, ozdobione hat-trickiem Grace Geyoro – w 9. minucie zebrała piłkę po przecięciu dośrodkowania od Kadidatou Diani przez Sarę Gamę, w 40. minucie niepilnowana wyszła na sytuację sam na sam z Laurą Giuliani i po okiwaniu jej umieściła piłkę w pustej bramce, a w 45. minucie dostała od obrończyń włoskich dużo miejsca w polu karnym, a od Kheiry Hamraoui podanie, z którego padł gol do szatni. W międzyczasie Giuliani pokonały jeszcze Marie-Antoinette Katoto (strzał z linii pola bramkowego po przecięciu dośrodkowania od Hamraoui przez bramkarkę Włoszek w 12. minucie) i Delphine Cascarino (strzał z dystansu w 38. minucie). Honorowe trafienie Włoszki zanotowały w 76. minucie – piłkę głową do bramki skierowała Martina Piemonte, zaledwie dwie minuty po wejściu z ławki.

W poniedziałek rozpoczęta zostanie druga kolejka fazy grupowej. W grupie A Austriaczki o 18:00 zagrają z reprezentacją Irlandii Północnej, a o 21:00 w meczu faworytek grupy Angielki podejmować będą Norweżki. Oba mecze relacjonować będziemy na kanale 1. Radia GOL.

Autor: Wojciech Nowakowski